reklama

Chomik blokuje skrypt użytkownika Wykopu. Czy to koniec darmowego pobierania plików?

Strona główna Aktualności

O autorze

Niecały tydzień temu informowaliśmy o nietypowym projekcie jednego z użytkowników Wykopu, który stworzył stronę umożliwiającą pobieranie plików z serwisu chomikuj.pl z pełną prędkością i pominięciem etapu logowania. W efekcie umożliwiało to całkowicie darmowe pobieranie danych, o ile pojedynczy plik był mniejszy niż 1 GB. Projekt spotkał się z ogromnym zainteresowaniem, jednak kilka dni temu strona ostatecznie przestała funkcjonować – winny jest Chomik, który zadbał o lepsze zabezpieczenia.

Legalność działania strony chomikuj-pobieranie.net od początku budziła wątpliwości, czego wyraz w komentarzach dawali użytkownicy śledzący rozwój projektu (oryginalny wpis na Wykopie został już jednak usunięty). Twórca obstawał przy tym, że nie narusza regulaminu serwisu w tym zakresie i w swoim tempie kontynuował prace nad stroną. Ta funkcjonowała natomiast średnio wydajnie, co tłumaczone było przeciążeniem serwerów.

Ostatecznie jednak cały projekt został zakończony – zarządcy Chomika zadbali o zwiększenie zabezpieczeń. Jak pisze sam twórca strony na Wykopie: Chomik zmajstrował sobie bota do blokowania. Nie wspomina natomiast nic o tym, jakoby serwis kontaktował się z nim lub planował wyciągnąć dodatkowe konsekwencje. Oficjalne wyjaśnienie, które znalazło się na stronie skryptu jest następujące:

Szanowni Państwo. Serdecznie dziękuję za wsparcie oraz zainteresowanie stroną ale nadszedł już jej koniec. W ciągu tygodnia udało się zbudować niesamowity fenomen a to wszystko zaczęło się od tego wpisu na Wykopie – a kolejny wpis osiągnął ponad 95 tys unikalnych wyświetleń i został opublikowany na stronie głównej.

Kilka dni później ukazał się artykuł na DobreProgramy.pl oraz na AntyRadio.pl. Zapraszam do obserwowania mojego profilu na Wykopie: http://www.wykop.pl/ludzie/xavkas/ – być może pojawią się kolejne ciekawe projekty. Kontakt z autorem: chomikujpobieranie.net@gmail.com

Projekt został więc zakończony, ale wcale nie oznacza to, że w przyszłości nie ruszą nad nim dalsze prace. Szkoda, że twórca nie rozwijał go w oparciu o otwarty kod. Być może znalazłby innych pasjonatów, którzy przyczyniliby się do kontynuowania prac nad skryptem. Z pewnością zaowocowałoby to znacznie szybszym rozwojem i być może stabilniejszą pracą. Z drugiej jednak strony, mając wgląd w otwarty kod, Chomik mógłby szybciej załatać wykorzystaną lukę w systemie. Na dziś trudno spekulować, czy ominięcie zabezpieczeń w inny sposób jest wciąż możliwe.

© dobreprogramy
reklama

Komentarze

reklama