EuroGSM.de - Policja zatrzymała internetowych oszustów

Strona główna Aktualności

O autorze

Policjanci z Komendy Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu zatrzymali dwóch mieszkańców Kołobrzegu, podejrzewanych o liczne oszustwa w Internecie, których dopuścili się prowadząc fikcyjny sklep ze sprzętem elektronicznym pod adresem www.eurogsm.de/polska.

O sklepie EuroGSM.de zaczęło robić się głośno w maju b.r. Internetowy "sklep" oferował po bardzo atrakcyjnych cenach sprzęt elektroniczny - telewizory plazmowe i LCD, telefony komórkowe, cyfrowe aparaty fotograficzne, notebooki, komputery itp. Reklamował się przy tym hasłem "obcinamy VAT" (choć sprzedaż teg towarów bez podatku VAT w ogóle nie byłaby legalna). W efekcie np. telewizor plazmowy, które w normalnych sklepach cena detaliczna wynosiła 33 tys. zł., oferowany był po 25 tys. Podobnie z innymi produktami. Warunkiem skorzystania z "promocyjnych cen" była przedpłata (co też powinno wzbudzić wątpliwości).

Oprócz niskich cen potencjalnych klientów zachęcał atrakcyjny wygląd witryny sklepowej. Wiarygodności dodawały także zdjęcia sprzedawców z numerami kontaktowymi telefonów do nich. Zdjęcia te jednak zostały przypadkowo pościągane przez sprawców z sieci i umieszczone na stronie sklepu jako przedstawiające sprzedawców. Przemyślnym działaniem było także zainicjowanie na forum portalu o2.pl, tematu dotyczącego działalności ich sklepu. Oszuści podając się za klientów sklepu chwalili jego usługi, rzetelność i jakość zakupionych towarów...

Zabiegi te szybko poskutkowały, i jak to się niestety często zdarza, naiwnych nie brakowało. Klienci zaślepieni nadarzającą się "okazją" wpłacali pieniądze nie sprawdzając nawet czy sklep faktycznie istnieje i jakie są o nim opinie innych. Zakupionego sprzętu, za który zapłacili, jednak w ogóle ich nie dostawali. Oszukani zaczęli zgłaszać się na Policję, a na forach internetowych pojawiły się pierwsze komentarze negatywne na temat EuroGSM.de. Następnych amatorów "okazji" jednak dalej nie brakowało. Obecnie policjanci ustalili ponad 100 takich osób, a szacują że może ich być nawet 1000.

Sprawą zajęli się funkcjonariusze z sekcji do walki z przestępczością komputerową Wydziału do Walki z Przestępczością Gospodarczą Komendy Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu. Ustalenia, dotyczące m.in. kwestii na jakim serwerze jest zamieszczona strona z witryną internetową sklepu, skąd następuje administrowanie tą stroną i kto jest sprawcą tego całego oszustwa zajęły ponad 2 miesiące. W międzyczasie InterPatrol - grupa użytkowników, która postawiła sobie za cel m.in. przeciwdziałanie przestępczości w Internecie, nakłoniła providera internetowego, na którego serwerach funkcjonowała witryna EuroGSM.de, do zablokowania witryny. Natomiast wczoraj wrocławscy policjanci zatrzymali podejrzanych o to gigantyczne oszustwo.

Okazało się, że są to dwaj mężczyźni w wieku 28 i 29 lat, którzy przeprowadzili się do Wrocławia z Wybrzeża, by tutaj zrealizować swój pomysł. Jak informuje Policja, grozi im odpowiedzialność karna w postaci kary pozbawienia wolności nawet do 8 lat. Policja prosi też wszystkie osoby, które zostały oszukane przez EuroGSM.de o kontakt z jednostką prowadzącą postepowanie w tej sprawie tj. Komisariatem Policji Wrocław Krzyki ul. Jaworowa 13 tel. (071) 340 46 31.

My ze swojej strony jeszcze raz przypominamy, żeby zachować zdrowy rozsądek na widok różnego rodzaju "okazji". Dotyczy to nie tylko e-sklepów ale także aukcji internetowych. Lepiej kupić trochę drożej ale z pewnego i polecanego przez innych internautów źródła. W przypadku serwisów aukcyjnych sprawa jest stosunkowo prosta - wystarczy sprawdzić komentarze wystawiane przez klientów sprzedającemu. W przypadku sklepów internetowych do opinii ciężej dotrzeć gdyż mogą być rozsiane po różnych forach i stronach internetowych. Stosunkowo łatwo jednak sprawdzić czy firma faktycznie istnieje i na kogo zarejestrowana jest domena internetowa. Jeżeli coś wzbudzi nasze wątpliwości lepiej zrezygnować z zakupu. Zawsze też wątpliwości powinny wzbudzić zbyt... niskie ceny. Zdarzają się oczywiście pojedyńcze wyprzedaże i promocje przy których towar może być sprzedawny "pod wodą" tj. poniżej hurtowej ceny zakupu ale nigdy nie dotyczy to całości oferty - wystarczy spojrzeć na ofertę choćby Media Markt...

© dobreprogramy
s