Dexpot 1.6.14 Build 2439

Strona główna Windows Akcesoria Rozszerzenia i powłoki pulpitu
Po​bierz program
zabezpiecz pobieranie Asystent może proponować instalację ofert reklamowych, na które nie musisz wyrażać zgody w celu pobrania programu. Możesz też użyć linków bezpośrednich bez asystenta (przycisk obok). W przypadku omyłkowej instalacji niechcianego oprogramowania polecamy skorzystanie z naszego poradnika.

Dexpot to proste w obsłudze narzędzie umożliwiające tworzenie niezależnych od siebie wirtualnych pulpitów.

Maksymalnie może być ich nawet 20, a dla każdego z nich użytkownik posiada możliwość ustalenia różnych tapet, wyświetlanych ikon, wygaszacza ekranu czy nawet rozdzielczości. Przełączanie pomiędzy poszczególnymi pulpitami odbywać się może z poziomu ikony w tray'u oraz wskazanych podczas konfiguracji skrótów klawiszowych. Dexpot daje również możliwość zabezpieczania dostępu do wybranych ekranów hasłem.

Dodatkowo z poziomu programu dostępnych jest kilka ciekawych pluginów. Pozwalają one m.in. na integrację narzędzia z paskiem zadań w Windows 7 oraz efektywne przełączanie pomiędzy pulpitami (efekt kostki).

Uwaga

  1. Najnowsza wersja Dexpot nie wspiera starszych edycji systemu Windows (98\ME\NT). Specjalnie dla nich autorzy udostępniają starsze wydanie 1.4, które dostępne jest do pobrania na stronie internetowej projektu.
  2. Do pobrania dostępna jest również wersja portable, nie wymagająca instalacji w systemie i gotowa do użycia tuż po ściągnięciu.
  3. Instalator programu proponuje dodatkowy komponent o nazwie "Przyspiesz komputer". Dodatek ten reklamowanej funkcji jednak nie realizuje, a jego odinstalowanie jest problematyczne. W związku z powyższym nie zalecamy instalacji dodatku Przyspiesz komputer!

© dobreprogramy

Recenzje użytkowników

mnogość opcji, płynność działania, rozszerzenie możliwości menadżera okien, integracja z systemowym paskiem zadań
błędy w spolszczeniu (znany autorowi problem z obsługą Unicode), brak integracji z „oskórowanymi” oknami
ocena użytkownika
27.08.2010 22:14 • Recenzja do wersji 1.5.5 Build 1302

Przez wiele lat korzystania z systemu Linux bardzo przyzwyczaiłem się do pracy na wirtualnych pulpitach. Była to jedna z nielicznych rzeczy, których brakowało mi w Windowsie. Jednak jakiś czas temu, serfując po internecie, natrafiłem na program Dexpot i muszę przyznać, że przebił on wszelkie moje oczekiwania.

Dzięki dodatkowi (instalowanemu wraz z programem) o nazwie Taskbar Pager, Dexpot w pełni integruje się z paskiem zadań systemu Windows 7, umieszczając przy zegarku miniaturki reprezentujące wirtualne pulpity. Wygląda to tak, jak na obrazku znajdującym się pod adresem:

http://dl.dropbox.com/u/5730855/Obrazy/Zrzuty%20ekranu/pulpity-wirtualne.png

Jak można zauważyć na pierwszym pulpicie otworzone jest okno Opery, na drugim znajdują się kształty odpowiadające okienkom Gimpa, na trzecim otwarty jest dokument Writera z pakietu biurowego Go-OO, a na czwartym nie jest otworzone żadne okno. Niestety program w miniaturkach pulpitów nie umieszcza kształtów odpowiadającym okienkom programów, które korzystają ze skórek (co na zrzucie ekranu uwidacznia okno GomPlayera).

Dexpot umożliwia przenoszenie okienek między pulpitami na kilka sposobów:
przeciągając je do krawędzi monitora, przeciągając odpowiedniki okien w miniaturkach przy zegarku (tu uwidocznia się wada, którą jest brak obsługi okienek „oskórowanych” przez dodatek Taskbar Pager), wybierając odpowiednią pozycję z menu okna (menu dostępne jest po kliknięciu prawym przyciskiem myszki górnej belki okna). Możliwe, że są jeszcze jakieś inne sposoby, ale wymieniłem tylko te, z których korzystam.

W ustawieniach programu można ustawić również możliwość przechowywania na poszczególnych pulpitach różnych ikon. Można tego dokonać otwierając ustawienia, a następnie należy przejść do zakładki „Przełączanie pulpitów”. W sekcji „ikony pulpitu” należy zaznaczyć „Dostosuj ikony pulpitu”. Warto również zaznaczyć opcję „Wyrównaj do siatki”, gdyż uruchamiając tę funkcję, zostaje wyłączona funkcja wyrównywania do siatki systemu Windows. Funkcja ta może być bardzo przydatna dla osób lubiących trzymać wszystko na pulpicie.

Najciekawszą funkcję zostawiłem na deser. Dexpot umożliwia tworzenie reguł, dzięki którym okna np. o danej nazwie mogą być otwierane zawsze na konkretnym pulpicie. Funkcja ta niesamowicie usprawnia pracę z programami wielookienkowymi. Przykład? GIMP. Dzięki tej funkcji możemy ustawić Gimpa, tak by np. jeden pulpit pełnił funkcję wielkiej palety narzędzi, a na pozostałych znajdowały się okna z tworzonymi/edytowanymi obrazami tak, jak to ma miejsce na obrazku z adresu:

http://dl.dropbox.com/u/5730855/Obrazy/Zrzuty%20ekranu/gimp%2Bdexpot.png

Dzięki temu obróbka grafiki przybiera zupełnie inny wymiar niedostępny wcześniej dla użytkowników systemu Windows.

Program Dexpot ma jeszcze sporo ciekawych opcji, których tu nie opisałem. Polecam wypróbowanie programu i przekonanie się, jakie możliwości dają pozostałe jego funkcje oraz wirtualne pulpity.