Strona używa cookies (ciasteczek). Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.    X

Czy ludzie chcą grać w przeglądarce?

Dość głośno się mówi o tym, że technologia Flash nie jest niczym dobrym kulturalnie to ujmując. Na co dzień spotykamy ją w postaci denerwujących reklam na stronach internetowych, które z powodzeniem lub nie blokujemy za pomocą różnych wtyczek. To właśnie przez Flasha dość często nasze komputery zostają "zarażone".

Poza tym Flash jest dość mocno zasobożerny. Aktualnie mam włączoną jedną stronę wykorzystującą wspomnianą wtyczkę i zżera ona "tylko" ~360MB pamięci RAM.

Co dostajemy w zamian, za tak zasobożerną i bądźmy szczerzy niebezpieczną (bardziej dla starych przeglądarek, gdzie nie działa system piaskownicy ale zawsze) wtyczkę.

Ilość gier niezależnych od platformy. Jeśli tylko na naszym systemie mamy wtyczkę Flash otrzymamy wiele ciekawych tytułów i nieciekawych też. Spora ilość z tych tytułów są to tytuły na kilka godzin dobrej zabawy. I nie mówię tutaj o klikaniu od niechcenia bo nam się nudzi, ale o porządne gry, w które warto się zgłębić w tracie nudnych wieczorów popijając ciepły napój. Sam straciłem kilkanaście godzin grając w NanoWar, a kilka dni poświęciłem na gry z serii EpicWar firmy Kongregate, która IMO wyprodukowała kilka z ciekawszych tytułów gier typu Flash.

Do tej pory chyba jednak żaden z wielkich koncernów nie poświęcał swoich zasobów na gry we Flashu. No w zasadzie nie do końca. Z tych większych koncernów znane są mi produkcję we Flashu firmy Ubisoft. Już przed premierą Heroes V mogliśmy pograć w wersję Flash bohaterów. Oczywiście gra nie była tak mocno rozbudowana jak klasyczna wersja komputerowa ale rządziła się swoimi zasadami. Do dziś czasem napotykam w sieci ludzi opowiadających o tej grze.

Do czego zmierzam. Otóż wyżej wspomniana firma wypuściła niedawno Flashową wersję swojej gry ekonomicznej a mianowicie popularnych Osadników. Przyznam się, bez bicia że nigdy nie grałem w The Settlers ponieważ zwolennikiem gier ekonomicznych nie jestem. Ale w wersję Flashową postanowiłem zagrać. Choć jest to dopiero wersja beta gra prezentuję się naprawdę ładnie. Przyciąga oko bardzo ładnie i szczegółowo wykonana grafika. Jeszcze kilka lat temu klasyczne gry komputerowe nie mogły pochwalić się taką grafiką jaką dziś prezentują Osadnicy Online. Jak się okazało, przynajmniej w Polsce gra okazała się już "hitem". Kilka dni temu został włączony już piąty serwer. Przypuszczam, że sami twórcy nie spodziewali się takiej popularności w tak krótkim czasie.

O czym tak szybki wzrost popularności może świadczyć. Mi wydaje się, że ludzie chcą grać w gry, które nie wymagają ciągłego siedzenia przy komputerze. Mogą zagrać w dowolnym momencie, z dowolnego komputera. A gra staje się jeszcze bardziej atrakcyjna w momencie gdy mogą połączyć się z przyjaciółmi w jakąś gildię czy klan.

Oczywiście firmie wydającej taką grę zależy na zarobku. I tak w przypadku Osadników choć gra jest produktem F2P* pewnie skończy się na tym, że będzie ona produktem P2W**.

Do czego zmierzam. Otóż ja osobiście widzę w takich grach dość dobry biznes. Każdy może spróbować zabawy, a gdy mu się spodoba wydać kilka PLN/$ na dodatkowe bonusy. Innym razem można wypuścić grę i umieścić reklamę na stronie lub w trakcie ładowania gry.

Możliwości jest wiele. I chodź sam Flash ma swoich przeciwników jak i zwolenników ja uważam, że jest to zwykła wtyczka, która pozwala pograć mi szybko w przeglądarce lub odtworzyć jakiś film.

Jestem także ciekawy jakie tytuły gier Flashowych wy polecacie. Zostawcie je w komentarzach. Na pewno się to komuś przyda..

Pozdrawiam. 

internet bezpieczeństwo gry

Komentarze

0 nowych
Ave5   8 #1 19.03.2012 19:47

1. Wszyscy tak jadą po Flashu, a nawet przykład z motylkami DP pokazał jak fajnie działają gry w HTML5. A jak ktoś nie wierzy, każda flashówka chodzi mi płynnie. HTML5? Na razie zero gier w nim bez laga.

2. Listę polecanych tytułów we Flashu mam w jednym z wpisów na moim Blagu. Jak chcesz, znajdź sobie :)

3. O Flashu, grach przeglądarkowych i biznesie będzie też jeden z moich nadchodzących wpisów, stay tuned.

Foldek   2 #2 19.03.2012 20:18

Ja polecam grę Stratis Imperia (stworzoną przez Polaków). Strategia hexowa w czasach II wojny światowej. Nie ma premium, specjalnej waluty, gra jest prawdziwym F2P. Jak coś to gram na Lionie w Kolumbii.

Frankfurterium   10 #3 20.03.2012 11:51

Jakiś czas temu na flasha 'przeportowano' Unreal Engine 3, więc to nie tylko proste i niezajmujące gierki.

Draqun   9 #4 20.03.2012 16:18

@Ave5
Później przejrzę ;)

@Foldek
Nie jestem fanem gier osadzonych w II wojnie światowej, jednak filmik zapowiadał się całkiem ciekawie.

@Frankfurterium
No nie da się ukryć, że Gears of War stworzone na tym silniku wygląda bardzo fajnie, i jeśli tak mają wyglądać gry we Flashu to jak dla mnie jest wystarczający argument aby nie odinstalowywać tej wtyczki.

djfoxer   19 #5 20.03.2012 18:10

Tak jak kiedyś IE było hamulcem rozwoju nowoczesnego internetu, tak teraz silnik WebKit, hamuje rozwój HTML5. Wystarczy przejrzeć wtyczki do jQuery, które korzystają z dobrodziejstw HTML5+CSS3. Często są to uniwersalne rozwiązanie "WebKit only", gdzie np. taki kod css w większości ma prefixy -webkit-, a eventów do dotyku nie ma nawet jak porządnie przetestować na desktopie (wiadomo, że WebKit króluje na urządzeniach mobilnych, więc robią co chcą).

Mimo wielu zastrzeżeń do Flasha, nie zniknie on tak szybko (choć, zniknięcie jest niemalże pewne, to kwestia tylko czasu).

  #6 21.03.2012 10:49

Ja od 12 lat gram w reddragon.pl która jest bez flasha. Z flashowych wracam tylko i wyłącznie do jednej - najlepszej zręcznościówki ever. - 'n' (szukajcie n-game bo inaczej trudno znaleźć :)

Draqun   9 #7 22.03.2012 15:15

@rokkkko
RD dobra gra :P - szkoda, że stała się trochę za komercyjna. Poza tym wywalili trochę za dużo ras. Co to za gra gdzie nie ma ludzi :D i o zgrozo nie ma Hobbitów!

  #8 26.03.2012 15:31

Draqun wrócą po jakimś czasie :) dla mnie rd za dużo czasu wymaga by jako tako grać... no i te wojny... a we flashu... to takie mniejsze na armorgames.com - tak jak kongregate jeden z większych wydawcow :) kilka mam tam w profilu (agalin) dodane do ulubionych ale sporo innych warte uwagi...

Kozakuz   3 #9 26.03.2012 16:28

Za gry we flashu podziękuję. HTML5 poproszę.

soanvig   10 #10 27.03.2012 00:56

Jeśli ludzie nie grają w gry online typu "flash" to wejdź na armorgames.com (gdzie notabene są najlepsze gry). Niektóre produkcje bez problemu mogły by się - trochę bardziej rozbudowane - ukazać na desktopach. Jasne, że nołlajfić w to się nie da (chociaż niektórzy umieją), ale dla zabicia jednej godzinki dziennie to jest idealne rozwiązanie :)

soanvig   10 #11 27.03.2012 00:58

A jeśli mówimy o grach via www typu o-game, Travian i te inne takie co wciskasz i ci się coś robi przez X czasu to według mnie takie gry są trochę bezsensowne i tyle. Wchodzisz, wciskasz kilka rzeczy, 5 minut zleciało, wychodzisz sobie.

A coraz więcej powstaje "flash'ówek" multiplayer :)

Kot-ek   11 #12 28.03.2012 21:22

Po co Ci gwiazdki przy F2P i P2W, skoro ich "nie odsłaniasz"?