Alienware nie mogło dłużej czekać na Valve, swoją Steam Machine wyda z Windows 8.1 i padem od Xboksa

Alienware nie mogło dłużej czekać na Valve, swoją Steam Machine wyda z Windows 8.1 i padem od Xboksa

Alienware nie mogło dłużej czekać na Valve, swoją Steam Machine wyda z Windows 8.1 i padem od Xboksa
11.06.2014 12:12

Steam Machines i SteamOS miały sporo zmienić na rynku gier.Wyjątkowa pozycja Valve skłonić miała największe studiadeweloperskie do masowego przenoszenia swoich tytułów na Linuksa,na którym SteamOS bazuje, a oferowane przez producentów PC SteamMachines miały stać się realną alternatywą dla Playstation czyXboksa w naszych salonach. Pod koniec maja okazało się jednak, żesprzęt z systemem od Valve pojawi się najwcześniejw 2015 roku – oficjalnym powodem opóźnienia jest koniecznośćdopracowania gamepada, wciąż pozostającego w fazie testów.Alienware, znana wśród graczy marka Della, nie chce tyle czekać.

Alienware swoją pierwszą „maszynę parową” pokazało jużpodczas Consumer Electronics Show. Komputer (a może konsola) onazwie Alpha wyglądała na tyle ładnie, by bez wstydu postawić jąkoło dużego telewizora w salonie. Podstawowa konfiguracja,oferowana w cenie 550 dolarów, przynosiła Haswella Core i3, 4 GBRAM, dysk twardy 500 GB, Wi-Fi 802.11ac, Bluetootha 4, HDMI 1.4, orazpo dwa złącza USB2 i USB3. Za dodatkową opłatą można byłodostać wersje z procesorami Core i5 oraz i7, 8 GB RAM i dysk do 2TB. Najciekawsze z perspektywy nabywcy było jednak zastosowanieskrojonego na miarę Alphy procesora graficznego od Nvidii,wykorzystującego przełomową architekturęMaxwell i będącego hybrydą czipów mobilnych i desktopowych.

350109119694530497

Borykający się z problemami finansowymi Dell chciałby jaknajszybciej rozpocząć sprzedaż Alphy, w którą zainwestowano takwiele – tymczasem Valve okazuje się być wciąż niegotowe,zarówno od strony software'owej jak i sprzętowej. Dalszewyczekiwanie z Alphą, w którą zainwestowano tak wiele, nie jestdobrym pomysłem: postęp na rynku PC nie wygasł i próba sprzedaniapowyżej opisanej konfiguracji za rok w pierwotnej cenie może niebyć taka łatwa.

W tej sytuacji Dell zdecydował, że pójdzie swoją drogą, nieoglądając się na Valve. Alienware Alpha trafi do sprzedaży nagwiazdkę tego roku, bez SteamOS-a i bez Steam Controllera. Zastąpiąje odpowiednio dostosowany 64-bitowy Windows 8.1 (z preinstalowanymklientem Steam) oraz dobrze znany bezprzewodowy kontroler z Xboksa360. To „odpowiednie dostosowanie” Windows oznaczać mastworzenie własnego graficznego interfejsu użytkownika, czytelnegoz odległości kilku metrów, który zastąpi Modern UI. Alpha zWindows będzie droższa, ze względu na koszt licencji Windows, alejak podkreślają przedstawiciele firmy, da graczowi dostęp dowiększej puli gier. Na dzisiaj w katalogu Steam znajduje się 240gier dla Windows, w które można grać w trybie Big Picture zwykorzystaniem konsolowego pada.

Ironii tej sprawie dodaje fakt, że wszyscy chyba zainteresowanitematem pamiętają, jak to szef Valve Gabe Newell krzyczał dwa latatemu, że Windows 8 to katastrofai przyszłością grania jest Linux. Jak na razie, to katastrofądla OEM-owych partnerów Valve okazuje się Steam OS – a przecieżtypowego gracza, zainteresowanego kupnem nowej „pecetowej” konsoliniespecjalnie interesuje to, pod kontrolą którego systemuoperacyjnego ona działa.

Programy

Aktualizacje
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (62)