Chińskie klony procesorów AMD już na rynku: tak udało się ominąć monopol Intela

Strona główna Aktualności

O autorze

Od dziesięcioleci prawa do produkcji mikroprocesorów na bazie architektury x86 miały trzy firmy: Intel, AMD oraz o czym wiele osób już zapomniało, tajwańska VIA Technologies. Teraz do tego grona dołącza chińska firma Hygon. Dzięki osobliwemu porozumieniu z AMD zdołała uzyskać dostęp do opracowanej przez Intela architektury – a co najdziwniejsze, nie naruszono przy tym warunków umów licencyjnych.

Nowe procesory noszą nazwę „Dhyana” i są oficjalnie przeznaczoną na chiński rynek implementacją mikroarchitektury Zen. W rzeczywistości są to po prostu układy SoC będące klonami procesorów EPYC. W środku różnią się od oryginałów wyłącznie ciągiem identyfikacyjnym („HygonGenuine”) i numerami serii (Family 18h). Tak przynajmniej twierdzą deweloperzy linuksowego kernela, którzy przenieśli na procesory Dhyana kody wsparcia z procesorów EPYC (Family 17h) – i wszystko im działało idealnie.

To posunięcie o strategicznej dla Chin wadze to prawdziwy majstersztyk gwałcenia ducha i przestrzegania litery umów patentowych. W 2016 roku AMD ku zaskoczeniu całej branży założyło w Państwie Środka spółkę joint venture, mającą zajmować się budową procesorów, o nazwie Tianjin Haiguang Advanced Technology Investment Co. Ltd. (THATIC). Współudziałowcami AMD były prywatne i państwowe chińskie firmy oraz Chińska Akademia Nauk. Projekt przyniósł czerwonym zastrzyk gotówki od chińskich partnerów – oni zaś otrzymali obietnicę otrzymania dostępu do własności intelektualnej związanej z x86 i konstrukcją układów SoC.

To był jednak dopiero początek. THATIC założyło dwie kolejne spółki joint venture – Haiguang Microelectronics Co. Ltd. (HMC) oraz Chengdu Haiguang Integrated Circuit Design Co. Ltd. (CHICD), zwaną także… Hygon.

AMD posiada w HMC 51% udziałów, reszta przypadła chińskiemu partnerowi Tianjin Haiguang Holdings. W Hygonie do AMD należy 30%, chiński partner ma 70%.

Oficjalnie HMC, którego większościowym udziałowcem jest AMD, jest posiadaczem własności intelektualnej na x86, zajmuje się też produkcją procesorów. Dzięki temu nie naruszono zapisu, zakazującego AMD przekazywania technologii x86 innym firmom. Tutaj są one przekazane do spółki-córki, w intencji „stworzenia produktu dostosowanego do chińskiego rynku”.

HMC otrzymaną własność intelektualną licencjonuje Hygonowi, zajmującemu się projektowaniem czipów Dhyana i odsprzedającemu ich projekty z powrotem do HMC. Następnie HMC wynajmuje któryś z komercyjnych fabów (prawdopodobnie TSMC), a następnie po ich wyprodukowaniu tam z powrotem przekazuje je do Hygona, który sprzedaje je pod marką Dhyana, wyłącznie na rynku chińskim.

Wejście AMD w tę grę jest ciosem w amerykańską politykę izolacji Chin od nowoczesnych technologii. Czerwoni niniejszym dostarczyli Państwu Środka niezwykle wydajne serwerowe procesory, tak potrzebnych do budowy superkomputerów czy systemów sterowania dla wojska. Niezadowoleni z takiego stanu rzeczy przedstawiciele amerykańskiej administracji pewnie w końcu sobie przypomną, że szefową AMD jest dr Lisa Tzwu-Fang Su, córka chińskich emigrantów z Tajwanu.

© dobreprogramy
s