Firefox 3 tydzień później?

Strona główna Aktualności

O autorze

Mozilla poinformowała o planach wydania kolejnej, drugiej już wersji kandydującej przeglądarki Firefox 3.

Decyzja ta jest podyktowana koniecznością załatania ponad czterdziestu, znalezionych po opublikowaniu pierwszej wersji kandydującej, błędów w kodzie przeglądarki. Alternatywnym rozwiązaniem było wydanie trójki w takim stanie jakim jest oraz systematyczne łatanie błędów stosownymi seriami aktualizacji, podobnie jak to miało miejsce w przypadku Firefoksa 2. Zdaniem Mike Beltznera, jednego z deweloperów Mozilli, może to opóźnić wydanie finalnej wersji nawet o około tydzień. W dniu dzisiejszym zostało zamknięte wydanie drugiej kandydatki. Do tej pory jednak zaledwie trzy spośród wszystkich 40 błędów nie zostało sprawdzonych przez testerów, spośród których część jest związana również z wielojęzycznością trójki.

Jednym z poważniejszych problemów jest błąd związany z wydajnością linuksowej wersji przeglądarki, który jedynie dzięki stanowczości Jasona Clintona, specjalisty pracującego dla specjalizującej się w linuksowych rozwiązaniach serwerowych firmy Advanced Clustering Technologies, trafił na listę bugów oczekujących na poprawę. Clinton oskarżył wtenczas bowiem Mozillę o traktowanie użytkowników Linuksa na zasadzie obywateli drugiej kategorii.

Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z harmonogramem, nie wcześniej niż 5 czerwca możemy spodziewać się drugiej kandydatki. Mozilla chce przy tym zachować co najmniej tygodniowy odstęp pomiędzy wydaniem RC2, a premierą finalnej wersji.

© dobreprogramy