Dalsze zmiany w licencji Windows Vista?

Strona główna Aktualności

O autorze

Wczoraj tuż po opublikowaniu nowej treści licencji systemu Windows Vista na gorąco pisaliśmy o najważniejszych zmianach - mianowicie chodziło o fragment pozwalający firmie Microsoft na ograniczenie niektórych funkcji po nieudanej walidacji legalności oprogramowania, jak również o fakt wydłużenia zobowiązań gwarancyjnych z 90 dni do 1 roku. O tym wspominał zespół Windows Vista na swoim blogu. Po szczegółowej analizie tekstu, okazuje się jednak, że to nie wszystko...

Po pierwsze, znacznie zmieniają się zasady przeniesienia licencji na inny komputer. Dotychczas w przypadku Windows XP użytkownik, który zakupił wersję pudełkową (box) miał prawo bez ograniczeń przenosić system na inny komputer w ramach swojego mieszkania, domu czy biura. Oczywiście warunkiem było usunięcie systemu z poprzedniego komputera - w danej chwili mógł być zainstalowany tylko jeden.

Windows Vista zmienia to podejście. Teraz po zakupieniu i zainstalowaniu systemu w wersji box na jednym komputerze użytkownik będzie miał prawo do przeniesienia licencji na inny posiadany komputer tylko raz. Narzędziem pilnującym przestrzegania tego prawa będzie zapewne aktywacja. To jednak nie koniec - dodatkowe restrykcje zastosowano także w przypadku niższych edycji Windows Vista. Wersji Home Basic i Home Premium nie będzie można instalować jako emulowanych systemów wewnątrz maszyn wirtualnych, zarówno rozwiązań Microsoft (Virtual PC, Virtual Server) jak i innych (np. VMWare). Przywilej taki będzie posiadać tylko Windows Vista Ultimate. Oprócz wersji Ultimate Microsoft nie pozwoli również na skopiowanie obrazu płyty instalacyjnej systemu na dysk.

Jeśli takie brzmienie umowy licencyjnej rzeczywiście będzie ostatecznym, martwi trochę fakt ograniczenia praw użytkownika do przeniesienia licencji na inne, wciąż własne komputery. Dotychczas to właśnie to prawo sprawiało, że wiele osób decydowało się na znacznie droższą wersję pudełkową. Teraz, gdy OEM nie pozwala na żadne przeniesienia, a BOX według nowej umowy tylko na jedno, argumenty przemawiające za zakupem droższej wersji będą znacznie słabsze, a najbardziej ucierpią na tym hobbyści i zaawansowani użytkownicy, którzy często reinstalują swój system i zmieniają sprzęt.

Treść tej i innych umów licencyjnych dla wszystkich produktów Microsoft można znaleźć na stronach korporacji. Dostępne są one do pobrania w formacie PDF.


Aktualizacja, 02.11.2007, 13:25

Microsoft postanowił zmienić jej zapisy tak, aby były one jednoznaczne i rozwiązać pojawiające się wątpliwości użytkowników. Według doprecyzowanych zapisów użytkownik ma prawo odinstalować oprogramowanie i zainstalować je na innym komputerze do własnego użytku. Szczegółowo piszemy o tym tutaj: tutaj.

© dobreprogramy
s