SMS o paczce. Oszuści wracają i stosują nowe sztuczki

SMS o paczce. Oszuści wracają i stosują nowe sztuczki

Czytelnicy zgłaszają fałszywe SMS-y
Czytelnicy zgłaszają fałszywe SMS-y
Źródło zdjęć: © dobreprogramy
26.01.2022 08:58

Wraca oszustwo przy wykorzystaniu wiadomości SMS o paczce. Mimo że minął już okres świąteczny, cyberprzestępcy nadal działają. I stosują coraz bardziej wyszukane metody.

Oszustwo przy wykorzystaniu wiadomości SMS o paczce to bardzo groźna metoda. Biorąc pod uwagę, jak często zamawiamy paczki przez internet, istnieje duże prawdopodobieństwo, że akurat czekamy na jakąś przesyłkę i wykorzystują to przestępcy.

Aby zwiększyć szanse na to, że ofiara postanowi otworzyć przesłany w SMS-ie link, cyberprzestępcy wysyłają wiadomości w późnych godzinach wieczornych, nawet w okolicy północy. Liczą prawdopodobnie, że zaspany odbiorca wiadomości nie zorientuje się, iż przesłany odnośnik nie prowadzi do strony prawdziwego przewoźnika. A otwarcie go może sprowadzić na nas duże kłopoty.

Oprócz nocnych informacji o paczce, która jest w drodze lub oczekuje na odbiór na poczcie, pojawiają się tez znane już wcześniej komunikaty o niedopłacie za paczkę. W tym przykładzie, o którym poinformował nas jeden z czytelników, w linku pojawia się nazwa firmy InPost. Oczywiście nie ma on nic wspólnego ze wspomnianym przewoźnikiem.

Oszustwo wykorzystujące SMS o paczce - przykłady wiadomości
Oszustwo wykorzystujące SMS o paczce - przykłady wiadomości
Oszustwo wykorzystujące SMS o paczce - przykłady wiadomości

W przypadku otrzymania takiej lub podobnej wiadomości, pod żadnym pozorem nie należy otwierać linku, który został w niej przesłany. Może on doprowadzić do zainfekowania naszego urządzenia złośliwym oprogramowaniem. Istnieje wówczas możliwość, że oszuści wykorzystają je do wykradnięcia naszych danych, co może wiązać się z utratą środków z konta bankowego.

Jesteś świadkiem próby oszustwa?Poinformuj nas o tym zdarzeniu!

Programy

Zobacz więcej
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (12)