Ekran na pół

Strona główna Aktualności

O autorze

Pracownicy hinduskiego oddziału Microsoft Research opracowali oprogramowanie, które ma pomóc tam, gdzie zbyt mała ilość komputerów jest uciążliwa.

Pomysł jest prosty i polega na pionowym podzieleniu ekranu na dwie części tak, aby na komputerze mogły pracować dwie osoby na raz. Każdy użytkownik otrzymuje do dyspozycji niezależny system operacyjny, który obsługuje za pomocą własnej myszy i klawiatury. Dzięki temu aby mogły pracować dwie osoby jednocześnie nie trzeba kupować całego drugiego komputera tylko dwa tanie urządzenia wejściowe. Oprogramowanie umożliwia działanie dwóch sesji Windows i współdzielenie pamięci i procesora. Możliwe będzie przesuwanie kursora z obszaru jednego systemu do drugiego. Poza tym będzie można otworzyć trzecie okienko pozwalające na współdzielenie plików.

Nowa technologia jest w fazie testów i może być dostępna za kilka lat. Microsoft myśli przede wszystkim o małych firmach, szkołach i użytkownikach domowych w krajach rozwijających się.

Z doniesień serwisów informacyjnych nie wynika dokładnie w jaki sposób zrealizowano dzielenie ekranu. Jeśli systemy pracujące w lewej i prawej części ekranu byłyby niezależne wskazywałoby to na ciekawe rozwiązanie wirtualizacyjne. Pojawiłby się jednak problem czy żądać wtedy wykupienia podwójnej licencji na Windows. Być może jednak cały projekt opiera się na stworzeniu dodatkowego pulpitu co jest rozwiązaniem powszechnie stosowanym, aczkolwiek nie wiążącym się z dzieleniem ekranu na pół.

© dobreprogramy