reklama

Fonty w Androidzie O: mniejsze APK i mniej pracy dla programistów

Strona główna Aktualności

O autorze

Nadchodzący Android O to nie tylko zmiany dostrzegalne przez wszystkich na liście użytecznych funkcji. To również modyfikacje „od kuchni”, usprawniające działanie systemu w mniej widoczny dla użytkownika sposób. Jedną z takich zmian jest nowe podejście do fontów: od teraz nietypowe czcionki będą współdzielone przez aplikacje, a nie jak dotąd osadzane w każdym APK z osobna, co przyczyni się do zmniejszenia ich rozmiaru po instalacji w urządzeniu – zmieni się także metoda programowania.

Nowy sposób działania zawdzięczać należy uruchomieniu funkcji Downloadable Fonts. To usługa, która po instalacji dowolnej aplikacji na Androida przeanalizuje jej zawartość i w razie potrzeby pobierze odpowiednie fonty od usługodawcy, w pierwszej kolejności wykorzystując Usługi Google Play. Co jednak najważniejsze, pobrane już czcionki będą niejako dostępne globalnie w urządzeniu, przez co kolejne aplikacje chcące wykorzystać takie same pojedyncze fonty, nie będą ich duplikować, ale korzystać z tych pobranych wcześniej.

Takie rozwiązanie może przyczynić się do zaoszczędzenia miejsca w smartfonie, jednak wiele będzie tutaj zależeć od aplikacji, z których korzystamy. W końcu, mając na uwadze liczbę niestandardowych fontów, których programista może chcieć użyć, szansa na ich wystąpienie w dwóch różnych aplikacjach jest raczej mała. Docenić natomiast należy, że poczyniono krok naprzód, aby wyeliminować na tym polu redundancję.

Nowości pojawiają się także już na etapie samego programowania aplikacji Androida. Czcionki wreszcie stały się zwykłymi zasobami, przez co dodanie nowych do projektu i wykorzystanie w plikach XML zajmie tylko kilka chwil, a nie jak dotychczas – dużo więcej, między innymi z powodu konieczności tworzenia własnych widoków. Nie jest to oczywiście zmiana, która w praktyce przekłada się na doznania końcowego użytkownika, ale z pewnością docenią ją programiści.

Co ciekawe, choć zmiany dotyczą bezpośrednio Androida O, będzie można skorzystać z nich również w zestawieniu z urządzeniami z poprzednimi wersjami systemu. Zarówno Downloadable Fonts, jak i nowy sposób programowania wykorzystać można począwszy od API w wersji 14 (Android 4.0 Ice Cream Sandwich i nowsze), o ile wykorzystamy dodatkowo Support Library 26.

© dobreprogramy
reklama

Komentarze

reklama