Strona używa cookies (ciasteczek). Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.    X

Android i jego przeglądarki

Chciałem podzielić się swoimi spostrzeżeniami na temat przeglądarek jakie spotkałem korzystając z Androida. Opiszę tu trzy testowane przeze mnie przeglądarki w kolejności w jakiej z nich korzystałem podając ich wady i zalety.

Domyślna przeglądarka.

Domyślna

Przeglądarkę, którą dostajemy wraz ze swoim robocikiem używałem przez pierwsze kilka dni. Ogólnie działa ona ona bezawaryjnie. Jest w miarę szybka i dość dobrze wyświetla zawartość stron jakie odwiedzam. Niestety samo korzystanie z niej było jak dla mnie troszkę oporne. Brak szybkiej i wygodnej obsługi zakładek, która jest na telefonie IMO niezbędna spowodował, że postanowiłem z niej nie korzystać. Ktoś się zapytać może dlaczego obsługa zakładek jest taka ważna. Nie wiem ilu z was pisało pełne adresy na ekranie dotykowym. Przy wpisywaniu już drugiego adresu można się pochlastać. Dodatkowo aplikację tą aby zamknąć należy się nieźle na klikać. Wystarczy, że otworzyliśmy 5 stron pod rząd to przed wyjściem zaliczymy je z powrotem. Brak bezpośredniej opcji zamknięcia przeglądarki jest naprawdę irytujący.

Przeglądarkę polecam tym ludziom, którym nie szkoda życia na wpisywanie adresów stron, jednak z góry przypuszczam, że nie będzie ich wielu.

Opera Mini.

Opera Mini

Chyba najpopularniejsza przeglądarka dostępna na tego typu urządzenia. Kiedyś korzystałem z opery i naprawdę lubię tą przeglądarkę. Największą zaletą tej przeglądarki jest Speed Dial, gdzie możemy umieścić skróty do swoich ulubionych 9 stron. Nie wiem czy można w jakikolwiek sposób modyfikować ją zwiększając czy zmniejszając zawartość strony ale jak dla mnie 9 to starczająco.
W dodatku posiadałem stale aktualizowany zapis zakładek na Opera Sync dzięki czemu od razu posiadałem wnet wszystkie potrzebne mi zakładki a co za tym idzie oszczędziło mi to sporo roboty. Od teraz jednym kliknięciem wskakuję na wybrany portal.

Niestety nie było różowo. Będąc chwilowo pozbawiony laptopa jedyny dostęp jaki mam do internetu był przez telefon. Opera miała pewne problemy z portalami, które powodowały, że nie mogłem zrobić wielu rzeczy. Między innymi nie mogłem się zalogować na żaden portal. Przeglądarka zwyczajnie po kliknięciu przycisku logowania zamiast logować nie odpowiadała. Mogłem cofać strony biegać po większość (a tym zaraz) ale nie mogłem się zalogować na żaden portal. Czym był spowodowany problem? Nie wiem. Dodatkowo moglem się poruszać tylko po większości stron. Między innymi nie mogłem wejść i przeczytać recenzji Acer Aspire ONE D255 co przyprawiło mnie o porządny wnerw.
Wspomnę jeszcze o źle wyświetlanych elementach na stronach, co powoduję że strony wyglądają brzydko, chaotycznie i ciężko się w nich połapać.

Jestem w stanie zrozumieć wiele ale takie rażące błędy nie powinny mieć miejsca. Dopowiem, że używam aktualnej stabilnej wersji przeglądarki dostępnej w Android Market. Spowodowało to, że Opera Mini poszła w odstawkę i na jej miejsce wskoczyła...

Dolphin Browser.

Dolphin Browser

O istnieniu tej przeglądarki pewnie niewiele osób wie a jeszcze mniej pewnie korzysta. Sam spotkałem ją przeglądając Android Market już od X godzin aby dowiedzieć się jakie jest jego bogactwo (dla sporej ilości ludzi powiem, ze spotkałem tylko 1 aplikację pierdzącą :D).

Co otrzymujemy w samej przeglądarce? A no dość sporo. Przede wszystkim od teraz mogę w dowolnym momencie zamknąć przeglądarkę bez potrzeby pałętania się po wcześniej odwiedzonych stronach.
Największą zaletą Dophin Browser jest chyba jego interface. Wszystko jest przegotowane na zasadzie pochowanych paneli na bogach. Aby dostać się do danego panelu wystarczy przejechać do krańca strony i jeszcze dalej. I wyskakuje nam panel. Tak oto został m. in. rozwiązany problem z bieganiem po menu w poszukiwaniu zakładek. Jednym prostym ruchem wyciągam panel w którym siedzą sobie zakładki.
Inną ważną zaletą pewnie nie tylko dla mnie jest obecność wszelkiej maści wtyczek. Nie sprawdzałem jej bazy ponieważ lenistwo wygrało nad wszystkim jednak wykorzystałem parę z niech. Pierwszą z nich jest Adblocker dzięki, któremu pozbywam się wrednych reklam jakie wyskakują na portalach. Druga wtyczka jakiej użyłem dodaje nam widget, który imituje Speed Dial opery. Od teraz mamy możliwość posiadania na pulpicie piękny zestaw skrótów do wybranych portali w formie podobnej jaką znamy z Opery. Oczywiście widget można modyfikować na kilka sposobów otrzymując różną ilość możliwych do ustawienia skrótów. Dodatkowo wspomnę, że widżet ten choć w podpisie jest posiada "Dolphin Browser Add-Ons" można zastosować do standardowej przeglądarki :)
Inną fajną zaletą jest bardzo łątwy i szybki sposób zmiany pracy przeglądarki z "okienkowej" na pełnoekranową. Na jednym z wysuwanych paneli jest przycisk, która automatycznie robi przeglądarkę pełnoekranową bez zbędnego szwendania się po opcjach i tego typu rzeczach.
Niestety nie wszystko jest piękne. Obrazy są pobierane w dennej jakości i niestety nie można tego zmienić. W każdym razie nic takiego nie znalazłem w opcjach przeglądarki więc obrazki wyglądają dennie co powoduje, że nie ma sensu wchodzić na portale w stylu demotywatory.pl czy komixxy.pl

Oczywiście proponuje każdemu samemu przetestować i wybrać co komu bardziej leży.

Komentarze mile widziane.

Pozdrawiam.

Screenshoty robione samodzielnie. Zezwalam na wszelkie kopiowanie celem prezentacji działania przeglądarek. 

Komentarze

0 nowych
DeathName   4 #1 27.02.2011 00:55

Defaultowa przeglądarka, czy chociażby Dolphin renderują strony normalne po stronie telefonu. W przypadku Opery Mini jej największą zaletą raczej jest raczej to, że najpierw strona jest kompresowana po stronie serwerów Opery Mini a potem przesyłana na urządzenie. Dlatego pojawiają się problemy z kompatybilnością stron na telefonie ;).

pilarek   5 #2 27.02.2011 09:25

"Wystarczy, że otworzyliśmy 5 stron pod rząd to przed wyjściem zaliczymy je z powrotem. Brak bezpośredniej opcji zamknięcia przeglądarki jest naprawdę irytujący."

Od czego jest przycisk Home? Co prawda on nie zabija procesu, ale zapewnia skuteczne i szybkie opuszczenie przeglądarki, a proces zawsze można zabić dowolnym task killerem, których jest dość sporo na markecie. Zresztą w innych aplikacjach wybierając "wyjście" tak naprawdę wychodzimy tylko do pulpitu, a proces w pamięci zostaje.

oprych   14 #3 27.02.2011 10:23

@pilarek
Masz rację, ale czy o wiele prostszym rozwiązaniem nie byłoby umieszczenie przycisku koniec albo wyjdź, które kończyłoby proces??

webnull   9 #4 27.02.2011 10:26

Dolphin to faktycznie świetna przeglądarka - używam jej na telefonie, dobrze renderuje strony, jest szybka, wygodna, estetyczna.

iacobus   6 #5 27.02.2011 10:58

Szkoda że nie napisałeś nić o Firefox Mobile, którego piąta beta ukazała się kilka dni temu. Ma genialny system przeglądania w kartach, moim zdaniem jest to najwygodniejszy UI we wszystkich przeglądarkach mobilnych. Minusem jest dość duża ociężałość.

ktośtam   6 #6 27.02.2011 11:04

Szkoda, że pominąłeś Miren Browser. Moim zdaniem najlepsza przeglądarka dostępna na Androida.
https://market.android.com/details?id=cn.miren.browser

iacobus   6 #7 27.02.2011 11:43

@ktośtam zainspirowałeś mnie, właśnie piszę używając Miren
Nie jest źle, podoba mi się polityka prywatności, nie wymaga jakichś durnych zezwoleń systemowych, ma bardzo fajny UI. Jak na przeglądarkę z Chin - rewelacja

Dennoss   4 #8 27.02.2011 12:12

Właśnie testuje Miren Browser i jest nawet niezła, ale co to znaczy, że aplikacja wymaga zezwolenia modyfikowania/usuwania zawartości SD?

Mariuce00   6 #9 27.02.2011 12:35

Ja jednak nie porzucę Opery Mini, jak używa się Opery na desktopie to Opera Link jest jednym z największych udogodnień

  #10 27.02.2011 12:40

A gdzie skyfire? Jedna z najlepszych przeglądarek , obsługująca flash 10.1. Takie recenzje lepiej czytać na forum androida, gdzie zestawiane w jednym miejscu jest 8 przeglądarek na androida :) pozdrawiam.

iacobus   6 #11 27.02.2011 12:44

@Dennoss - to znaczy że może zapisywać na SD ściągnięte pliki

cimlik   2 #12 27.02.2011 13:48

Obecnie używam Opery Mini i mimo drobnych problemów z renderowaniem stron (które ma każda z dostępnych przeglądarek, mniejsze lub większe) działa w porządku - stabilnie i dosyć szybko.

Na razie rynek przeglądarek na Androida jest dosyć młody (w porównaniu z Windowsem na przykład) i jeszcze sporo ciekawych pozycji może się pojawić. Choćby stabilny Firefox.

smaky   4 #13 27.02.2011 14:20

Jest jeszcze skyfire ale jeszcze jest w fazie beta i u mnie wywala sie na zapisie zakladki.

ktośtam   6 #14 27.02.2011 14:26

Skyfire strasznie muliła u mnie na SGS. Póki co, to nie znalazłem nic lepszego niż Miren. Dziwi mnie trochę, że Google nie wydaje Chrome dla Androida, tylko jakąś namiastkę przeglądarki.

wszerad   6 #15 27.02.2011 15:18

A co z Operą Mobile? Opera mini na smartphona się nie bardzo nadaje...

  #16 27.02.2011 16:35

Wg. mnie najlepszą i najszybszą jest xScope. Po prostu genialna!

  #17 27.02.2011 16:38

No właśnie. Co z Operą Mobile? W końcu to jest wersja na smartphona. I nie można porównywać OperyMini do Dolphina, czy też systemowej przeglądarki. Opera Mobile jest najlepszą przeglądarką na androida. Obsługa gestów, formatowanie tekstu tak aby zawsze mieścił się na ekranie, speed dial, opera link. Wszystko to wymiata. A poza tym działa szybko i stabilnie!

Kintoki   6 #18 27.02.2011 17:04

Opera mini z założenia ma być prostą przeglądarką do przeglądania statycznych stron(brak js/flasha/wtyczek) i nie oczekuj od niej możliwości np zarządzania swoim kontem bankowym.
Do tego jest Opera Mobile która jest pełnowartościową przeglądarką z podobnymi możliwościami do desktopowej wersji(z możliwością włączenia turbo i widoku mobile).

Draqun   9 #19 27.02.2011 19:46

Co do Opery Mobile to dopiero niedawno dowiedziałem się, że ona istnieje. Wszędzie jest głośno o Operze mini.

@ktośtam
Też mnie to dziwi. Fajnie by było mieć kompletny zestaw narzędzi od Wujaszka.

Co do bety Firefoxa Mobile - jakoś nie kręcą mnie produkty Mozilli mimo, że to co prezentują bety 4 to dużo jednak raczej nie wrócę do FF.

Co do innych produktów, których nie wymieniłem zawsze wy możecie je opisać ;) Chętnie dowiem się o nich.

Dennoss   4 #20 27.02.2011 21:17

Łoł ten Miren Browser to jednak jakiś syf, bo zauważyłem, że w albumie na moim telefonie pojawiły się jakieś obrazki z chińskimi znakami, a tylko ta przeglądarka pochodzi z chin i po tym ją wywaliłem.

ktośtam   6 #21 28.02.2011 08:32

@Dennoss
Dziwne, bo ja nie zauważyłem nic podobnego u siebie. :/

master_zonk6   7 #22 01.03.2011 18:46

odpalałeś Mini na starej Nokii? No ja loguję się przez Mini bez problemu. Nawet teraz.

  #23 05.03.2011 20:01

Hmm a jaki telefonik bo na np. Hero może być inaczej niż na Milestone czy posiadanych przeze mnie Sgs'sie i Galaxy Tabie