reklama

GlobalSign cofa certyfikat dla szkodliwej aplikacji

Strona główna Aktualności

O autorze

Wiele firm oferuje własne laboratoria certyfikacyjne. Podpisane w ten sposób oprogramowanie daje pewność, że używana aplikacja pochodzi od twórcy, a komponenty w niej zawarte nie są szkodliwe. Problem powstaje jednak w sytuacji, gdy również i twórcy malware'u rozpoczynają posługiwać się tego typu poświadczeniami.

Do wycofania przyznanego certyfikatu, wątpliwej reputacji programu, zmuszony został wczoraj GlobalSign - jeden z największych światowych urzędów certyfikacji. Problem dotyczył aplikacji o nazwie Antivirus XP 2008, zidentyfikowanej przez Sunbelt Software i inne firmy w segmencie zabezpieczeń, jako złośliwe oprogramowanie. Jego działanie polega na emitowaniu uciążliwych komunikatów reklamowych, np. w formie wyskakujących okienek, namawiających do kupna rzekomo pełnej wersji pakietu antyspyware. Korporacja, po tym jak dowiedziała się o problemie, postanowiła wszcząć śledztwo, w wyniku którego udało się GlobalSignowi ustalić, że podpisany cyfrowo plik pochodził od firmy LLC AJSBIRI, z kolei strona, za pośrednictwem której był on rozpowszechniany, nie jest już dostępna. Następnie, w konsekwencji nieudanej próby nawiązania kontaktu telefonicznego, spółka zadecydowała o odwołaniu ważności wcześniej przyznanego certyfikatu oraz kontynuacji dochodzenia w celu ustalenia przyczyny potencjalnego naruszenia umowy o dopuszczalnym stosowaniu kodu podpisanego cyfrowo.

Zdaniem GlobalSign, idea podpisanych cyfrowo aplikacji, została zaprojektowana w celu zapewniania gwarancji pochodzenia certyfikowanego oprogramowania, nie jednocześnie pewności co do ich bezpieczeństwa. Nie jest to pierwszy tego typu przypadek z udziałem szkodliwych aplikacji podpisanych cyfrowo. Wśród innych tego typu spraw należy wymienić między innymi 180 Search Assistant, który uzyskał certyfikat VeriSign.

© dobreprogramy
reklama

Komentarze

reklama