Firefox obsługuje uwierzytelnianie dwuetapowe – jak z niego korzystać?

Firefox obsługuje uwierzytelnianie dwuetapowe – jak z niego korzystać?

Firefox obsługuje uwierzytelnianie dwuetapowe – jak z niego korzystać?
Oskar Ziomek
23.05.2018 13:25

Mozilla zaktualizowała zabezpieczenia dostępne podczas logowania do konta Firefoksa. Od teraz można przy tym wymagać uwierzytelniania dwuetapowego, a więc poza hasłem, prosić użytkownika chcącego uzyskać dostęp także o inne potwierdzenie swojej tożsamości – w tym przypadku za pomocą dodatkowego kodu. Nowa metoda nie u wszystkich jest od razu widoczna i w niektórych przypadkach trzeba ją ręcznie aktywować. Warto wiedzieć, jak z niej skorzystać.

Aby włączyć uwierzytelnianie dwuetapowe, konieczne jest w pierwszej kolejności odwiedzenie ustawień konta użytkownika Firefoksa. Dostać się do nich można bezpośrednio z przeglądarki. Kliknąć należy na Opcje w menu, a następnie na liście po lewej stronie wybrać konto Firefoksa. Jeśli użytkownik jest zalogowany, na środku okna poniżej nazwy konta z adresem e-mail dostępny będzie link Zarządzaj kontem – należy na niego kliknąć, by dostać się do widoku ustawień.

Obraz

Wyświetlona zostanie lista z różnymi ustawieniami. Na tym etapie będzie już wiadomo, czy uwierzytelnianie dwuskładnikowe jest już dla danego użytkownika dostępne – właściwa opcja będzie widoczna na głównej liście ustawień. Jeśli jej nie ma, należy przeładować stronę ustawień, uprzednio na końcu hiperłącza dodając: &showTwoStepAuthentication=true

Obraz

Mozilla zdecydowała się zastosować w Firefoksie algorytm TOTP. Aby korzystać z generowanych w ten sposób kodów, konieczne jest skorzystanie z mobilnych aplikacji, które go obsługują. Mozilla proponuje korzystać z programu Google Authenticator, Authy, bądź Duo Mobile. Dalej konieczne jest zeskanowanie wyświetlanego kodu QR z poziomu wybranej aplikacji i po raz pierwszy wpisanie wygenerowanego kodu w okienku.

Po udanym uwierzytelnieniu, na ekranie wyświetlone zostaną kody odzyskiwania, dzięki którym użytkownik będzie mógł dostać się do swojego konta Firefoksa, mimo problemów z logowaniem przy pomocy generowanego na bieżąco kodu. Kody odzyskiwania należy zapisać w bezpiecznym miejscu – Firefoks proponuje na tym etapie zapisanie na dysku lub wydruk.

Obraz

Po zakończonej konfiguracji, każde kolejne logowanie do konta Firefoksa będzie wymagało nie tylko podania hasła, ale także 6-cyfrowego kodu, który na bieżąco generowany jest przez aplikację. Najnowszą wersję Firefoksa pobrać można za pośrednictwem naszego katalogu oprogramowania. Dla komputerów do wyboru wersja na Windowsa oraz macOS-a.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (24)