Firefox przymusowo częścią Windowsa?

Strona główna Aktualności

O autorze

Komisja Europejska zastanawia się, czy nie zobowiązać Microsoftu do dołączenia przeglądarki Firefox i/lub innych konkurencyjnych przeglądarek do systemu Windows.

O kolejnych obiekcjach Komisji Europejskiej względem Microsoftu pisaliśmy niedawno. Tym razem chodzi o przeglądarkę Internet Explorer, której dołączanie do systemu Windows jest według Komisji czynem nieuczciwej konkurencji. Sęk w tym, że Microsoft broni się twierdząc, że IE nie jest tylko dodatkową aplikacją, ale integralną częścią systemu i nie da się go usunąć.

Władze Unii Europejskiej wymyśliły więc sposób, by nie usuwać Internet Explorera z Windowsa, ale jednocześnie zaspokoić swoje roszczenia - obok IE w systemie powinny znaleźć się konkurencyjne przeglądarki, czyli Firefox, Opera, Chrome i być może jeszcze inne. Rozważana jest również opcja, gdzie klient sam wybiera przeglądarkę podczas zakupu komputera z preinstalowanym systemem Windows (choć już teraz w zgodzie z Microsoftem wiele firm OEM preinstaluje alternatywne przeglądarki na sprzedawanych systemach).

Na razie są to jedynie głośne przemyślenia, właściwe decyzje zostaną podjęte dopiero za niecałe dwa miesiące. Tyle czasu ma bowiem Microsoft na ustosunkowanie się do zarzutów. Prawdopodobnie wcześniej dojdzie jeszcze do przesłuchania, o które wystąpi firma.

© dobreprogramy