CrossOver 17 pozwolił wreszcie uruchomić Microsoft Office 2016 na Linuksie i Maku

Strona główna Aktualności

O autorze

Ten tydzień przyniósł premierę CrossOver 17, najnowszej wersji komercyjnego narzędzia sterowania i konfiguracji dla środowiska Wine, dzięki którym na Linuksie i macOS-ie łatwo można uruchamiać oprogramowanie tworzone na Windows nie dysponując Windowsem. Za tę łatwość przyjdzie zapłacić co najmniej 30 dolarów – czy warto? Dla tych użytkowników Linuksa i macOS-a, którzy muszą współpracować z partnerami korzystającymi z najnowszego Microsoft Office, warto zdecydowanie. CrossOver 17 po raz pierwszy bowiem pozwala bezproblemowo zainstalować windowsową wersję pakietu Microsoft Office 2016.

Uruchomienie Office 2016 poza Windowsem było prawdziwym wyzwaniem. Było też zadaniem o najwyższym priorytecie, jakie postawił sobie producent, firma CodeWeavers, gdy wydał rok temu CrossOver 16. Wtedy to udało się uruchomić Office 2013. Do najnowszej wersji najpopularniejszego na świecie pakietu biurowego droga była jednak daleka – Windows to skomplikowane środowisko z ogromną liczbą wzajemnych zależności. Próby uruchamiania pod samym Wine kończyly się kiepsko.

Jak pisze Jana Schmidt na łamach bloga CodeWeavers, sukces przyszedł w ostatniej chwili. Po miesiącach użerania się z nierejestrującymi się komponentami i fatalnymi błędami, dział deweloperski dostarczył wersję, na której można zainstalować i uruchomić Microsoft Office 2016. Niestety nie we wszystkich odmianach – zazwyczaj proces kończył się na zainstalowaniu fontów i komponentu do przetwarzania XML. Jednak instalator Office 2016 dostępny w naszej bazie oprogramowania działa bez problemu, przynajmniej w odniesieniu do Worda, Excela, PowerPointa i Outlooka. Uruchomienie OneNote wciąż jest niemożliwe, program żąda zainstalowania funkcji Środowisko pulpitu.

Wspomniane kluczowe narzędzia Office 2016 działają jednak dobrze i bez usterek – można powiedzieć, że ten bastion Microsoftu został zdobyty, uzyskanie stuprocentowej kompatybilności z Office 2016 na systemach linuksowych nie będzie już wymagało instalowania Windowsa w maszynie wirtualnej (co jak wiadomo, nie zwalnia z prawnego obowiązku zakupu licencji). CodeWeavers przyznaje, że pozostało to i owo do poprawienia, nowy pakiet otrzymał cztery na pięć możliwych gwiazdek (działa dobrze). Dla porównania, działanie starego Office 2010 oceniono na pięć gwiazdek (działa świetnie).

Oprócz wspomnianego Office 2016, nowy CrossOver pozwala już też na uruchomienie trzech ogromnie popularnych gier – League of Legends (działa dobrze), Everquest (działa dobrze) i Everquest II (działa dobrze). Można to oczywiście zrobić za pomocą Wine i łatek do niego, jednak CrossOver pozwala to po prostu wyklikać, automatyzując proces instalacji.

Pod spodem znacząco ulepszono Wine – to nie jest żadna konkretna wersja, którą można przypisać do znanych wydań, raczej wykorzystanie tego co najlepsze i najstabilniejsze z opensource’owego projektu, uzupełnione autorskimi łatkami CrossOver Office. Zanim ktokolwiek się oburzy, że komercyjna firma wykorzystuje w ten sposób otwarte oprogramowanie do tworzenia płatnego produktu, przypomnimy, że CodeWeavers jest głównym sponsorem rozwoju Wine, część pieniądzy z każdej zakupionej licencji na CrossOver idzie właśnie na wsparcie rozwoju Wine, tak samo z czasem deweloperzy udostępniają na wolnej licencji swoje łatki.

14-dniowa wersja trial CrossOvera 17 dostępna jest na Linuksa, znajdziecie ją też w naszej bazie oprogramowania na macOS-a. Instalator Office 2016 pobierzecie zaś z windowsowej bazy oprogramowania, powinien bezbłędnie zainstalować się w CrossOverze.

© dobreprogramy
s