reklama

Dwa i pół roku więzienia za spam

Strona główna Aktualności

O autorze

Sąd federalny w Stanach Zjednoczonych skazał 27-letniego Adama Vitale z Nowego Jorku na 30 miesięcy więzienia za rozsyłanie niechcianej korespondencji reklamowej do ponad 1,2 miliona użytkowników usługi AOL. Oprócz kary pozbawienia wolności spammer musi zapłacić 180 tysięcy dolarów odszkodowania firmie Time Warner, operatorowi AOL. Proceder spamowy Vitale rozpoczął trzy lata temu razem ze wspólnikiem, Toddem Moellerem z New Jersey. W zamian za wysyłanie reklam programu komputerowego mieli otrzymywać połowę z zysków ze sprzedaży. Udało im się omijać filtry antyspamowe dzięki częstej zmianie serwerów i nagłówków wiadomości.

Mimo takich wyroków spam to coraz poważniejszy problem. Firma Sophos opublikowała raport dotyczący ilości rozsyłanego spamu w drugim kwartale tego roku. Wynika z niego, że aż 96,5% otrzymywanych przez Internautów maili to niechciane wiadomości. Co najgorsze, najwięcej spamu pochodzi z domowych komputerów nieświadomych użytkowników, wcześniej zainfekowanych złośliwym kodem i kontrolowanych zdalnie przez spammerów.

W stosunku do pierwszego kwartału br. procent spamu we wszystkich wiadomościach na świecie wzrósł o ponad 4 punkty procentowe. Szacunkowo jedynie co 28. przesyłka mailowa krążąca w światowej sieci nie jest spamem. W udostępnionym rankingu największych spamerów na świecie pierwsze miejsce z wynikiem 14,9% zajmują wciąż Stany Zjednoczone. Na kolejnych pozycjach, z wynikami 7,5% oraz 6,8%, uplasowały się Rosja i Turcja. Polska natomiast znalazła się na pozycji szóstej z wynikiem 3,6%. Taki sam udział w światowym spamie przypadł Włochom. Po raz pierwszy w raporcie pojawiła się Argentyna, której udział oszacowano na poziomie 2,9%.

Udostępniony przez Sophos raport, wraz z szczegółowymi diagramami ilustrującymi udział poszczególnych krajów i kontynentów w rozpowszechnianym spamie znaleźć można na oficjalnej stronie firmy.

© dobreprogramy
reklama

Komentarze

reklama
Polecamy w WP TechnologieWP TechnologieNie wiemy, co jemy - państwowe badania to kropla w morzu. Projekt FoodRentgen chce to zmienić