reklama

Google wprowadza Historię online po polsku

Strona główna Aktualności

O autorze

Funkcja wprowadzona została w 26 nowych językach, w tym w polskim. Funkcja przeznaczona jest do szybkiego odnajdywania stron (przeglądając pełny tekst tych stron), które użytkownik odwiedzał już w przeszłości. Umożliwia edytowanie i usuwanie pozycji z historii WWW. Z Historii online mogą korzystać wyłącznie osoby, które wyrażą na to zgodę i posiadają konto pocztowe Gmail.

Jak podkreśla Google, dzisiejsza premiera jest częścią szerszej inicjatywy Google, której celem jest zaoferowanie użytkownikom bardziej użytecznych wyników i ściślejszej kontroli. Wyrażając zgodę na korzystanie z Historii online, użytkownicy pozwolą firmie na dostarczanie bardziej spersonalizowanych i ukierunkowanych wyników wyszukiwania. Jeśli na przykład Historia online użytkownika pokazuje, że bardziej interesuje się on nauką niż samochodami, to kiedy w pole wyszukiwania wpisze "GM", Google w wynikach przyzna wyższą rangę stronom dotyczącym żywności modyfikowanej genetycznie (GMO) niż tym związanym z General Motors.

Sep Kamvar, główny inżynier ds. personalizacji, powiedział: Czy kiedyś zginęło wam w sieci coś, co wcześniej wam się spodobało: zabawne wideo, przepis na ciasto czekoladowe, ciekawy artykuł? Od dziś takie zdarzenia należą do przeszłości. Dzięki historii WWW znajdziecie to łatwo z dowolnego komputera. Historia online, która zastępuje historię wyszukiwania, pozwala zajrzeć w przeszłość i odwiedzić stare witryny - przeszukiwać wszystkie strony, które kiedyś odwiedziliście.

Niewątpliwie funkcja historii online niesie za sobą wiele korzyści, personalizacja wyników oszczędza czas, czasami również nerwy. Przeciwnicy zaznaczają jednak, że Google coraz większymi krokami wkracza w naszą prywatność gromadząc coraz to więcej informacji na temat użytkownika.

Chcąc skorzystać z Historii online, użytkownicy muszą utworzyć konto Google i włączyć funkcję PageRank paska narzędzi Google Toolbar. Pasek ten jest zintegrowany z przeglądarką i pomaga odpowiednio dopasowywać strony odwiedzane za pośrednictwem konta Google.

© dobreprogramy
reklama

Komentarze

reklama