Chrome może już dłużej niż Chrome – czy odczuliście optymalizacje Google'a?

Strona główna Aktualności
image

O autorze

A jednak można dłużej. Te śmieszne filmiki, którymi Microsoft wychwalał długość czasu pracy Edge w porównaniu do konkurencji przyniosły pewne efekty. Google nie chcąc już być dłużej poniżane komunikatami w Windowsie 10, o tym jak to Chrome strasznie zużywa energię, wzięło się wreszcie za optymalizację swojej przeglądarki także pod tym kątem. Chce nam teraz udowodnić, że wydane z końcem sierpnia Chrome 53 jest znacznie lepsze, niż jeszcze rok temu.

Jak Chrome ma się do Edge – tego nie powiedziano. Dowiedzieliśmy się jednak, jak Chrome 53 ma się do Chrome 46. Obok siebie dwa komputery Microsoft Surface Book z Windowsem 10, a na nich uruchomione dwie wersje Chrome. W obu odtwarzane jest wideo, co ciekawe nie z YouTube, lecz z Vimeo. Rezultaty robią wrażenie. Nowa wersja przeglądarki to 2 godziny i 12 minut pracy ekstra na zasilaniu bateryjnym.

Optymalizacje nie dotyczą oczywiście tylko odtwarzania wideo. Deweloperzy Chrome zapewniają, że wersja ich przeglądaki na Maka zużywa obecnie 33% mniej energii niż wcześniejsze w praktycznie każdej aktywności, od przewijania stron, po właśnie wyświetlanie wideo. Pozostaje pytanie o to, o przewijanie których stron chodzi, ponieważ wspominają zarazem, że to mniejsze zużycie energii dotyczy witryn używanych najczęściej.

Mając do dyspozycji więcej czasu, możemy zrobić w Chrome więcej – robiąc to szybciej. Zdaniem deweloperów przeglądarki w ostatnim roku wyraźnie ona przyspieszyła, zarówno na Androidzie jak i na desktopie. Powołują się w tym na benchmark Speedometer, mierzący responsywność aplikacji webowych. Dziś przynosi on wyniki o 15% lepsze niż rok temu.

Szczerze mówiąc, na współczesnych szybkich pecetach to już praktycznie nieodczuwalna kwestia, ale w wypadku urządzeń mobilnych każda taka optymalizacja jest wiele warta. W porównaniu do tego, jak ślamazarne było rok temu Google Chrome na tablecie Shield z Androidem 5.0, obecne, na Androidzie 6.0 wydaje się w niektórych sytuacjach nawet dwukrotnie szybsze, radząc sobie z szybkim przewijaniem nawet stron niezoptymalizowanych na smartfony czy tablety.

Chrome 53 jest oczywiście w naszej bazie oprogramowania, w wersjach dla Windowsa, macOS-a i Androida.

© dobreprogramy

Komentarze