Fałszywy klient z OLX. "Zamówię kuriera i pokryję koszty wysyłki"

Podejrzana propozycja kupna
Podejrzana propozycja kupna
Źródło zdjęć: © Pixabay, dobreprogramy
Oskar Ziomek

25.08.2022 09:26, aktual.: 25.08.2022 09:37

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Oszuści wykorzystujący nieuwagę sprzedających na OLX wciąż liczą na łatwy zysk. Dowodem jest kolejne zgłoszenie, które dotarło do naszej redakcji. Pani Joanna pokazała nam rozmowę, w której rzekoma kupująca sugerowała jej, że zapłaciła za produkt i konieczne jest "odebranie pieniędzy".

Sprzedając przedmioty przez internet w każdym przypadku warto finalizować transakcje wyłącznie przez daną platformę, czyli choćby opisywany tu serwis OLX. Kontakt z kupującymi przez komunikatory czy e-maile w wielu przypadkach prowadzi do problemów, w tym możliwości utraty pieniędzy z konta, a przynamniej kradzieży danych, w tym tych logowania do bankowości elektronicznej.

Kolejnym przykładem takiej sytuacji jest zgłoszenie od naszej czytelniczki Joanny, którą spotkała podobna sytuacja na WhatsAppie. Osoba rzekomo zainteresowana zakupem przedmiotu z ogłoszenia w serwisie OLX, skontaktowała się z nią, by zaproponować wygodną wysyłkę z wykorzystaniem kuriera InPost. "Zamówię kuriera i pokryję koszty wysyłki" - brzmiał fragment wypowiedzi. Nasza czytelniczka początkowo zgodziła się na tę propozycję, ale zorientowała się, że coś jest nie tak, kiedy otrzymała link z instrukcją, jak "odebrać pieniądze" za zamówienie, co oczywiście jest próbą wyłudzenia.

Próba oszustwa w rozmowie na WhatsAppie
Próba oszustwa w rozmowie na WhatsAppie© dobreprogramy

Opisywany przypadek z OLX w tle to typowe oszustwo, które w sieci znane jest od miesięcy, jak nie lat. Rzekomy kupujący udaje zainteresowanie produktem i przesyła ofierze link do śledzenia paczki czy odebrania pieniędzy. Często wykorzystywane są przy tym wizerunki znanych firm kurierskich. Poza opisywaną tu rzekomą dostawą przez InPost, popularny jest również analogiczny schemat z dostawą DPD.

W tym przypadku link nie zadziałał, ale zazwyczaj prowadzi do fałszywego formularza, gdzie oszust wyłudza dane osobowe lub logowania do bankowości internetowej. Jak zawsze w takich przypadkach, otrzymywane wiadomości na WhatsAppie radzimy po prostu ignorować. Finalizacja transakcji przez mechanizmy danego serwisu z ogłoszeniami (tutaj OLX) to w praktyce jedyna szansa potwierdzenia, że kupujący ma dobre zamiary i faktycznie jest zainteresowany produktem.

Oskar Ziomek, redaktor prowadzący dobreprogramy.pl

Jesteś świadkiem próby oszustwa?Poinformuj nas o tym zdarzeniu!

Programy

Zobacz więcej
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (37)