reklama

GNOME 3.0 w 2010 roku?

Strona główna Aktualności

O autorze

Na początku roku KDE Community zadecydowało wydać czwartą wersję środowiska graficznego KDE, znacznie różniącą się stosunku do rozwijanej od dłuższego czasu gałęzi 3.5.x i jej kodu. Już po oficjalnej premierze spotkało się ono z surowymi głosami krytyki. Tymczasem wydana przez Fundację GNOME wersja 2.0 nie zaskoczyła użytkowników niczym szczególnym. Od czasu jego premiery nieustannie trwają prace na jego rozwojem, czego owocem jest pojawianie się nowych gałęzi i drobnych udoskonaleń. Nasuwa się zatem pytanie, czego i kiedy można spodziewać się po wersji trzeciej?

Dotychczas były znane jedynie plany na temat wersji oznaczonych numerami 2.24 i 2.26. Na tegorocznej konferencji GUADEC, odbywającej się w Stambule, podano pierwsze informacje na temat dalszego kierunku rozwoju środowiska, w tym GNOME 3.0. Wiadomo, że wersją 3.0 ma stać się wydanie 2.30, którego premiera nastąpi już po 2.26 i 2.28, co oznacza, że przy zachowaniu półrocznego cyklu wydań, GNOME 3.0 pojawi się nie wcześniej niż w 2010 roku, tuż przed Ubuntu 10.4 LTS. Całe środowisko ma jednak przejść pełną metamorfozę. Wraz z GNOME 3 powinna pojawić się też trzecia wersja GTK, tym samym proces przejścia pomiędzy wydaniami powinien przebiec w miarę sprawnie.

© dobreprogramy
reklama

Komentarze

reklama
Polecamy w WP TechnologieWP TechnologieNie wiemy, co jemy - państwowe badania to kropla w morzu. Projekt FoodRentgen chce to zmienić