Chroń Dzieci w Sieci z aplikacją Orange. Na ile skuteczne są cyberkojce?

Strona główna Aktualności

O autorze

Dzieci nie będą raczej zadowolone. Orange Polska wydało aplikację mobilną Chroń Dzieci w Sieci. Ma być ona kompleksowym narzędziem do kontroli aktywności najmłodszych internautów, oczywiście w imię zwiększenia ich bezpieczeństwa. Wydana na najpopularniejsze systemy, pozwala na kontrolę czasu spędzanego w sieci, nadzoruje uruchomione aplikacje i filtruje strony pod kątem nieodpowiednich treści.

Orange starało się jak najbardziej ułatwić życie „helikopterowym” rodzicom, odczuwającym potrzebę kontrolowania swoich pociech. Otrzymują oni predefiniowane kategorie wiekowe, według których następnie wprowadzane są ograniczenia dostępu do treści, automatyczne przełączanie przeglądarek internetowych w tryb bezpiecznego wyszukiwania, restrykcyjny launcher, zawierający tylko zaakceptowane aplikacje, zablokowanie dostępu do sklepu z aplikacjami oraz rozbudowany system raportowania o incydentach. Oczywiście wspomniane mechanizmy filtrujące działają we wszystkich sieciach, zarówno komórkowych jak i prywatnych oraz publicznych Wi-Fi.

Chroń Dzieci w Sieci pozwala też selektywnie i na żywo kontrolować internetową aktywność, blokując dostęp do dowolnej strony bez względu na jej obecność na liście. Umożliwia zdalne modyfikowanie zdefiniowanych dla dziecka reguł bez konieczności posiadania dostępu do jego smartfonu, i daje możliwość szybkiego podjęcia decyzji w wypadku wysłania prośby o wejście na stronę, do której dziecko nie ma normalnie dostępu.

Za tę ochronę najmłodszych trzeba Orange zapłacić. Aplikację przygotowano w dwóch wersjach. Standard kosztuje 3 zł miesięcznie i pozwala zarządzać maksymalnie dwoma urządzeniami mobilnymi poprzez panel administracyjny w przeglądarce internetowej. Wersja Premium kosztuje 8 zł miesięcznie, obsługuje maksymalnie cztery urządzenia mobilne i daje dostęp do aplikacji zarządzającej rodzica.

Oprócz software’owej ochrony, Orange prowadzi także szkolenia dla swoich sprzedawców, związane z zagrożeniami, jakie czekają na dzieci w Internecie. Sprzedawcy dowiadują się z nich o cyberprzemocy, nawiązywaniu ryzykownych znajomości, hejcie i szkodliwych treściach – oraz metodach zapobiegania zagrożeniom i miejscach, w których można szukać pomocy. Przygotowano też bezpłatne materiały edukacyjne oraz gry dotyczące bezpiecznego korzystania z Internetu.

Chroń Dzieci w Sieci znajdziecie w naszej bazie oprogramowania na Androida, iOS-a oraz Windows Phone’a. Warto sprawdzić, choćby po to, by przekonać się, z jakiego rodzaju wyzwaniami spotykać się mogą dziś młodzi ludzie. Póki co możemy być pewni, że dla uzdolnionego technicznie dziecka nie są to zapory nie do przejścia. Przypomnijmy choćby prezentację 11-letniego Jake Sethi Reinera, który podczas konferencji NorthSec przedstawił realne zagrożenia z jakimi się spotykał – i metody poradzenia sobie z nimi.

Jak widać, nie chodziło mu o obawę przed hejtem czy szkodliwymi treściami, a chyba wręcz przeciwnie.

© dobreprogramy
s