Co dalej z poprawkami wydajności do Visty?

Strona główna Aktualności

O autorze

W ubiegłym tygodniu pisaliśmy o tym, że Microsoft oficjalnie za pośrednictwem swojego centrum pobierania wydał dwie znaczące poprawki dla Windows Vista. Poprawki te rozwiązują szereg problemów związanych z kompatybilnością systemu i znacznie podnoszą jego wydajność. Niestety, jak napisali nasi Czytelnicy oraz jak udało nam się później ustalić, spora grupa użytkowników doświadczała dziwnych, ale poważnych problemów po instalacji poprawek - nie mogli oni zmienić nazwy folderu, czasami podwojona została liczba kont na ekranie logowania.

Sprawdziliśmy, że wydane oficjalnie poprawki są tymi samymi, które testerzy dwa tygodnie wcześniej otrzymali w ramach programu testów Quick-Fix Engineering (QFE), czyli ogólnie mówiąc późnego programu beta dla najważniejszych łatek wypuszczanych przez Microsoft. Już wtedy te błędy się pojawiały, domniemaliśmy zatem, że Microsoft wydał wersje beta przez pomyłkę zapominając oznaczyć je jako publiczną betę. Tego samego dnia zapytaliśmy o to przedstawicieli Microsoft na łamach prywatnych grup dyskusyjnych przeznaczonych dla beta-testerów.

W odpowiedzi Microsoft oznajmił, że wydane poprawki mają status wersji finalnych. Fakt pokrywania się sum kontrolnych poprawek z programu QFE i tych wydanych publicznie wytłumaczono w ten sposób, że korporacja nie traktuje QFE jako typowej "bety", ale raczej ostatecznych testów już finalnych poprawek jeszcze przed szeroką premierą. Otrzymaliśmy jednak zapewnienie, że Microsoft sprawdza opisywane problemy i być może wyda drugą wersję łatek. Jakkolwiek się nie stanie, w witrynie Windows Update i Microsoft Update pojawią się one dopiero około 4-6 tygodni po upublicznieniu w centrum pobierania. Do tej pory mimo wszystko grono ich odbiorców pozostaje raczej niewielkie i Microsoft ma czas na rozwiązywanie problemów.

Dlaczego poprawki u niektórych powodują problemy, a w większości przypadków działają całkiem sprawnie i rzeczywiście znacznie przyspieszają Vistę - pozostaje to kwestią niewyjaśnioną. Trudno też w tej sytuacji jednoznacznie doradzać, czy instalować poprawki, czy poczekać. My zaryzykowaliśmy i... nie mieliśmy żadnych problemów.

© dobreprogramy