Co łączy Surface mini, Windows 8.1 i Windows RT?

Strona główna Aktualności

O autorze

Windows 8.1 zostało już praktycznie ukończone, do jego premiery zostało raptem kilka tygodni, a co później? Z informacji dostarczonych przez znaną blogerkę Mary Jo Foley wynika, że już trwają prace nad sporą aktualizacją dla nowego systemu, określoną jako Windows 8.1 Spring 2014 GDR. Co więcej, wygląda na to, że nieobecność wśród prezentowanych nowych urządzeń Surface modelu mini ma coś wspólnego z prowadzonymi pracami programistycznymi.

Po zaprezentowaniu przez Amazon nowych, spektakularnych technicznie tabletów Kindle Fire, techniczna blogosfera zaczęła się zastanawiać, co z odpowiedzią Microsoftu na tym polu. Urządzenia Surface i Surface Pro należą do zupełnie innej kategorii produktów, a teraz, gdy Dell wycofał się z produkcji swoich tabletów z Windows RT, gigant z Redmond praktycznie nie ma nic do zaoferowania osobom, które chciałyby zabrać ze sobą w podróż siedmio- czy ośmiocalowe urządzenie z „okienkami”.

Z drugiej strony Microsoft potwierdził już, że Windows RT nie porzuci, i wciąż widzi przyszłość dla ARM-owych tabletów ze swoim systemem. Tworząc zaś ujednolicony interfejs programowania dla swoich systemów, jak również integrując ich sklepy z aplikacjami, rozwiąże problem nadmiernej fragmentacji ekosystemu Windows. Teraz jednak firma nie jest na to jeszcze gotowa – Windows 8.1 stanie się takim integrującym różne platformy Microsoftu systemem dopiero w 2014 roku.

Wspomniana wcześniej aktualizacja nosi w swojej nazwie GDR – General Distribution Release. To model aktualizacji wykorzystywany przez deweloperów Windows Phone, w ramach którego dostarczane są poprawki i łatki. Obecnie zespół Microsoftu przygotowuje trzecie wydanie GDR dla Windows Phone 8, które między innymi ma przynieść obsługę rozdzielczości 1080p oraz umożliwić uruchamianie tego systemu na urządzeniach z ekranami o przekątnej pięciu i sześciu cali.

Kolejne „duże” wydanie Windows Phone, rozwijane jest tymczasem od zeszłego roku, pod nazwą kodową Blue (i otrzyma zapewne ostatecznie nazwę Windows Phone 8.1). Zgodnie z wcześniejszymi obietnicami, miałoby ono wprowadzić nowe API oraz aktualizacje do jądra systemu, umożliwiające połączenie platform deweloperskich Windows 8, Windows RT i Windows Phone 8 – i jeśli Jo Foley się nie myli, pojawić by się miało właśnie wczesną wiosną 2014, w tym samym czasie, co wspomniane wiosenne wydanie GDR dla Windows 8.1, preinstalowane właśnie na tabletach Surface mini.

Trzeba przy tym jednak pamiętać, że Surface mini miało być właśnie ARM-owym tabletem, zbudowanym na układach SoC od Qualcomma. Jeśli wspomniana aktualizacja Windows 8.1 miałaby przyjść wraz z Surface mini, oznaczałoby to, że Redmond chce „zniknąć” Windows RT – oczywiście nie jako umożliwiającą uruchamianie Windows na architekturze ARM technologię, lecz jako markę. Miałoby to duży sens z marketingowego punktu widzenia – małe tablety byłyby wówczas tabletami z Windows, na których, dzięki wprowadzonym zmianom można byłoby uruchamiać oprogramowanie z Windows Store, dzięki czemu końcowy klient nie byłby (jak to jest dziś) nieprzyjemnie zaskoczony, że oto kupił urządzenie z Windows RT, i nie może na nim uruchomić programów dla Windows.

Zarazem tablety takie miałyby wiele zalet z perspektywy producenta oprogramowania – ich porządnie zamknięte „okienka”, wolne od rozmaitego crapware instalowanego przez OEM-y, chronione przed wirusami i piractwem, byłyby wreszcie czymś, co mogłoby być orzeźwiającą alternatywą dla iPadów.

© dobreprogramy

Komentarze