r   e   k   l   a   m   a
r   e   k   l   a   m   a

Fonty w Androidzie O: mniejsze APK i mniej pracy dla programistów

Strona główna Aktualności

O autorze

Nadchodzący Android O to nie tylko zmiany dostrzegalne przez wszystkich na liście użytecznych funkcji. To również modyfikacje „od kuchni”, usprawniające działanie systemu w mniej widoczny dla użytkownika sposób. Jedną z takich zmian jest nowe podejście do fontów: od teraz nietypowe czcionki będą współdzielone przez aplikacje, a nie jak dotąd osadzane w każdym APK z osobna, co przyczyni się do zmniejszenia ich rozmiaru po instalacji w urządzeniu – zmieni się także metoda programowania.

Nowy sposób działania zawdzięczać należy uruchomieniu funkcji Downloadable Fonts. To usługa, która po instalacji dowolnej aplikacji na Androida przeanalizuje jej zawartość i w razie potrzeby pobierze odpowiednie fonty od usługodawcy, w pierwszej kolejności wykorzystując Usługi Google Play. Co jednak najważniejsze, pobrane już czcionki będą niejako dostępne globalnie w urządzeniu, przez co kolejne aplikacje chcące wykorzystać takie same pojedyncze fonty, nie będą ich duplikować, ale korzystać z tych pobranych wcześniej.

Takie rozwiązanie może przyczynić się do zaoszczędzenia miejsca w smartfonie, jednak wiele będzie tutaj zależeć od aplikacji, z których korzystamy. W końcu, mając na uwadze liczbę niestandardowych fontów, których programista może chcieć użyć, szansa na ich wystąpienie w dwóch różnych aplikacjach jest raczej mała. Docenić natomiast należy, że poczyniono krok naprzód, aby wyeliminować na tym polu redundancję.

r   e   k   l   a   m   a

Nowości pojawiają się także już na etapie samego programowania aplikacji Androida. Czcionki wreszcie stały się zwykłymi zasobami, przez co dodanie nowych do projektu i wykorzystanie w plikach XML zajmie tylko kilka chwil, a nie jak dotychczas – dużo więcej, między innymi z powodu konieczności tworzenia własnych widoków. Nie jest to oczywiście zmiana, która w praktyce przekłada się na doznania końcowego użytkownika, ale z pewnością docenią ją programiści.

Co ciekawe, choć zmiany dotyczą bezpośrednio Androida O, będzie można skorzystać z nich również w zestawieniu z urządzeniami z poprzednimi wersjami systemu. Zarówno Downloadable Fonts, jak i nowy sposób programowania wykorzystać można począwszy od API w wersji 14 (Android 4.0 Ice Cream Sandwich i nowsze), o ile wykorzystamy dodatkowo Support Library 26.

© dobreprogramy
r   e   k   l   a   m   a
r   e   k   l   a   m   a

Komentarze

r   e   k   l   a   m   a
r   e   k   l   a   m   a
Czy wiesz, że używamy cookies (ciasteczek)? Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień.
Korzystając ze strony i asystenta pobierania wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.