AMD jedynie „testowało” procesory Ryzen na Windows 7 – sterowniki będą tylko na Windows 10

AMD jedynie „testowało” procesory Ryzen na Windows 7 – sterowniki będą tylko na Windows 10

09.02.2017 15:01

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Wieści o tym, że AMD zaoferuje nabywcom swoich najnowszychprocesorów Ryzen na platformie AM4 sterowniki dla Windowsa 7 okazałysię przedwczesne. Czerwoni przyznali, że testowali swój najnowszysprzęt na „siódemce” – jednak oficjalnego wsparcia niebędzie. Komunikat opublikowany przez AMD brzmi tak, że każezastanawiać się: czyżby na biurku kogoś w Sunnyvale zadzwoniłważny telefon z Redmond?

Oto oficjalne stanowisko AMD: aby zagwarantować najwyższąwydajność naszych desktopowych procesorów AMD Ryzen (wcześniejznanych jako ‘Summit Ridge’), AMD sprawdziło je na dwóchgeneracjach systemów operacyjnych – Windows 7 i Windows 10 (…)Jednak sterowniki i wsparcie dla AMD Ryzen będą dostępne tylko naWindows 10.

Ta decyzja wpisuje się wpolitykę Microsoftu, mającą na celu pozbycie się z rynkustarszych wersji Windowsów poprzez celowe uniemożliwienieuruchamiania ich na nowym sprzęcie. Intel od początku był tejpolityce przychylny, początkowo wychodząc wręcz przed szereg iwykluczając wsparcie dla Windows 7 już dla procesorów Skylake.Finalnie jednak dopiero układy Kaby Lake oficjalnie wymagająWindowsa 10.

Rezygnując z Windowsa 7, AMDdaje znak, że chce zachować status quo w relacjach z Microsoftem.Trudno powiedzieć, które to właściwie cechy kernela NT 6.1,zastosowanego w Windowsie 7, czynią go niewystarczającym do obsługinowego procesora.

Przypomnijmy, że taki czip toznacznie więcej niż tylko rdzenie Zen, to także większośćmostka południowego, z kontrolerami SATA, USB, PCIe i NVMe. Niemając sterowników dla „siódemki”, być może uda się systemten na Ryzenie zainstalować (podobnie jak udało się zainstalowaćWindows 7 na Kaby Lake), ale trudno mówić o stabilności działaniai wydajności takiego rozwiązania.

Chcesz więc Ryzena? Są trzymożliwości: kup Windows 10 tak, jak chcą tego Microsoft iczerwoni, licz na to, że z AMD wyciekną sterowniki, które byływewnętrznie wykorzystywane podczas sprawdzania pracy pod kontroląWindowsa 7, albo… skorzystaj z Linuksa. Jądro 4.10 będzie jużoferowało pełne wsparcie dla nowej architektury.

No cóż, szkoda – niezdolne dopodjęcia śmiałej decyzji biznesowej AMD straciło okazję na to,by odróżnić się od konkurencji i zaoferować coś dla tych,którzy przynajmniej do 2020 roku nie chcą nowego systemuMicrosoftu.

Programy

Brak danych.
Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (146)