Co skłoniło Microsoft do wycięcia WGA z IE7?

Strona główna Aktualności

O autorze

Jeszcze dzisiaj w nocy pisaliśmy o wydaniu nowej wersji instalacyjnej przeglądarki Internet Explorer 7, która nie zawiera już modułu obowiązkowej weryfikacji legalności systemu operacyjnego. Oznacza to, że teraz instalacja na pirackich systemach przebiegnie pomyślnie (choć może raczej należy powiedzieć, że przebiegnie po prostu łatwiej, bo piraci już dawno opracowali sposoby na przełamanie zabezpieczeń WGA).

Warto teraz zastanowić się, dlaczego Microsoft w ogóle zdecydował się na taki krok - w końcu po raz pierwszy spotykamy się z sytuacją, gdy korporacja wycofuje zabezpieczenie antypirackie ze swojego produktu. Sam Microsoft informuje, że czyni to ze względu na bezpieczeństwo - starszy IE6 nie zawiera bowiem tylu funkcji zabezpieczeń, co jego następca, a przez WGA piraci nie mieli do nich dostępu. Jest to logiczne wytłumaczenie w sytuacji, gdy wszystkie krytyczne poprawki są od dawna dostarczane nawet na systemy, które nie przeszły weryfikacji legalności - teraz dołączył do nich IE7.

Inne spekulacje mówią natomiast, że Microsoft postanowił po prostu w ten sposób przyspieszyć nieco tempo wzrostu udziału Internet Explorer 7 w rynku - w końcu ogromna część instalacji Windows jest używana nielegalnie, co blokowało dotąd szybką ekspansję nowej przeglądarki. Poza tym Microsoft mógł zauważyć, że traci bardziej zaawansowanych, technicznych użytkowników na rzecz Firefoksa właśnie ze względu na to, że ci użytkownicy nie lubią takich mechanizmów jak WGA czy DRM.

Czy teraz należy oczekiwać wycinania obowiązkowego sprawdzania legalności z kolejnych produktów? A może jakiejś większej zmiany w polityce Windows Genuine Advantage?

© dobreprogramy

Komentarze