Eclipse Europa wydane

Strona główna Aktualności

O autorze

Ukazała się nowa wersja popularnego darmowego środowiska programistycznego Eclipse. Aktualizacja powiązana jest z nowymi wersjami powiązanych 21 projektów wydanych pod wspólną nazwą Eclipse Europa. Środowisko działa we wszystkich systemach posiadających wsparcie dla Javy

Eclipse powstał jako projekt firmy IBM, który w 2001 roku został udostępniony za darmo na licencji Open Source. Eclipse to kompletna platforma programistyczna stworzona w języku Java, na bazie której powstało między innymi zintegrowane środowisko programistyczne (IDE), które pozwala na tworzenie aplikacji w Javie, C, C++, PHP i innych, tworzenie interfejsów graficznych, modelowanie aplikacji i współpracę z serwerami baz danych. Platforma jest bardzo elastyczna, dzięki systemowi wtyczek możemy nieomal dowolnie rozszerzać jej działanie.

W skład platformy, prócz IDE, wchodzą między innymi takie narzędzia, jak Web Tools Platform Project do budowania usług i aplikacji sieciowych, C/C++ Development Tooling do rozwijania aplikacji w C/C++, kompletne narzędzie do raportowania Business Intelligence and Reporting Tools, generator kodu Eclipse Modeling Framework oraz Graphical Editing Framework do tworzenia graficznych interfejsów użytkownika.

W nowej wersji platformy pojawiły się nowe narzędzia, takie jak AspectJ Development Tools do programowania zorientowanego aspektowo, Eclipse Communication Framework do komunikacji w rozproszonych środowiskach, narzędzia do języków dynamicznych (na przykład Tcl, Ruby, Python, PHP i Perl) i wiele innych. Aktualizacji doczekały się także istniejące już narzędzia, pojawiła się między innymi możliwość szybkiej naprawy kodu, zaawansowane wykrywanie błędów, eksport raportów do formatów Worda i Excela, dodano także wsparcie dla systemu Vista.

Szczegółowe informacje na temat zmian w nowej wersji znaleźć można na wiki twórców. Wersję dla Windows można pobrać z naszego działu PROGRAMY -> Programowanie -> Środowiska programistyczne.

© dobreprogramy