FreeBSD 6.1

Strona główna Aktualności

O autorze

Niedawno pisaliśmy o premierze nowej wersji systemu OpenBSD 3.9, a od dzisiaj dostępne jest nowe wydanie FreeBSD 6.1.

System, dzięki niemal wzorcowej implementacji stosu TCP/IP jest doskonały na serwery i zapory sieciowe, nadaje się jednak także na biurko. Również wiele zamkniętych urządzeń działa w oparciu o FreeBSD.

Do najciekawszych cech FreeBSD należy tzw. system portów. Służy on do łatwego zarządzania i instalacji programów, polegający na kompilacji ich ze źródeł. System zajmuje się pobieraniem paczek z Internetu, weryfikowaniem ich, nakładaniem poprawek i kompilowaniem. Użytkownik nie musi się także zajmować kwestią zależności od innych programów i bibliotek. Podobne rozwiązania zastosowano także w dystrybucji Linuksa Gentoo, tam określane jest mianem portage.

Jedną z kwestii odróżniającej systemy rodziny BSD od Linuksa jest licencja. Bardziej liberalna licencja BSD pozwala, w przeciwieństwie do GPL, na używanie kodu w komercyjnym oprogramowaniu z licencjami nie przewidującymi udostępniania kodu źródłowego użytkownikom. Warto wspomnieć, że część kodu z FreeBSD znajduje się także w MacOS X i Windows, a dokładnie w stosie sieciowym tego systemu.

Dokładne informacje o systemie i obrazy płyt instalacyjnych znajdują się na stronie twórców.

© dobreprogramy
s