Chiny regulują kryptografię. Szyfrowanie będzie kolejnym towarem eksportowym

Chiny regulują kryptografię. Szyfrowanie będzie kolejnym towarem eksportowym

Chiny regulują kryptografię. Szyfrowanie będzie kolejnym towarem eksportowym
Chiny regulują kryptografię. Szyfrowanie będzie kolejnym towarem eksportowym
28.10.2019 11:06, aktualizacja: 30.10.2019 09:43

Chiny wprowadziły prawne regulacje używania i zarządzania kryptografią. Chiny chcą zapewnić sobie w ten sposób bezpieczeństwo informacji w cyberprzestrzeni. Nowe prawo wejdzie w życie 1 stycznia 2020 roku, skutki może odczuć cały świat.

Chińskie władze nie zamierzają delegalizować kryptografii. Przeciwnie – nowe prawo ma na celu stymulację rozwoju tej gałęzi przemysłu. Chiny będą wspierać badania naukowe, znajdowanie nowych zastosowań kryptografii i będą chronić własność intelektualną w tym zakresie. Ponadto osoby mające na koncie wybitne osiągnięcia w tej dziedzinie będą nagradzane, a szczególnie uzdolnieni mogą liczyć na dodatkowe wsparcie.

Kryptografia strategiczna i ogólna

Chińskie prawo dzieli kryptografię na trzy gałęzie. Strategiczne i ogólne rozwiązania będą zarządzane przez państwo. Będą to rozwiązania stosowane do zabezpieczania poufnych informacji w Chinach i tajemnic państwowych. Kryptografia ogólna ma chronić komunikację przewodową i bezprzewodową, systemy teleinformatyczne i przechowywane dane.

Ponadto prawodawcy opracowali procedury niszczenia nośników danych i certyfikacji bezpieczeństwa. Organizacje pracujące nad rozwiązaniami z tych kategorii będą musiały też pogodzić się z ciągłym nadzorem państwa. Pracownicy takich firm będą monitorowani, będzie oceniana ich dyscyplina pracy i poszanowanie prawa.

Kryptografia komercyjna

Kryptografia komercyjna będzie dostępna dla zwykłych obywateli, firm i instytucji prawnych. W tym zakresie władze Chin zachęcają do współpracy międzynarodowej, wymiany osiągnięciami naukowymi i personelem – a mają czym się wymieniać. Rozwiązania szyfrujące będą kolejnym chińskim towarem eksportowym. Warunek? Rozwój, sprzedaż, produkcja, import czy eksport kryptografii komercyjnej nie może na żadnym etapie szkodzić bezpieczeństwu państwowemu i interesom obywateli. Pracownicy instytucji i firm z tej gałęzi nie będą pod ścisłym nadzorem państwa, ale i tak spocznie na nich ogromna odpowiedzialność – ich zadaniem będzie ochrona tajemnic handlowych.

Chińskie prawo przewiduje też kary za kradzież szyfrowanych informacji, łamanie systemów zabezpieczających i wykorzystywanie kryptografii do nielegalnych działań. Osoby, które zauważą zagrożenie bezpieczeństwa, będą miały obowiązek zgłoszenia tego faktu odpowiednim organom. Zaniedbanie będzie karane.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (19)