Elon Musk: ludzie w fabrykach są niezbędni, robotyzacja produkcji Tesli była błędem

Strona główna Aktualności
Tesla Model S z depositphotos

O autorze

Rola automatyzacji i maszyn w produkcji jest coraz większa, człowiek na wielu etapach tworzenia urządzenia czy samochodu schodzi na drugi plan. Mogłoby się wydawać, że jeden z najbardziej zaawansowanych technologicznie producentów samochodów, niebawem przesiądzie się na fabryki, w których pracować będą wyłącznie roboty. Okazuje się jednak, że nadmierna automatyzacja była pomyłką dla Tesli.

CEO Tesli, Elon Musk rzadko wspomina o swoich błędach. Tym razem jednak przyznał, że jego firma zbytnio polegała na robotach wykorzystywanych podczas produkcji samochodów. Na swoim Twitterze odpowiedział na pytanie dotyczące większego zapotrzebowania Tesli na pracowników. Musk napisał Tak, zbytnia automatyzacja w Tesli była błędem. Aby być precyzyjnym, to mój błąd. Ludzie są niedoceniani.

Oświadczenie Muska spowodowane jest obecnymi problemami Tesli. Firmie nie udało się dotrzymać obietnicy dotyczącej produkcji Modelu 3 – fabryki nie zapewniają odpowiednio wysokiej wydajności. W ostatnim wywiadzie dla CBS, Elon Musk stwierdził, że spowolnienia spowodowała robotyzacja fabryk. Rozbudowana automatyzacja, w tym zaawansowany system przenośników taśmowych miały nie zdać egzaminu, więc zostały przebudowane. Teraz większą rolą w produkcji otrzymają ludzie, a ich liczba zostanie zwiększona.

W materiale CBS padło również pytanie o już zamówione egzemplarze Modelu 3. Klienci z pewnością dostaną samochody, ale ze względu na obecne opóźnienia, terminy zostały przesunięte od sześciu do dziewięciu miesięcy.

Problemy produkcyjne Tesli odczuwalnie odbiły się na cenach akcji firmy, które w ciągu miesiąca spadły z 340 dolarów do 252 dolarów. Ma to się jednak zmienić, Musk twierdzi, że Tesla będzie teraz rentowna i w najbliższy kwartał zakończy z zyskami.

© dobreprogramy

Komentarze