FreeFileSync 11.7

Strona główna Windows Narzędzia Synchronizacja danych
Pob​ierz program
zabezpiecz pobieranie Asystent może proponować instalację ofert reklamowych, na które nie musisz wyrażać zgody w celu pobrania programu. Możesz też użyć linków bezpośrednich bez asystenta (przycisk obok). W przypadku omyłkowej instalacji niechcianego oprogramowania polecamy skorzystanie z naszego poradnika.

FreeFileSync jest ciekawym narzędziem do porównywania i synchronizacji danych (również z urządzeniami MTP), które udostępnione zostało na licencji GNU/GPL dla użytkowników systemów operacyjnych Windows oraz Linux.

Program dobrze radzi sobie z synchronizacją dużej ilości danych, zawierających pliki o rozmiarze ponad 4 GB i bardzo długich nazwach (nawet ponad 260 znaków). Obsługuje on standard Unicode, a także pozwala na synchronizację zawartości folderów w sieci. Wszystkie zaimplementowanie w FreeFileSync algorytmy napisane zostały w C++, z bardzo dużym naciskiem na optymalizację wydajności ich pracy.

FreeFileSync pomimo swojej prostoty obsługi wyposażony został w wiele przydatnych funkcji. Umożliwia pracę w aż 4 trybach: automatycznym (zmiany wykrywane i zastosowywane są po obu stronach), lustrzanym (prawy folder będzie nadpisany zawartością lewego), uaktualnienie (kopiowanie nowych lub zaktualizowanych plików na prawą stronę) oraz własny (pozwalający użytkownikowi zdefiniować własne zasady synchronizacji). Porównywanie danych odbywać się może względem rozmiaru i daty modyfikacji plików oraz ich zawartości. Użytkownik ma oczywiście możliwość przeprowadzenia procesu synchronizacji zawartości folderów bez uprzedniego ich porównywania.

Poza podstawową funkcjonalnością w ręce użytkownika trafiają także opcje, które znacznie ułatwiają proces synchronizacji. Znaleźć wśród nich można funkcje automatycznego usuwania kopii z dysku podczas synchronizacji dużych ilości danych, kopiowania zablokowanych plików poprzez Windows Volume Shadow Copy Service (jedynie w systemach Windows), tymczasowego wykluczania plików, przenoszenia uprawnień plików, filtra podglądu, pozwalający podejrzeć efekty pracy jeszcze przed jej rozpoczęciem oraz zaawansowany mechanizm blokowania synchronizacji, przydatny podczas prób sieciowej synchronizacji tych samych partii danych przez wielu użytkowników.

Dużym walorem FreeFileSync jest możliwość zapisu konfiguracji programu do zewnętrznych plików, a także tworzenia plików wsadowych, które pozwalają na wykonywanie synchronizacji w dowolnym czasie (wystarczy uruchomić plik) lub jeśli zostaną dodane do zaplanowanych zadań w systemie Windows, automatyczne synchronizowanie danych w wybranych dniach i o wskazanej godzinie.

Program dostępny jest w polskiej wersji językowej. Plik instalacyjny umożliwia instalację na systemach 32- i 64-bitowych. Z jego poziomu można także stworzyć wersję przenośną aplikacji, która po skopiowaniu np. na pendrive'a pozwoli uruchamiać program na wielu komputerach bez konieczności jego instalacji.

Uwaga!

  • Podczas instalacji kreator proponuje instalację dodatkowych komponentów. Nie są one wymagane do poprawnego działania programu i nie zalecamy ich instalacji.
© dobreprogramy

Recenzje użytkowników

Szybkość, stabilność, funkcje sieciowe
Brak
ocena użytkownika
28.06.2015 02:04 • Recenzja do wersji 7.1

Program niesamowity. Szybki, lekki, natywnie 64 bitowy i darmowy. Używany nagminnie do synchronizacji dysku z NASem domowym. Bez problemu pracuje w środowisku sieciowym, transfery po kablu są szybkie i stabilne. Informacje podawane przez program są jasne i czytelne. Fajne jest też to, że możemy wybrać sposób synchronizacji oraz sposób, w jaki będą usuwane pliki. Program posiada także moduł do synchronizacji w czasie rzeczywistym. Dodatkowymi atutami są -> polska wersja oraz darmowość. Jedyne do czego można się doczepić to interfejs, perfekcjonistom się nie spodoba.

intuicyjny, szybki, w pełni darmowy, tryb wsadowy, konfigurowalny, możliwość większej ilości synchronizacji na raz, ciekawe filtry, po polsku
brak wbudowanej synchronizacji FTP (ale jest na to sposób)
ocena użytkownika
07.08.2011 14:19 • Recenzja do wersji 3.19

Program jest bardzo łatwy w obsłudze, umożliwia on nam dwa tryby porównywania plików, po rozmiarze i dacie pliku oraz po zawartości. Gdy porównanie w wybranym trybie zostanie wykonane możemy zsynchronizować katalogi w kilku wariantach do wyboru:
- automatycznie
- lustrzana - dokładna kopia źródła. Folder docelowy po synchronizacji jest lustrzaną kopią źródła.
- uaktualnij - kopiuje nowe lub aktualniejsze pliki z źródła do celu (różnica w porównaniu do 'lustrzana' jest taka że ten tryb nie usuwa plików w docelowym folderze, a tylko uaktualnia/dodaje)
- własne - w pełni konfigurowalne ustawienia

Cały proces synchronizacji polega na dwóch kliknięciach, pierw porównujemy pliki wybranym przez nas wariantem klikając w 'porównaj', sprawdzamy czy wszystko nam pasuje (np. czy nie będą jakieś pliki usunięte gdy tego nie zaznaczaliśmy) a następnie klikamy w 'synchronizuj'. Cały proces jest bardzo szybki na tyle, że porównywanie kilkunastu tysięcy plików trwa raptem 10 sekund, późniejsze synchronizowanie trwa odpowiednio tyle ile danych mamy do przekopiowania. Wartą uwagi opcją jest zapisywanie naszej konfiguracji do pliku wsadowego, którego to później można np. uruchamiać poprzez Windowsowy harmonogram zadań i nie zawracać sobie więcej tym głowy, bo w razie jakichś problemów dostaniemy odpowiedni komunikat. Także ciekawą opcją są filtry które możemy zastosować np. można wykluczyć systemowe pliki, ukryte lub z konkretnym rozszerzeniem jak i konkretne katalogi.

Program na jedną wg. mnie wadę, nie ma możliwości synchronizacji FTP, ale można to obejść używając darmowy program NetDrive który to serwer FTP mapuje nam jako lokalną partycję. Wtedy nie pozostaje nic prostszego jak ten zmapowany dysk ustawić jako źródło, jako cel dowolny katalog na dysku i tym sposobem wszystkie zdjęcia z Hotzlotu ładnie się synchronizują i nie trzeba obserwować czy ktoś coś nowego zuploadował.