Koniec z telemarketerami i egzotycznymi numerami. Orange przypomina o swojej aplikacji

Aplikacja pozwala blokować niechciane numery
Aplikacja pozwala blokować niechciane numery
Redakcja

06.11.2019 15:14

Orange Telefon to aplikacja chroniąca telefony. Może się przydać, bo po raz kolejny do Polaków wydzwaniają zagraniczne numery.

Jak przypomina na swoim blogu operator, Orange Telefon to aplikacja informująca, czy dzwoniący numer może pochodzić od telemarketera lub jest spamem. Dzięki programowi można także zablokować połączenia przychodzące z konkretnych krajów.

Zapewne nieprzypadkowo Orange o swojej aplikacji przypomina teraz. Oszuści dzwonią do Polaków z zagranicznych numerów. Niedawno połączenia były z Mali, pod koniec października numery pochodziły z Kuby czy Wyspy Wniebowstąpienia.

Polski użytkownik oddzwania na nieznany numer i nabija sobie rachunek. Jak? Ofiara w słuchawce słyszy dźwięk rozłączenia. To jednak tylko symulacja. Jeżeli myśląc, że połączenie jest skończone, samemu nie wciśnie się czerwonej słuchawki, licznik będzie bić.

Po pewnym czasie opłatę odbiera operator, a część przekazuje do operatora z takich państw jak Kuba, Wyspa Wniebowstąpienia czy innych egzotycznych krajów. Z kolei tamten operator zyski przekazuje osobie, która wydzierżawiła od niego numer, z którego generowane są wywołania do użytkowników z Polski.

Straty mogą być poważne i dotknąć wielu. Wg wcześniejszych wyliczeń Orange, w okresie między 28 grudnia 2017 a 1 stycznia 2018 i w nocy z 3 na 4 stycznia połączenia telefoniczne na kubański numer telefoniczny wykonało kilkadziesiąt tysięcy klientów Orange i nju mobile.

Wcześniej operator zwracał środki poszkodowanym. Nie wiadomo, jak będzie w przyszłości, dlatego lepiej skorzystać z przygotowanej aplikacji lub innych podobnych rozwiązań.

A co z telemarketerami? Istnieją również inne sposoby, które nie wymagają ściągania dodatkowych programów. Jak udowodnił Bolesław Breczko z WP Tech, czasami warto wypowiedzieć jedną, prostą formułkę.

Co ważne, Orange Telefon zastępuje domyślnie zainstalowaną aplikację telefoniczną w urządzeniach z systemem Android.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (65)