Elbrus 401 PC wchodzi do masowej produkcji – Rosjanie mają już całkowicie własnego peceta

Strona główna Aktualności

O autorze

Rosjanie będą mogli już sprawić sobie komputer osobisty, który pod względem architektury niewiele ma wspólnego z współczesnymi pecetami. Maszyna o nazwie Elbrus-401 PC, stworzona przez firmę MCST (Moscow Center of SPARC Technologies) wydajnością nie dorównuje współczesnym komputerom, kosztuje tyle co MacBooki Pro w najmocniejszych konfiguracjach, jednak nabywcom daje gwarancję, że w środku nie ma żadnych mechanizmów szpiegujących z USA czy Chin.

Sprzedawany w prawdziwie staroszkolnej obudowie MiniTower rosyjski komputer robi wrażenie swoimi wnętrznościami: kwadratowa płyta główna niczym z lat 90 zeszłego stulecia, a na niej ten autorski mikroprocesor Elbrus-4S, wykonany w litografii 65 nm. Ustępując Zachodowi i Dalekiemu Wschodowi w procesach technologicznych, Rosjanie jednak śmiało konkurują w dziedzinie architektury.

Elbrus-4S jest bowiem kompletnym układem typu System-on-a-Chip: cztery rdzenie w architekturze VLIW (bardzo długie słowo instrukcji) zapewniają mu wyższą niż w x86 wydajność dla współbieżnie uruchamianego kodu, a uproszczenie jednostek sterujących oddaje praktycznie całe zarządzanie przepływem kodu kompilatorowi, tak że software’owe optymalizacje są tu znacznie skuteczniejsze. Rdzenie taktowane są zegarem 750 MHz, każdy z nich ma do dyspozycji 8 MB cache L2, układ zapewnia także trzykanałowy kontroler pamięci i komplet kontrolerów I/O.

Na płycie głównej, także w całości wyprodukowanej w Rosji, znajdziemy złącza gigabitowego Ethernetu, SATA 2.0, IDE, USB 2.0, RS-232, a także wyjście DVI dla wbudowanej grafiki, wykorzystującej umieszczony na płycie układ graficzny Silicon Motion SM718 z 16 MB VRAM – czip znany głównie z przemysłowych urządzeń wbudowanych. Zainteresowani grafiką 3D mogą skorzystać z normalnych kart graficznych PCIe Radeon z serii 6000, kompatybilnych ze złączem PCIe x16 (choć będzie to działało tylko w trybie PCIe x8).

Interesująco wypada kwestia pamięci: domyślna konfiguracja sprzedawana jest z 24 GB RAM (z możliwością rozbudowy do 96 GB) – i to z korekcją błędów. Jako pamięć masową wykorzystano podłączony bezpośrednio do zintegrowanego kontrolera SATA dysk półprzewodnikowy 128 GB oraz dysk twardy 1 TB.

A co z oprogramowaniem na to cudo? Oczywiście Linux i co za tym idzie całe oprogramowanie Open Source, które może zostać skompilowane na taką maszynę, ale nie tylko. Elbrus 4S świetnie sobie radzi ze sprzętową emulacją rozkazów x86/x86-64, możemy na nim zainstalować też QNX-a oraz Windows XP, do którego producent przygotował sterowniki (mają pojawić się też sterowniki do Windowsa 7).

Producent popyt na tę maszynę szacuje w setkach tysięcy sztuk rocznie – głównymi odbiorcami mają być administracja państwowa i samorządowa, wojsko, instytuty badawcze, przedsiębiorstwa strategicznego przeznaczenia, ale też hobbyści, których nie odstraszy cena. Elbrus-401 PC w podstawowej wersji, wraz z „wysokiej klasy” 23-calowym monitorem, klawiaturą i myszką sprzedawany będzie w cenie 199 tysięcy rubli z VAT, tj. ponad 13 700 złotych po obecnym kursie.

© dobreprogramy