Strona używa cookies (ciasteczek). Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.    X

Taifho — zachwycające szacho-warcaby rodem z Kraju Kwitnącej Wiśni

W dzisiejszym wpisie chciałbym zarekomendować mało znaną grę logiczną pochodzącą z Japonii — Taifho, która znana też jest w Stanach Zjednoczonych pod nazwą Traverse. Zanim zagłębię się w wyjaśnienie tej konkretnej gry planszowej, będę musiał wyjaśnić zagadkę terminologiczną dotyczącą jej tytułu. Planszówka ta jest przedstawiona jako pewien rodzaj starożytnej gry japońskiej (zważywszy na sam wygląd figur, jest oczywiste, że zaprojektowali je japońscy graficy). I została wydana w Europie przez szwedzką firmę Alga. Notabene w tamtym kraju ta gra cieszy się największą popularnością.

Pudełko i jego zawartość

W środku porządnego tekturowego pudełka znajdują się: ładna prostokątna plansza podzielona na kwadratowe pola oraz zestaw 32 pionków w czterech różnych kolorach i kształtach, które są wykonane z drewnianych elementów. Piony mają cztery kształty: kwadrat, koło, romb oraz trójkąt. W górnej części każdego piona znajduje się wypustka, ponieważ w trakcie gry piony ustawiane są jeden na drugim. Oprócz planszy i pionków, otrzymujemy również, książeczkę z opisem zasad gry dla normalnej i zaawansowanej wersji Taifho.

Rozgrywka

Taifho to połączenie szachów i warcabów dla 2-4 graczy. Może w nią grać już nawet 6-8 latek. Jest trochę łatwiejsza od szachów i dużo bardziej emocjonująca od warcabów. Gdzie każda figura ma określone ruchy. Celem gry jest przeprowadzenie wszystkich swoich pionków na drugi koniec planszy. Dokonuje się tego, przeskakując swoje pionki lub pionki innych graczy. Są cztery rodzaje pionków. W których poczet wchodzą po dwa kwadraty, koła (kręgi), romby (diamenty) i trójkątne kawałki. Każdy porusza się w inny sposób w zależności od kształtu.

Czyniąc to, że każdy ruch jest unikalny dla każdej postaci w.w figur. Kwadraty poruszają się pod kątem prostym, prosto do przodu, do tyłu, w prawo, w lewo. Koła mogą iść w każdym kierunku, do przodu, do tyłu, w lewo, w prawo i po przekątnej. Romby poruszają się ukośnie do przodu lub do tyłu, a trójkąty poruszają się ukośnie w prawo / w lewo lub prosto. Można również wykonywać długie skoki lub serię skoków. Zasady skoków są podobne do tych z chińskich warcabów, ale także obejmują możliwość skoków dłuższych dystansów, jeśli okoliczności są korzystne.

Ta gra jest o tyle zabawna, ponieważ jest dość łatwa do nauczenia, a podstawowe pojęcia działają całkiem nieźle w praktyce. Oznacza to, że gra jest wyzwaniem i że nie w sposób szybko się nią znudzić. I jest w zasadzie bez wad, no może oprócz jednej, chodzi tutaj o samo ustawienie pionów. Ponieważ każdy z nich ma swój indywidualny charakter, a każdy gracz ma możliwość umieszczania pionów zgodnie z jego wizją koncepcji gry na samym początku rozgrywki, jest to nie tylko czasochłonne, ale i kluczowe znaczenie. Zaleca się stosowanie reguł, aby temu zapobiec, np. posiadaniu ustalonych ustawień, przy użyciu konfiguracji od końca ostatniej gry lub wykonaniu małej gry poza samą konfiguracją (na przykład zmuszając wszystkich graczy do posiadania podobnych fragmentów Moda, pozwalając graczom zabrać ze sobą jedną sztukę).

Jak już wspomniałem, jest to dobra gra, zwłaszcza dla czterech graczy (podobnie jak w Carcassonne). Cała ta specyfika czyni, że gra jest niesamowicie wciągająca! A jej urok tkwi szczególnie w dynamice akcji. Z pewnością sam opis jej brzmi bardziej skomplikowanie niż slogan tej gry, którym jest:

Prostsza niż szachy, zmyślniejsza niż warcaby, zabawniejsza niż przypuszczasz.
Przy okazji dodam, że najczęściej taka partia rozgrywana w cztery osoby trwa około 30 minut na mecz. Jak się gra w duecie, to około kwadransa. A dzięki niej możemy na luzie poćwiczyć „szare komórki” ponieważ wymaga kombinowania i zapamiętania ruchów dla poszczególnych figur.

Gdzie tę grę można kupić?

Wszystko pięknie ładnie. Tylko w Polsce jest problem ze zdobyciem tradycyjnego zestawu do gry w Taifho. Nawet na Allegro w tej chwili jest nie osiągalna (a jeszcze kilka lat temu), nie było z tym problemu. Winę za to głównie ponosi to, że od czasu 1997 roku, kiedy to firma Brio wydała tę grę w naszym kraju, nie było jej wznowienia. Tym bardziej to zaskakujące, że w tym czasie gra ta dostała sporo wyróżnień. I sprzedała się w kilkunastotysięcznym nakładzie, co jak na tak egzotyczną planszówkę jest wynikiem bardzo dobrym..

Aktualnie najbardziej realnym wydaje się zdobycie jej na serwisie ogłoszeniowym OLX. Z obserwacji wiem, że przynajmniej raz w miesiącu ktoś wystawia ogłoszenie z ofertą sprzedaży tej wersji gry sprzed 20 lat. W większości w bardzo dobrym stanie choćby jak ta która została sprzedana równy miesiąc temu za symboliczną sumę 15 zł, dla porównania dodam, że cena detaliczna tej gry jakieś 10 lat temu w Polsce, wynosiła ok. 60-70 zł. W takim razie jest to jedyna szansa na zdobycie tej planszówki, bo obecnie na kupno nowej gry nie ma szans, ponieważ zniknęła z półek sklepowych, wiele lat temu. Na pocieszenie jest za to alternatywa online, którą przy okazji chciałbym zarekomendować.

Taifho w wersji online

Taifho v0,1 jest to jedyny darmowy serwis gier online uruchomiony specjalnie do gry Taifho, przez przystosowaną do tego odpowiednio witrynę fastSWF. Gdzie bez rejestracji możemy zagrać jako gość, lub jak posiadamy konto po ówczesnym zalogowaniu, możemy rozegrać partię treningową, lub jak ktoś lubi rywalizację sportową - rankingową, z innym graczem. Po utworzeniu własnego stołu możemy grać w 2 ,3 lub 4 osoby. W wybranym przez nas czasie. Serwis też ma możliwość czatu, dzięki czemu można wymienić się poglądami odnośnie tej gry. Dużym walorem tej strony jest to, że jest w języku polskim no i dzięki temu mamy też bardzo przystępnie opisane zasady tej gry w języku ojczystym. Żeby skorzystać z tego instruktażu wystarczy wejść w opcję: "Jak grać?", która jest z górnej prawej strony stołu treningowego. Dodam jeszcze, że łączenie z serwerem jest bezproblemowe, graczy jak się chce, też się znajdzie. Nic tylko grać. :)

Miał ktoś styczność?

Nasuwa się zatem pytanie. Czy ktoś z czytelników DP miał przyjemność grać w tę osobliwą grę? Przypuszczam, że raczej nie jest to zbyt duże grono. Bo Taifho w Polsce jest w praktyce nieznane. Do czego w dużym stopniu przyczyniło się, że w 2013 roku, upadła jedyna oficjalna strona, promująca Taifho w Polsce. Dostępna kiedyś pod adresem mailowym (http://www.taifho.com/). O tyle to dziwne, że cieszyła się niemałą popularnością. Dla zainteresowanych dodam, że Taifho ma swoją oficjalną stronę na Twitterze i Facebooku. O grze można też coś się dowiedzieć na stronach gier logicznych np. Games Fantastic czy szachowe.pl. Był też plan na forum PHP.pl stworzenia serwisu ze wspomnianą grą (tak samo w wersji online), ale niestety upadł. Szkoda, bo myślę, że taka w pełni profesjonalna wersja online zastępowałaby brakujących graczy przez boty. To natomiast w wymierny sposób wpłynęłoby na rozpropagowanie tej gry w naszym kraju, bo jak wiadomo najlepiej gra się w nią w czworo. A Taifho na pewno zasługuje na coś więcej... niż wieczne zapomnienie.

 

gry serwery hobby

Komentarze

0 nowych
Gustaw76   2 #1 18.05.2017 14:58

Od lat gram wszelkiego rodzaju gry logiczne. A nawet nie słyszałem o Taifho. Z Twojego opisu jak i filmów instruktażowych, wynika, że to świetna gra. Będę musiał się zarejestrować na tym Taifho v.0.1, zobaczymy czy szybko się na nią przestawię :)

Dementor   35 #2 18.05.2017 15:07

@Gustaw76: Na dzień dzisiejszy to jest jedyny tego typu serwis poświęcony tej grze. Nie ma za dużo graczy, ale zawsze da się skombinować ekipę do gry. Jak dla mnie ta gra jest dużo atrakyjniejsza od warcabów - którę na dłuższą metę są jednowymiarowe.

lukash86   5 #3 18.05.2017 15:16

Ooo, nowa gra logiczna. Wygląda świetnie. Dawno w nią grasz? Masz z kim? Chętnie bym to zagrał online :P

Dementor   35 #4 18.05.2017 15:19

Odkryłem ją kilka lat temu przez przypadek. Chociaż faktycznie w Polsce to niszowa gra. A to bardzo dziwne. Bo stanowi świetny mix szachów z warcabami.

Naruto Uzumaki   3 #5 18.05.2017 15:29

Bravo. Świetny wpis. Znam tą grę i miło, że ktoś o niej napisał. Fajnie jakby na kurniku była, więcej ludzi by ją znało.

Dementor   35 #6 18.05.2017 15:32

@Naruto Uzumaki: Tu masz rację, tam szybko by zyskała na popularności podobnie jak literaki czy piłka. Swego czasu też niszowe gry.

przemopk   12 #7 18.05.2017 17:24

Widzę, że stały zestaw komentujących już się spisał:)
Jeszcze brakuje FreeWare_RK.

Dementor   35 #8 18.05.2017 17:29

@przemopk: Ty, też się spisałeś ;)

przemopk   12 #9 18.05.2017 17:45

To mam teraz pytanie: jeżeli odliczymy komentarze 4 osób (w tym Twoje) pod wpisem o programach szachowych, to ile ich zostanie z ogólnej liczby 135?

Dementor   35 #10 18.05.2017 17:52

@przemopk: Po prostu zebrała się ekipa zainteresowana tematem i się rozpoczęła dyskusja. Od cała filozofia. To jest normą też pod innymi wpisami. Tylko trzeba być obiektywnym.

Dementor   35 #11 18.05.2017 18:08

@przemopk: Popatrz kto komentował moje wpisy np o YT czy programach do sporządzania przelewów bankowych... i skup się na rzeczowych komentarzach a nie szukaniem intryg.

przemopk   12 #12 18.05.2017 18:15

@Dementor: Taaa, 3/4 to dyskusja o OC i przeglądach techincznych, niezwiązana z wpisem. To jest ostatni mój wpis.

Dementor   35 #13 18.05.2017 18:20

@przemopk: No dobra tylko chodzi o to, że jest ciągła rotacja komentujących osób. A nie jak ty insynuowałeś grupa 3-4... Finito

paaszczaktaxi   4 #14 18.05.2017 18:54

Chętnie przetestuję tą gierke :)P

paaszczaktaxi   4 #15 18.05.2017 18:55

@Dementor: Więcej takich wpisów z grami logicznymi :)

lukash86   5 #16 18.05.2017 20:47

@Dementor: Tylko, że w tej chwili plansza tej gry jest nie do zdobycia. Tak jak pisałeś ani na Allegro jej nie ma, w tej chwili na OLX też - trzeba wypatrywać kiedy znów tam się pojawi.

lukash86   5 #17 18.05.2017 20:50

@Gustaw76: ja, tak samo się tam zarejestrowałem, rozegrałem nawet dwie partie, jedną z Polakiem, a drugą z gościem z Danii, fajna ta gra, tylko z tego co wynika to najlepiej grać w czworo, jak w brydza... więcej opcji kombinacji...i w ogóle.

Dementor   35 #18 18.05.2017 20:54

@paaszczaktaxi: Jak coś nowego znajdę na pewno to opublikuje. Na razie fajne będzie jak ktoś przez ten wpis, zainteresuje się tym znamienitym połączeniem szachów z warcabami. Naprawdę warto! :)

  #19 18.05.2017 21:46

po co wymyślać koło na nowo królową gier logicznych i tak zawsze będą szachy klasyczne :)

L3AD3R   3 #20 18.05.2017 22:28

@Dementor: Grałem w to nie raz, świetna gierka.

Dementor   35 #21 18.05.2017 22:32

@L3AD3R: O ciekawe. Na tradycyjnej planszy czy online?

neXt___   12 #22 18.05.2017 22:35

Spojrzałem na pierwszą ilustrację i pomyślałem: Matko, co to za chaos. Później przeczytałem fragment, w którym stwierdzasz że jest ona prostsza od szachów: Tak, chyba szachów na poziomie arcymistrzowskim. Wyglądało strasznie, ale, po zapoznaniu się z zasadami, okazało się, że nie taki Diabeł straszny. Kurczę, muszę koniecznie spróbować tej gry, bo zaintrygowała mnie niesamowicie.
Dzięki za ten wpis, bo sam na pewno bym nie dotarł do... Taifho.

  #23 18.05.2017 23:51

Fajne to Taifho. Nie znałem go wcześniej.

  #24 19.05.2017 09:27

Bardzo ciekawy wpis. Im więcej ciekawych planszówek tym lepiej. A ta jest naprawdę rewelacyjna!

Naruto Uzumaki   3 #25 19.05.2017 09:34

@Dementor: Otóż to. Chociaż z kurnikiem o tyle jest problem, że tam już dawno żadna nowa gra nie przybyła :(

Naruto Uzumaki   3 #26 19.05.2017 09:36

@L3AD3R: Myśmy przypadkiem nie grali online na Taitho v0.1. Kojarzę Cię po nicku :)

Dementor   35 #27 19.05.2017 09:51

@neXt___: Nie inaczej. Czasami pozory mylą, a Taifho przy bliższym zapoznaniu może tylko zyskać. Chociaż jak już nadmieniłem, najlepiej się gra w nią w czworo, tak jak w pokera :) Jedno, natomiast jest pewne, że jak ktoś już umie grać w szachy czy warcaby. Szybko się w nią nauczy grać :P

Dementor   35 #28 19.05.2017 09:52

@Naruto Uzumaki: Niestety tutaj masz rację... przynajmniej plus, że od lat ich nie ubywa.

Dementor   35 #29 19.05.2017 09:52

@lukash86: O widzisz, no i jak Ci wyszły te partie, udało Ci się którąś z nich wygrać?

Dementor   35 #30 19.05.2017 10:08

@strateq (niezalogowany): Nigy nie jest za późno, żeby go poznać... W tym wpis jest dokładnie opisane jak to można zrobić :P

lukash86   5 #31 19.05.2017 10:12

@paaszczaktaxi: Masz racje, ale cieszmy się tym, że są. Tym bardziej, że gra w szachy czy nawet warcaby, zawsze będzie w dobrym stylu.

lukash86   5 #32 19.05.2017 10:15

@neXt___: Otóż to, ja tak samo na początku myślałem "co to za licho" a póżniej jak pojąłem jak dany pionek się rusza, zaraz zacząłem w to grać. Ta gra bardzo wzmaga wyobraźnię i jak dla mnie najlepiej się w nią gra, na tradycyjnej planszy.

Axles   18 #33 19.05.2017 10:51

Bardzo ciekawie zapowiada się ta gra, fakt ciężko ją dostać, ale jest na tyle mało skomplikowana, że przy odrobinie chęci z drewna można sobie bardzo ładny egzemplarz sprawić.
Mam jedno pytanie bo nie udało mi się doczytać, od czego zależy kiedy figura przesuwa się o jedno pole (lub przeskakuje to wtedy dwa) a kiedy o dwa?

Autor edytował komentarz w dniu: 19.05.2017 10:53
lowrider4you   4 #34 19.05.2017 11:59

@Dementor: Gdzie w internecie najlepiej w to grać? gdzie jeśt dużo graczy?>

edmun   13 #35 19.05.2017 12:43

A ja wciąż szukam tej planszowej gry logicznej w domu :(

MorderczyJablecznik   3 #36 19.05.2017 23:44

Wiele gier logicznych już przerobiłem ale o tej pierwsze słyszę. Musze to przetestować w jakiejś wolnej chwili. @Dementor dzięki za wpis.

Autor edytował komentarz w dniu: 19.05.2017 23:45
Naruto Uzumaki   3 #37 29.05.2017 06:45

@Dementor: W reczy samej, trzeba się cieszyć z tego co jest!

adrianh   4 #38 09.06.2017 12:19

Całkiem ciekawie wygląda ta gra. W wolnym czasie ją przetestuje.

Dementor   35 #39 09.06.2017 13:00

@MorderczyJablecznik: Aż ciekaw jest Twoich wrażeń, z tych testów. Jakby co daj znać :P

MorderczyJablecznik   3 #40 16.06.2017 09:32

@Dementor: gra bardzo mi się spodobała :D

L3AD3R   3 #41 24.06.2017 14:46

@strateq (niezalogowany): ja również.

paaszczaktaxi   4 #42 03.08.2017 22:54

@Dementor: Twoja gra mnie tak wciągnęła ze gram do tej pory jak się nudzę.