Nowy Windows 10 dla testerów z naciskiem na zmiany w przeglądarce Edge

Nowy Windows 10 dla testerów z naciskiem na zmiany w przeglądarce Edge
Oskar Ziomek

13.01.2018 23:02

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Microsoft udostępnił kolejną kompilację Windowsa 10 dla insiderów (17074), która trafia do użytkowników pozostających w szybkim pierścieniu oraz korzystających z opcji skocz naprzód. Nowa wersja przynosi wiele zmian, ale z powodu błędów związanych z Meltdown oraz Spectre, nie będą z niej mogli skorzystać użytkownicy niektórych procesorów AMD – tych modeli, dla których wstrzymano aktualizację systemu z powodu wspomnianych podatności.

Najnowsza wersja systemu to przede wszystkim cała masa nowości w przeglądarce Edge. Przeprojektowano w niej Hub, z którego zyskujemy dostęp do często wykorzystywanych elementów takich jak zakładki, lista pobranych plików czy historia przeglądania, zaimplementowano zapisywanie i automatyczne uzupełnianie danych z kart płatniczych w formularzach (poza kodem CVV) oraz odświeżono widok czytania, w którym znaleźć można elementy wzornictwa Fluent.

W trybie czytania oraz czytnika EPUB zaimplementowano także mechanizm sprawdzania pisowni, a w przypadku książek można teraz tworzyć notatki, które będą szybko synchronizowane pomiędzy urządzeniami. Książki, pliki PDF oraz inne artykuły do czytania można od teraz również przeglądać w trybie pełnoekranowym.

Ponadto w Edge'u pojawia się wiele innych poprawek i mniejszych dodatków, w tym między innymi dotyczących narracji w przypadku książek, paska ulubionych czy też trybu prywatnego – od teraz można w nim korzystać z rozszerzeń, a hasła w formularzach mogą być uzupełniane automatycznie. Edge obsługuje od teraz także rozszerzenia CSS dla fontów OpenType oraz pozwala przypiąć w pionie okno z opcjami dla deweloperów.

Obraz

Najnowszy Windows to oczywiście nie tylko zmiany w przeglądarce. Na warsztat wzięto również powłokę, w której pojawiły się zautomatyzowane godziny ciszy. W ich trakcie użytkownik nie będzie rozpraszany powiadomieniami. Blokada zostanie automatycznie włączona na przykład podczas pełnoekranowej rozgrywki w grach DirectX oraz gdy podepniemy zewnętrzny monitor (i w założeniu wyświetlamy na przykład prezentację).

Obraz

Ustawienia pozwolą natomiast stworzyć ręczny harmonogram oraz wskazać listę osób czy aplikacji, których reguły nie będą dotyczyć i ich powiadomienia pojawią się na pulpicie niezależnie od aktywności trybu godzin ciszy. W Windowsie ułatwiono także dostęp do podstawowych folderów z multimediami oraz zaimplementowano funkcję Near Share – udostępniania linków czy zdjęć na komputerach będących w pobliżu naszego. Działanie tej funkcji zaprezentowano niedawno we wpisie na Twitterze:

#demo Here's a look at how Near Share works - sharing a URL vs sharing a local image ?? #WindowsInsiders #FastRing pic.twitter.com/JhbOPEvhy4

— Jen Gentleman ?? (@JenMsft) 27 listopada 2017Najnowsza kompilacja to także zmiany w ustawieniach oczyszczania dysków, audio i uruchamiania aplikacji. Ulepszono także metody odręcznego wprowadzania tekstu włącznie z oknem, w którym tekst jest wpisywany. Poza tym pojawiły się również zmiany w aplikacji aparatu, która od teraz może na przykład obsługiwać dwie kamery jednocześnie. Jak zwykle przy okazji tak dużego wydania systemu nie zabrakło poprawek błędów oraz wielu w tym przypadku mniejszych zmian. O wszystkich nowościach przeczytać można w oficjalnym wpisie na blogu Windowsa.

Programy

Brak danych.
Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (93)