Departament Transportu USA blokuje Vistę, Office 2007 i IE7

Strona główna Aktualności

O autorze

InformationWeek

dotarł do interesującej notatki, w której kierownictwo amerykańskiego Departamentu Transportu zakazuje instalacji Windows Vista, Office 2007 oraz Internet Explorera 7 w podległej infrastrukturze. Notatka stwierdza, że nie ma technologicznych oraz biznesowych przesłanek ku temu, by taką aktualizację przeprowadzić. Co więcej, notatka wylicza argumenty za tym, dlaczego takiej aktualizacji przeprowadzać się nie powinno.

Jako powody autorzy notatki cytują koszt aktualizacji, problemy w kompatybilności nowego oprogramowania Microsoft z funkcjonującymi w departamencie aplikacjami (Aspen 2.8.1, ISS 2.11, ProVu 3.1.1 czy Capri 6.5 które mają nie być kompatybilne z Vistą), przeniesienie siedziby departamentu do nowej lokalizacji w Waszyngtonie oraz względy... bezpieczeństwa. Notatka zezwala na przeprowadzenie ograniczonej liczby aktualizacji tylko w celach testowych i za aprobatą dyrektora do spraw infrastruktury technicznej. Kierownictwo departamentu otwarcie przyznaje, że o ile cytowane problemy nie oznaczają definitywnej rezygnacji z aktualizacji, o tyle skłaniają do oceny alternatyw w postaci SUSE Linux czy rozwiązan Apple. Mimo negatywnego wydźwięku PRowego, notatka wydaje się mieć jednak bardziej emocjonalny niż racjonalny charakter - o ile bowiem zakaz instalacji Visty można jeszcze zrozumieć, o tyle wstrzymanie aktualizacji Internet Explorera 7 ciężko już umotywować, a problemy z kompatybilnością wspomnianych aplikacji z Vistą będą z pewnością niczym wobec problemów z komatybilnością z rozważanymi Linuxem czy Apple.

Zakaz instalacji nowych produktów Microsoft w infrastrukturze Departamentu Transportu dotyczy 15 tys. stacji roboczych pracujących obecnie pod kontrolą Windows XP. Notatka sugeruje, że podobne wytyczne przyjęła też FAA (Federal Aviation Administration, agencja amerykańskiego Deapartamentu Transportu nadzorująca cywilny transport lotniczy), która liczy 45 tys. użytkowników.

© dobreprogramy

Komentarze