Chmura za darmo od Oktawave. Każdy może sprawdzić, czy chmura jest dla niego

Chmura za darmo od Oktawave. Każdy może sprawdzić, czy chmura jest dla niego

Chmura za darmo od Oktawave. Każdy może sprawdzić, czy chmura jest dla niego
05.03.2018 19:45, aktualizacja: 22.05.2018 13:26

Oktawave, polski dostawca chmury obliczeniowej, umożliwił dostęp do swojej chmury za darmo. Uruchomiona została usługa Freetier, w ramach której każdy może korzystać nieodpłatnie z chmury nawet przez rok.

Zasady korzystania z Freetier są proste. Należy założyć konto w usłudze i zalogować się do nowej wersji panelu administracyjnego. Zasoby udostępniane w ramach Freetier są ograniczone, więc na wypadek przekroczenia miesięcznych limitów należy podać numer karty płatniczej i włączyć automatyczne obciążanie. To oczywiście oznacza, że jeśli nie chcemy ponosić dodatkowych kosztów, trzeba pilnować ograniczeń.

Twórcy Oktawave wierzą, że chmura jest obecnie najlepszą formą korzystania z infrastruktury IT, zapewniającą jej poprawne działanie, skalowanie i nieprzeciętne bezpieczeństwo. Program Freetier ma zburzyć barierę wejścia w ten świat, a głównym ograniczeniem jest tu cena. Dzięki temu programowi można nauczyć się tworzyć środowiska wysokiej dostępności, korzystać z API i wysokowydajnej pamięci blokowej. To idealne rozwiązanie dla firm chcących przetestować chmurę i osób potrzebujących środowiska do nauki.

Obraz

W ramach Freetier użytkownicy otrzymują zasoby umożliwiające uruchamianie do 10 instancji pracujących do 750 godzin z ograniczeniem do 2 GHz CPU. Mogą to być instancje typu v1.standard-1.05 lub v1.standard-1.09 ( 2 × v1.standard-1.05 = 1 × v1.standard-1.09). Pula zasobów jest ograniczona przez miesięczny czas uruchomienia instancji v1.standard-1.09, dla której obliczone zostało 750 godzin. Oznacza to, że można uruchomić np. jedną instancję tego typu na cały miesiąc oraz dwie instancje typu v1.standard-1.05 na taki sam czas. Oczywście można wykorzystać więcej instancji, ale trzeba się liczyć z tym, że dostępny czas zostanie podzielony między nie i nie wystarczy go na cały miesiąc pracy. Cykl rozliczeniowy zaczyna się w chwili uruchomienia pierwszej maszyny, po zakończeniu darmowa pula jest uzupełniana do 750 godzin.

Ponadto do jednego konta przydzielany jest limit 25 GB transferu danych i jeden adres IPv6, 20 GB pamięci obiektowej i 25 GB transferu do niej, a także 5 GB i do 750 godzin pamięci blokowej Tier1 (do 150 IOPS i 60 MB/s). Nie można korzystać z klonowania maszyn, importowania i Autoskalera.

Darmowa pula zasobów może posłużyć do eksperymentów i celów edukacyjnych albo jako bonusowa część większego projektu dla doświadczonych klientów. Można do niej dokupić dodatkowe usługi, jak więcej adresów IP, większe limity czy maszyny wirtualne wyższego typu. Maszyny nie są ograniczone funkcjonalnie i można je wykorzystywać w środowisku produkcyjnym, instalując dowolny z dostępnych systemów i dowolne aplikacje, nie naruszające regulaminu Oktawave. Po zakończeniu 12-miesięcznego programu maszyny nadal będą działać, jednak włączone zostanie standardowe naliczanie opłat.

Motywacją do tego działania jest nie tyle zdobycie nowych klientów, co przyspieszenie rozwoju chmury obliczeniowej w naszym kraju. Dariusz Nawojczyk, szef marketingu Oktawave, zwrócił naszą uwagę na to, że rynek usług chmurowych w Polsce nie rozwija się tak szybko, jak w innych krajach. Nasza gospodarka nadrabia stracone lata uwikłania w systemy, o których można powiedzieć wiele, a na pewno nie to, że są konkurencyjne na współczesnym rynku. Nie inaczej ma się sprawa z chmurą obliczeniową.

Na dowód tego można przytoczyć raport Gartnera, według którego coraz więcej zachodnich firm dochodzi do wniosku, że lepiej jeśli „gratami” zajmuje się ktoś inny. W Polsce jednak wciąż trwa wyścig na najładniejszą serwerownię, a rynek własnych centrów danych rozwija się szybciej niż chmur. Nikt nie mówił, że będzie łatwo.

W Oktawave wiedzieliśmy o tym od samego początku, dlatego postawiliśmy na bliskie relacje z klientami, którym mogliśmy przekazywać wiedzę na temat przewag cloud computingu.– Dariusz Nawojczyk, CMO, Oktawave

Oktawave dąży do tego, by wszyscy mieli szansę wejść w ten świat bez ponoszenia zbędnych kosztów, dlatego w ramach Freetier umożliwia całkowicie darmowe uruchamianie do 10 instancji w chmurze i korzystanie z nich przez 12 miesięcy. Poza udostępnianiem za darmo swojej chmury obliczeniowej, Oktawave prowadzi też inne działania, promujące chmurę obliczeniową. Z tego podejścia zrodziła się też Baza wiedzy, konferencje, webinaria, dział wsparcia dla klientów i program wspierania startupów.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (83)