FBReader FBReader

Strona główna Android Rozrywka i hobby Czytniki ebooków
Pobierz program
lub zeskanuj:

FBReader to rozbudowany czytnik ebooków przeznaczony dla kilku różnych platform w tym mobilnych. Poza sporą listą wspieranych formatów oraz źródeł, jedną z jego głównych zalet jest możliwość synchronizacji biblioteki i postępu czytania za pomocą chmury.

Przy pierwszym uruchomieniu aplikacji wita nas krótki samouczkiem. Już w tym momencie da się dostrzec, że choć większość interfejsu przetłumaczono na język polski, to w programie znajdziemy też komunikaty w języku angielskim. Wśród wspieranych formatów FBReadera znajdziemy: ePub, azw3, fb2, RTF, doc, html, a także inne dodawana za pomocą wtyczek (jak np. PDF).

Równie obficie prezentuje się baza dostępnych źródeł, z których możemy pobierać książki. Są to między innymi: katalog OPDS, Free Books Hub, ManyBooks Catalog czy też nasze rodzime Wolne Lektury. Dodatkowe źródła możemy dodać sami, oczywiście ebooki mogą pochodzić również z pamięci naszego urządzenia.

Podczas czytania mamy dostęp to takich narzędzi jak translator, udostępnianie zaznaczonych fragmentów, dodawanie zakładek, czy też szybkie kopiowanie do schowka. W ustawieniach zmienimy nie tylko rozmiar i rodzaj czcionki, ale też jej rodzinę, interlinie i sposób wyrównania. Dostępna jest także opcja automatycznego dzielnie wyrazów. To jednak tylko wierzchołek góry lodowej. Edytować możemy prawie każdy element aplikacji oraz czytanego tekstu. Dodatkowo możliwości FBReader zwiększymy za pomocą darmowych wtyczek.

Szkoda, że autorzy aplikacji nie zadbali o dopasowani interfejsu do specyfiki Material Design. To chyba jedyna wada programu. Pod każdym innym względem FBReader powinien spełnić oczekiwania nawet bardzo wymagających użytkowników. Spora ilość wspieranych formatów, źródeł z książkami, synchronizacja postępów czytania pomiędzy platformami, a także ogromna ilość opcji to jej główne zalety. Co ważne wszystko to otrzymujemy za darmo. W sklepie dostępna jest także płatna wersja premium oferująca kilka dodatkowych opcji.

© dobreprogramy

Recenzje użytkowników

Zaloguj się, aby dodać swoją recenzję!