Chrome na Androida dostanie nawigację gestami. Nowość można już testować

W mobilnej przeglądarce Chrome można testować nawigację gestami (depositphotos)
W mobilnej przeglądarce Chrome można testować nawigację gestami (depositphotos)
Oskar Ziomek

22.01.2019 21:51, aktual.: 23.01.2019 11:14

Mobilna edycja przeglądarki Google Chrome dostanie wkrótce interesującą nowość. Jak zwraca uwagę serwis GHacks, do testowej wersji na Androidzie trafiła bowiem możliwość nawigowania przy pomocy gestów. Zamiast sięgać po przyciski wstecz/do przodu ukryte w menu lub korzystać z przycisku wstecz na pasku nawigacyjnym Androida, do poprzedniej i następnej strony w internecie można się teraz dostać przesuwając palcem po ekranie. Mając na uwadze coraz częściej dostępną nawigację gestami w całym Androidzie, takie rozwiązanie może się szybko spodobać wielu użytkownikom.

Na tę chwilę dostępne są tylko dwa gesty. Przesunięcie palcem po ekranie w prawo cofa strony, zaś w lewo – jest odpowiednikiem przycisku do przodu. Całość działa sprawnie i możliwe, że na tym etapie jest już wystarczająco dopracowana, by w takiej formie trafić do finalnej wersji przeglądarki. Aby to się stało, musi jednak minąć jeszcze trochę czasu. Teraz gesty nawigacji dostępne są tylko w testowej wersji Chrome, a mowa o odmianie Canary, którą można pobrać na przykład za pośrednictwem naszego katalogu oprogramowania.

  • Aktywacja flagi.
  • Wstecz.
[1/2] Aktywacja flagi.

[join][img=Screenshot_20190122-094035]Co więcej, sama instalacja tej edycji przeglądarki nie wystarczy. Aby zacząć testować nawigację przy pomocy gestów, konieczne jest aktywowanie odpowiedniej flagi wśród ustawień eksperymentalnych. W tym celu należy wpisać na pasku przeglądarki chrome://flags, a następnie odszukać właściwą flagę, w tym przypadku nazwaną History navigation with gesture. Aby ją znaleźć najłatwiej będzie skorzystać z wyszukiwarki. Wartość flagi należy przestawić na Enabled, a następnie ponownie uruchomić Chrome'a, by zmiany zostały zatwierdzone.

Od tego momentu nawigacja przy pomocy gestów jest aktywna. Po przesunięciu palcem po ekranie, rozpoznana akcja potwierdzana jest wyświetleniem niebieskiej ikony. Wszystko już teraz działa zaskakująco dobrze. Jak słusznie zauważa serwis GHacks, ponieważ funkcja jest na ten moment tylko eksperymentalna, na razie nie ma pewności w jakiej formie trafi do ostatecznego wydania przeglądarki. Niewykluczone, że w przyszłości liczba obsługiwanych gestów zostanie zwiększona, a tym samym większość przydatnych na co dzień funkcji w Chrome będzie można wywoływać bez sięgania do menu.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (16)