Czipy AMD już za rok w procesie 7 nm: 40% szybciej, 60% oszczędniej

Strona główna Aktualności
image

O autorze

Zaprezentowany przez naukowców z IBM Research pierwszy czip w procesie 5 nm to przyszłość, łącząca w sobie najnowocześniejsze techniki litografii i innowacyjną konstrukcję tranzystora. Zanim jednak ta przyszłość nadejdzie, będziemy korzystać z rozwiązań nieco mniej innowacyjnych, ale na pewno znacznie bardziej ekonomicznie atrakcyjnych. Do nich należy zaprezentowany przez GlobalFoundries proces 7 nm LP. Najprawdopodobniej to w nim już za rok produkowane będą mikroprocesory i procesory graficzne – przede wszystkim Ryzeny i Radeony AMD. Czy Intel na dobre stracił swoją przewagę w miniaturyzacji?

Warto pamiętać, że do 2009 roku GlobalFoundries było częścią AMD, a dziś jego dziesięć rozsianych po świecie fabryk półprzewodników odpowiada za 11% globalnego rynku, produkując czipy dla firm takich jak AMD, Broadcom, IBM, Qualcomm i wielu innych. Co szczególnie istotne, firma celuje w procesy produkcyjne przystosowane do bardziej wydajnych czipów desktopowych i serwerowych, można ją więc traktować bardziej jako rywala Intela, niż TSMC i Samsunga, zorientowanych przede wszystkim na procesy mobilne.

Za wcześnie mówić, jak nowy proces 7 nm LP (Leading Performance) ma się do technik stosowanych przez Intela (który obecnie zmaga się z opłacalnością produkcji w procesie 10 nm), ale otrzymaliśmy porównanie do procesu 14 nm, w którym wykonywane są najnowocześniejsze czipy AMD. Proces wciąż wykorzystuje klasyczną litografię optyczną (z opcją wykorzystania litografii EUV), ale jest w stanie wykorzystać do 17 metalicznych warstw i zapewnia niemal dwukrotne zmniejszenie powierzchni czipu w wybranych zastosowaniach.

Przejście z 14 nm na 7 nm przekładać się ma oczywiście na znacznie wyższe osiągi. GlobalFoundries mówi o zmniejszeniu zużycia energii o nawet 60% oraz zwiększeniu wydajności o ponad 40%. Warto tu zwrócić uwagę na słówko „oraz” – zwykle producenci półprzewodników mówią tutaj o alternatywie: albo większa energooszczędność przy tej samej wydajności, albo większa wydajność przy tym samym zużyciu energii. Jeśli GlobalFoundries nie pomyliło się z tą koniunkcją, to można spodziewać się w przyszłym roku od AMD bardzo wydajnych kilkunastordzeniowych procesorów, z TDP poniżej 100 W.

Firma deklaruje, że pracując nad komercjalizacją procesu 7 nm (na 2018 rok zaplanowano już wiele nowych premier produktowych, nie tylko od AMD), aktywnie pracuje nad 5 nm i jeszcze mniejszymi litografiami. Wygląda więc na to, że Global Foundries na dobre wyszło z zapaści, podczas której przez lata nie mogło nadążyć za azjatycką konkurencją i było zmuszanym do licencjonowania rozwiązań Samsunga. W wyścigu miniaturyzacyjnym uczestniczy teraz czterech poważnych graczy – Intel, TSMC, Samsung oraz GlobalFoundries – i nie sposób powiedzieć, na czym się to skończy.

© dobreprogramy