reklama

CorelCAD 2017.5

Strona główna Windows Grafika Programy do projektowania CAD
Pobierz program
zabezpiecz pobieranie

CorelCAD to program, którym firma Corel weszła na rynek oprogramowania do projektowania wspomaganego komputerowo. CorelCAD w pełni obsługuje popularny w branży format DWG, i znajdziemy w nim wszystkie narzędzia i funkcje potrzebne do projektowania dwu- i trójwymiarowego. Ponadto firma Corel wprowadziła kilka innowacyjnych funkcji, jak możliwość dołączenia do projektu notatek odręcznych i głosowych (dostępne tylko na Windows) oraz kompatybilność z CorelDRAW i Corel DESIGNER.

Obsługiwane formaty plików

Podstawową zaletą programu CorelCAD jest możliwość pracy z plikami zapisanymi w formacie DWG, zawierającymi zarówno plany dwuwymiarowe jak i trójwymiarowe modele. Format DWG jest natywnym formatem programu CorelCAD, ale program obsługuje również pliki DXF i DWF używane przez AutoCAD 2010 i nowsze. Dla zapewnienia kompatybilności ze starszym oprogramowaniem CorelCAD umożliwia zapis i odczyt formatów R12 DWG i DXF. W niektórych przypadkach możliwe jest również odtworzenie uszkodzonych plików DWG i DXF w różnych wersjach. Projekty można eksportować również do przenośnych formatów PDF i SVG, a dodatkowo dla wersji dla Windows tego programu stworzone zostały wtyczki umożliwiające eksport projektów dla programów CorelDRAW (CDR) i Corel DESIGNER (CDS).

Interfejs użytkownika

Środowisko pracy programu CorelCAD zostało przygotowane tak, aby użytkownicy innych programów do projektowania wspomaganego komputerowo mogli się w nim bez problemu odnaleźć. Znajdują się tu typowe dla tego typu programów narzędzia, linia komend obsługująca popularne aliasy poleceń, a układ pozycji menu i narzędzi na paskach sprawi, że każdy projektant poczuje się komfortowo. Ponadto pracę przyśpieszają kontekstowe menu skrótów wywoływane prawym przyciskiem myszy, oraz bardzo przydatna paleta właściwości. Paleta daje szybki dostęp do atrybutów encji, jak kolor i styl linii, oraz bardziej zaawansowanych, jak warstwa, na której znajduje się encja, czy szczegóły jej położenia. Konfiguracje interfejsu można zapisywać i przełączać się między nimi w czasie pracy. Ponadto możliwe jest tworzenie własnych aliasów do często używanych poleceń, co znacznie przyśpiesza pracę bardziej doświadczonych użytkowników.

Projektowanie 2D

Przy projektowaniu w dwóch wymiarach wysoka precyzję dopasowania obiektów zapewniają inteligentne narzędzia, jak przyciąganie encji, informacje o obiekcie pod kursorem oraz prowadnice. Aby ułatwić przesuwanie encji, w CorelCAD znalazły się uchwyty, które umożliwiają przesuwanie encji wzdłuż wybranej osi oraz wygodne skalowanie, duplikowanie i zmianę pozycji. Ciekawostką jest możliwość pracy w zdefiniowanym przez siebie układzie współrzędnych, co jest szczególnie pomocne, jeśli wygodniej będzie operować na osiach równoległych do płaszczyzn projektu.

Modelowanie 3D

Trójwymiarowe modele można oglądać na rzutniach lub w interaktywnym widoku trójwymiarowym, gdzie model można obracać w czasie rzeczywistym. Rzutnie można układać na jednym ekranie, aby model zaprezentować z boku, z góry, z przodu, z tyłu lub z dołu, oraz w rzucie izometrycznym w jednym z czterej kierunków. Model może być prezentowany w postaci cieniowanej lub jako pełny render. Do dyspozycji użytkownika jest biblioteka podstawowych brył (primitives), na których można wykonywać operacje logiczne (suma, różnica, część wspólna) aby modyfikować ich kształty. Bryły można również tworzyć z encji dwuwymiarowych poprzez wytłaczanie, zawijanie powierzchni wokół osi lub tworzenie rozciąganie ścian bryły między dwiema encjami dwuwymiarowymi. Modele można również importować i eksportować do plików w formacie ACIS (pliki SAT).

Rozszerzanie i automatyzacja

Użytkownicy CorelCAD na Windows mogą skorzystać z wtyczek dostępnych w sklepie elektronicznym Corela. Ponadto program posiada specjalny interfejs przeznaczony do automatyzacji zadań, który można oprogramować z LISPie lub Microsoft Visual Studio Tools for Applications (VSTA). Pozwala to na tworzenie nowych procedur oraz własnych wtyczek.

© dobreprogramy
reklama

Recenzje użytkowników

Ciężka sprawa... może tyle że jak na betę stosunkowo rzadko się wiesza. Więcej niestety nie stwierdziłem.
Brak polskiego supportu. Nie intuicyjny. Da się zaprojektować trawnik ale żeby zaprojektować kosiarkę do tego trawnika można zapomnieć.
ocena użytkownika

Nabyłem pełną wersję i jestem zawiedziony. Program jest dość toporny w obejściu. Porównanie do T-flex'a albo autodeskowego Inventora nie ma sensu. Znacznie od nich uboższy i wręcz biedny. A do rozpaczy doprowadziło mnie to że aby uzyskać podgląd 3d mamy do dyspozycji jeden kolorek (biały?szary?) i bardzo niewiele innych opcji. Aby uzyskać podgląd z użyciem tekstur jakichś materiałów trzeba dokupić dodatkowe oprogramowanie (tzw wtyczkę) której nomen omen, do tej pory nie ma dla wersji 2015. Przeżyłem głęboki szok kiedy to odpalając pełną wersję odkryłem że nie oferuje nic więcej niż demo. Brak polskojęzycznego supportu. Jednym słowem du..y nie urywa. Jako płatnej platformy zdecydowanie nie polecam. Wydajność i intuicyjność ominęła ten program z daleka. W obecnej chwili można ten program traktować jedynie jako coś w rodzaju otwartej bety, jednakże płatnej. W obecnym stanie może się nadać do projektowania szop i trawników, do bardziej skomplikowanych zadań jak np. mechanika itp się nie nadaje.

28.09.2015 13:11 | Recenzja do wersji 2015
reklama

Komentarze

0 nowych
maciejnet   13 #12 30.06.2016 22:32

zasobożerny

  #11 15.01.2016 15:38

Nie wiem dlaczego ale nie widzę kursora

  #10 25.10.2013 00:15

przy 90% instalacji pojawia się komunikat, że wystąpił problem z tym Instalatorem Windows .......
posiadam W7 x64 pro
pomóżcie

pankrzysio   4 #9 11.05.2013 06:00

trzeba się temu przyjrzeć, chociaż już się przyzwyczaiłem do DraftSight :)

Autor edytował komentarz.
  #8 07.03.2012 00:10

A już miałem nadzieję, że to wspaniały CDR wzbogacony o 3 wymiar. A tu...... Wielki szajs.
Żeby jeden corelowski program nie mógł nawet zaimportować rysunku zrobionego w innym corelowskim programie... To przechodzi moją zdolność percepcji...

Pokłony czytającym.

DanKar REDAKCJA  16 #7 29.05.2011 13:25

@marioBox: Niebawem bliżej przyjrzymy się wspomnianemu programowi i z pewnością pojawi się on w naszej bazie oprogramowania :-) Dziękujemy za informacje! ;-)

  #6 27.05.2011 18:09

a program bardzo ciekawy choć są programy polskie za mniejsze pieniądze jak na programcad.pl i warto się nimi zainteresować.

  #5 24.05.2011 19:55

jakieś słabe to, a wystarczy w google poszukać i można znaleźć coś za grosze i jeszcze na pendrive ;)

  #4 24.05.2011 13:27

zapisalam projekt w corelu (wersji próbnej, która się skończyła), teraZ nie mogę go otworzyć w żadnym innym programie:( Tygodnie pracy na marne... Wszystko musze zaczynać od nowa?

  #3 23.05.2011 15:33

Dobrze że konkurencja wydaje swój soft - to daje nadzieje że monopol Autodeska odejdzie w zapomnienie - OBY !

Komentarze do poprzednich wersji

  #2 23.05.2011 12:38

Da się to zapisywać w 3ds max lub w pdf ?

  #1 23.05.2011 12:14

Nawet po ikonach wygląda to to identycznie jak DraftSight Dassaulta. Tylko instalka jakby większa.

reklama