Dexpot 1.6.14 Build 2439

Strona główna Windows Akcesoria Rozszerzenia i powłoki pulpitu
Pobierz program
zabezpiecz pobieranie Asystent może proponować instalację ofert reklamowych, na które nie musisz wyrażać zgody w celu pobrania programu. Możesz też użyć linków bezpośrednich bez asystenta (przycisk obok). W przypadku omyłkowej instalacji niechcianego oprogramowania polecamy skorzystanie z naszego poradnika.

Dexpot to proste w obsłudze narzędzie umożliwiające tworzenie niezależnych od siebie wirtualnych pulpitów.

Maksymalnie może być ich nawet 20, a dla każdego z nich użytkownik posiada możliwość ustalenia różnych tapet, wyświetlanych ikon, wygaszacza ekranu czy nawet rozdzielczości. Przełączanie pomiędzy poszczególnymi pulpitami odbywać się może z poziomu ikony w tray'u oraz wskazanych podczas konfiguracji skrótów klawiszowych. Dexpot daje również możliwość zabezpieczania dostępu do wybranych ekranów hasłem.

Dodatkowo z poziomu programu dostępnych jest kilka ciekawych pluginów. Pozwalają one m.in. na integrację narzędzia z paskiem zadań w Windows 7 oraz efektywne przełączanie pomiędzy pulpitami (efekt kostki).

Uwaga

  1. Najnowsza wersja Dexpot nie wspiera starszych edycji systemu Windows (98\ME\NT). Specjalnie dla nich autorzy udostępniają starsze wydanie 1.4, które dostępne jest do pobrania na stronie internetowej projektu.
  2. Do pobrania dostępna jest również wersja portable, nie wymagająca instalacji w systemie i gotowa do użycia tuż po ściągnięciu.
  3. Instalator programu proponuje dodatkowy komponent o nazwie "Przyspiesz komputer". Dodatek ten reklamowanej funkcji jednak nie realizuje, a jego odinstalowanie jest problematyczne. W związku z powyższym nie zalecamy instalacji dodatku Przyspiesz komputer!
© dobreprogramy

Recenzje użytkowników

mnogość opcji, płynność działania, rozszerzenie możliwości menadżera okien, integracja z systemowym paskiem zadań
błędy w spolszczeniu (znany autorowi problem z obsługą Unicode), brak integracji z „oskórowanymi” oknami
ocena użytkownika

Przez wiele lat korzystania z systemu Linux bardzo przyzwyczaiłem się do pracy na wirtualnych pulpitach. Była to jedna z nielicznych rzeczy, których brakowało mi w Windowsie. Jednak jakiś czas temu, serfując po internecie, natrafiłem na program Dexpot i muszę przyznać, że przebił on wszelkie moje oczekiwania.

Dzięki dodatkowi (instalowanemu wraz z programem) o nazwie Taskbar Pager, Dexpot w pełni integruje się z paskiem zadań systemu Windows 7, umieszczając przy zegarku miniaturki reprezentujące wirtualne pulpity. Wygląda to tak, jak na obrazku znajdującym się pod adresem:

http://dl.dropbox.com/u/5730855/Obrazy/Zrzuty%20ekranu/pulpity-wirtualne.png

Jak można zauważyć na pierwszym pulpicie otworzone jest okno Opery, na drugim znajdują się kształty odpowiadające okienkom Gimpa, na trzecim otwarty jest dokument Writera z pakietu biurowego Go-OO, a na czwartym nie jest otworzone żadne okno. Niestety program w miniaturkach pulpitów nie umieszcza kształtów odpowiadającym okienkom programów, które korzystają ze skórek (co na zrzucie ekranu uwidacznia okno GomPlayera).

Dexpot umożliwia przenoszenie okienek między pulpitami na kilka sposobów:
przeciągając je do krawędzi monitora, przeciągając odpowiedniki okien w miniaturkach przy zegarku (tu uwidocznia się wada, którą jest brak obsługi okienek „oskórowanych” przez dodatek Taskbar Pager), wybierając odpowiednią pozycję z menu okna (menu dostępne jest po kliknięciu prawym przyciskiem myszki górnej belki okna). Możliwe, że są jeszcze jakieś inne sposoby, ale wymieniłem tylko te, z których korzystam.

W ustawieniach programu można ustawić również możliwość przechowywania na poszczególnych pulpitach różnych ikon. Można tego dokonać otwierając ustawienia, a następnie należy przejść do zakładki „Przełączanie pulpitów”. W sekcji „ikony pulpitu” należy zaznaczyć „Dostosuj ikony pulpitu”. Warto również zaznaczyć opcję „Wyrównaj do siatki”, gdyż uruchamiając tę funkcję, zostaje wyłączona funkcja wyrównywania do siatki systemu Windows. Funkcja ta może być bardzo przydatna dla osób lubiących trzymać wszystko na pulpicie.

Najciekawszą funkcję zostawiłem na deser. Dexpot umożliwia tworzenie reguł, dzięki którym okna np. o danej nazwie mogą być otwierane zawsze na konkretnym pulpicie. Funkcja ta niesamowicie usprawnia pracę z programami wielookienkowymi. Przykład? GIMP. Dzięki tej funkcji możemy ustawić Gimpa, tak by np. jeden pulpit pełnił funkcję wielkiej palety narzędzi, a na pozostałych znajdowały się okna z tworzonymi/edytowanymi obrazami tak, jak to ma miejsce na obrazku z adresu:

http://dl.dropbox.com/u/5730855/Obrazy/Zrzuty%20ekranu/gimp%2Bdexpot.png

Dzięki temu obróbka grafiki przybiera zupełnie inny wymiar niedostępny wcześniej dla użytkowników systemu Windows.

Program Dexpot ma jeszcze sporo ciekawych opcji, których tu nie opisałem. Polecam wypróbowanie programu i przekonanie się, jakie możliwości dają pozostałe jego funkcje oraz wirtualne pulpity.

27.08.2010 22:14 | Recenzja do wersji 1.5.5 Build 1302

Komentarze

0 nowych
  #36 28.01.2018 15:41

Win 10 Dexpot nie współpracuje w Office. Totalnie wywala.

  #35 04.06.2017 21:12

jak ustawić hasło między pulpitami ??

GOGOKOM   1 #34 26.02.2016 11:59

Przy kopiowaniu pliku wykryto Zagrożenie bezpieczeństwa. Czy warto ryzykować poświęcając prywatność i bezpieczeństwo danych, przesada czy nie coś w tym może być. Czy darmowe to musi zawsze jakiś koszt nieść za sobą :)
Programy stwarzające zagrożenie dla bezpieczeństwa lub prywatności, które nie są jeszcze zaklasyfikowane jako destrukcyjne. PUA.OpenCandy
http://www.symantec.com/security_response/writeup.jsp?docid=2015-032308-2532-99&...

k_markowski   2 #33 26.02.2015 15:04

Moim zdaniem są prostsze, szybsze i bardziej skuteczne rozwiązania - np oficjalne od Microsoftu download.net.pl/jak-tworzyc-wirtualne-pulpity-w-windows-8-i-windows-7/n/5916/ .

Autor edytował komentarz.
  #32 25.01.2015 22:12

To co Ty masz za sprzęt skoro w 2013 taki malutki programik obciążał Tobie sprzęt ;)

  #31 28.06.2013 14:29

Mi komp sie tnie z jednym pulpitem... co za desperat to wymyslil? :P

  #30 02.06.2013 12:14

Dexport na chwilę obecną mi starczy. Moje pytanko - czy da się wyłączyć ikonę w pasku która pojawia się zaraz po uruchomieniu. Nie ta w trayu tylko ta na pasku otwartych okiem. Ja = win7 64bit.

PS. Fajnie zgrywa się funkcjonalność Dexporta i Fences. Polecam.

  #29 08.04.2013 23:14

@Mariusz123456789
Dzięki za info, VirtuaWin jest rewelacyjny! Dokładnie to, o co chodziło:)

  #28 10.07.2012 00:40

Dobry, ale... Niestety jak się walnął to na dobre. Potem znów działa OK. Pomieszał ikony (zdublował) z różnych pulpitów. Trochę trwało zanim przywróciłem stan sprzed awarii. Mimo to dobry/przydatny szczególnie dla ludzi pracujących wielowątkowo.

krasnal500   4 #27 05.06.2012 20:57

używam tego od jakiegoś czasu, ale mam z tym problem

normalnie ustawiłem sobie przełączanie pulpitów w tray, jednak dodatkowo pokazują mi się przy ikonie start jako otwarty program - pasek zadań o ile dobrze pamiętam nazwę

wie ktoś jak to wyłączyć ? z tego co widzę to na screenach tego nie ma

Draqun   10 #26 12.05.2012 00:07

Program bardzo fajny i przydatny. Polecam

  #25 21.03.2012 15:00

używam na XP tylko do zarządzania pulpitami (bez innych dodatków) nie zauważyłem wymienianych problemów czyli:
-startuje razem z systemem
-poprawnie działają różne tapetu na różnych pulpitach
-przydziela ikony/programu do pulpitów które określę

Jedynie podczas startu przez chwilę widoczne są wszystkie ikony na pierwszym pulpicie, potem program je umieszcza na właściwych, ale zaznaczam że komputer jest powolniakiem

  #24 15.02.2012 18:01

Z wirtualnych pulpitów na Windowsie korzystam od dawna i przez cały praktycznie czas używam VirtuaWin. Tym którzy czują jakiś niesprecyzowany niedosyt proponuje rzucić nań okiem. Otóż, Dexpot ma wg mojego gustu za dużo zbędnych atrakcji przez co jest pamięciożerny. Ponad to każda zmiana pulpitu to większe obciążenie procesora niż w przypadku VirtuaWin (dlaczego to ma znaczenie - podczas mojej pracy, mam otwarte kilkanaście programów na 4 pulpitach. One ciągną CPU, spowolnione przełączenie pulpitu to horror w takich wypadkach). VirtuaWin sam z siebie jest znacznie szybszy (co zauważyłem na moim lapku). Nadto 6MB pamięci to max ile zżera.
Jednakże program ostatnio coś nie rozwijany, niestety nie ma opcji ustawienia hasła na przełączenie pulpitu jak to ma Dexpot.
Z zestawienia wad i zalet wolę VirtuaWin bo jest ZNACZNIE szybszy :-)

wgeacltb   1 #23 10.01.2012 21:00

Trochę dla mnie problematyczny, nie zawsze włącza się z systemem, mimo zaznaczonej opcji a jeśli już mu się uda to nie ładuje dodatków. Mam też problem z tapetami, ustawiam na jednym pulpicie a zmienia mi się w innym. Poza tym źle ładuje widgety pulpitu - wszystkie są na pierwszym po restarcie kompa, może to nie jego wina. ;)

  #22 04.01.2012 00:22

Jak się ustawia żeby na każdym pulpicie były inne pliki pulpitu??

  #21 27.11.2011 18:08

@kamil_w
Witaj. Jak się nazywa ten styl (theme) okienek pod win7, który jest widoczny na zrzutach ekranu? Skąd można go ściągnąć, bo jest świetny. Chodzi o minimalizm.

  #20 19.11.2011 00:52

U mnie śmiga i nie spowalnia systemu. To jest to, czego brakowało mi w Windzie.
@fotomagik, wszystko byłoby OK w Twojej wypowiedzi, gdybyś napisał "U mnie, podczas uruchomienia..."
Z darmowych najlepszy. Prawda, że lepiej się spisuje nastepca programu Yod'm 3D - DeskSpace, ale darmowe wersje Yod'm-a są już "trochę" stare i nadają się do zastosowania (bez uprzedniej zabawy) na monitorach o rozdzielczości do 1024x768, z resztą nie testowałem starego Yod'm-a na Win7

  #19 09.09.2011 22:23

Program to kpina z uzytkowników. Podczas uruchomienia zwiesza system, nie mozna nawet uruchomic menagera zadań, żeby to g..wno wyłaczyć, a gdy już jakoś się odwiesi, zamyka część uruchomionych aplikacji (u mnie to Chrome i AQQ). ABSOLUTNIE NIE POLECAM!

  #18 26.08.2011 21:39

Na pierwszy rzut oka wypas, zobaczymy jak w praniu wyjdzie

  #17 28.05.2011 16:24

Czesc, PERSONALIZACJA PULPITOW - OSOBNE IKONY NA PULPITACH. Info dla tych co nie widza jak to zrobic: Dexpot > Ustawienia > Przelaczanie pulpitow ( druga od dolu ikonka po prawej ) > Elementy pulpitu (pierwsza domyslna zakladka)> Ikony pulpitu (pierwsza ramka od gory) > Dopasuj ikony pulpitu ( opcje trzeba ZAZNACZYC = ZAPTASZKOWAC xD ) ... zastosuj , ok :) I to tyle teraz mamy indywidualne ikony dla kazdego pulpitu.