reklama

Google wysyła satelitę w kosmos

Strona główna Aktualności

O autorze

Google podpisał porozumienie z firmą GeoEye, na mocy którego wyszukiwarkowy gigant uzyska wyłączność na wykorzystywanie zdjęć satelitarnych wykonywanych przez satelity GeoEye, w usługach takich jak Google Maps i Google Earth.

Pierwszy satelita ma zostać wniesiony na orbitę na przestrzeni najbliższych kilku dni z bazy Sił Powietrznych Stanów Zjednoczonych, w Kaliforni. Warunki transakcji nie zostały ujawnione, aczkolwiek za główny powód jej zawarcia, korporacja wskazuje przede wszystkim najwyższą rozdzielczość koloru obrazów, co powoli tworzyć wysokiej jakości zdjęcia o bardzo dokładnej geolokalizacji. Większość komercyjnych satelitów oferuje bowiem dokładność przedstawianych przedmiotów kształtującą się na poziomie 60 centymetrów. W przypadku Geo-Eye-1 wynosi ona tylko 41 cm. Do użytkowników trafiać mają jednak widoki na poziomie 50 cm, ze względu na panujące restrykcje w USA. W zamian, na samej maszynie umieszczony został banner reklamujący Google.

Geo-Eye-1 został zbudowany przez firmę ITT Space Systems Division. Koncern ten zapoczątkował już teraz także budowę jego następcy, o nazwie GeoEye-2. W odróżnieniu od poprzednika, ma on pozwalać odróżniać przedmioty o wielkości 25cm lub 9.75 cala.

© dobreprogramy
reklama

Komentarze

reklama
Polecamy w WP TechnologieWP TechnologieNie wiemy, co jemy - państwowe badania to kropla w morzu. Projekt FoodRentgen chce to zmienić