Firefox obsługuje uwierzytelnianie dwuetapowe – jak z niego korzystać?

Firefox obsługuje uwierzytelnianie dwuetapowe – jak z niego korzystać?
Oskar Ziomek

23.05.2018 13:25

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Mozilla zaktualizowała zabezpieczenia dostępne podczas logowania do konta Firefoksa. Od teraz można przy tym wymagać uwierzytelniania dwuetapowego, a więc poza hasłem, prosić użytkownika chcącego uzyskać dostęp także o inne potwierdzenie swojej tożsamości – w tym przypadku za pomocą dodatkowego kodu. Nowa metoda nie u wszystkich jest od razu widoczna i w niektórych przypadkach trzeba ją ręcznie aktywować. Warto wiedzieć, jak z niej skorzystać.

Aby włączyć uwierzytelnianie dwuetapowe, konieczne jest w pierwszej kolejności odwiedzenie ustawień konta użytkownika Firefoksa. Dostać się do nich można bezpośrednio z przeglądarki. Kliknąć należy na Opcje w menu, a następnie na liście po lewej stronie wybrać konto Firefoksa. Jeśli użytkownik jest zalogowany, na środku okna poniżej nazwy konta z adresem e-mail dostępny będzie link Zarządzaj kontem – należy na niego kliknąć, by dostać się do widoku ustawień.

Obraz

Wyświetlona zostanie lista z różnymi ustawieniami. Na tym etapie będzie już wiadomo, czy uwierzytelnianie dwuskładnikowe jest już dla danego użytkownika dostępne – właściwa opcja będzie widoczna na głównej liście ustawień. Jeśli jej nie ma, należy przeładować stronę ustawień, uprzednio na końcu hiperłącza dodając: &showTwoStepAuthentication=true

Obraz

Mozilla zdecydowała się zastosować w Firefoksie algorytm TOTP. Aby korzystać z generowanych w ten sposób kodów, konieczne jest skorzystanie z mobilnych aplikacji, które go obsługują. Mozilla proponuje korzystać z programu Google Authenticator, Authy, bądź Duo Mobile. Dalej konieczne jest zeskanowanie wyświetlanego kodu QR z poziomu wybranej aplikacji i po raz pierwszy wpisanie wygenerowanego kodu w okienku.

Po udanym uwierzytelnieniu, na ekranie wyświetlone zostaną kody odzyskiwania, dzięki którym użytkownik będzie mógł dostać się do swojego konta Firefoksa, mimo problemów z logowaniem przy pomocy generowanego na bieżąco kodu. Kody odzyskiwania należy zapisać w bezpiecznym miejscu – Firefoks proponuje na tym etapie zapisanie na dysku lub wydruk.

Obraz

Po zakończonej konfiguracji, każde kolejne logowanie do konta Firefoksa będzie wymagało nie tylko podania hasła, ale także 6-cyfrowego kodu, który na bieżąco generowany jest przez aplikację. Najnowszą wersję Firefoksa pobrać można za pośrednictwem naszego katalogu oprogramowania. Dla komputerów do wyboru wersja na Windowsa oraz macOS-a.

Programy

Zobacz więcej
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (24)
Zobacz także