GIMP 2.4 nadchodzi

Strona główna Aktualności

O autorze

Twórcy GIMPa, jednego z najpopularniejszych otwartych programów do edycji grafiki rastrowej, poinformowali o stworzeniu jednego z ostatnich niestabilnych wydań z gałęzi 2.3, co oznacza, że już niedługo spodziewać się można nowego stabilnego wydania o numerze zaczynającym się od 2.4.

Wśród twórców Open Source popularny jest sposób oznaczania stabilnych wersji programów numerem parzystym, a niestabilnych, rozwojowych - nieparzystym. Zgodnie z tą konwencją, ostatnie stabilne wydania GIMPa nosiły numery zaczynające się od 2.2 (ostatni 2.2.11), aktualnie tworzone wersje deweloperskie numerowane są od 2.3, a następna generacja wersji skierowanych do normalnego użytku będzie miała numery od 2.4.

Ostatnie rozwojowe wydanie posiada między innymi uproszczony instalator, wtyczkę usuwającą efekt "czerwonych oczu", większe możliwości operacji na warstwach, dużo nowych skryptów i innych udogodnień. Wersja 2.3.9 ze względu na potencjalne błędy nie nadaje się do normalnego użytku, może jednak zainteresować użytkowników ciekawych nowości, które pojawią się w gałęzi 2.4.

GIMP 2.3.9 jest aktualnie dostępny tylko w postaci źródła do samodzielnej kompilacji, ostatnia dostępna wersja dla Windows to 2.3.8. Szczegółowe informacje o zmianach w nowej wersji na stronie twórców.

© dobreprogramy
s