HP pomoże firmom w porzuceniu XP, ale czy Windows 8.1 pomoże HP w sprzedaży nowych PC?

Strona główna Aktualności

O autorze

Ostatnia decyzja Intela o spowolnieniu prac nad mikroarchitekturą Broadwell nabiera nowego sensu w świetle wyników sprzedaży PC. Sytuacja nie wygląda za dobrze: zdaniem analityków nawet znacznie ulepszony Windows 8.1 nie pomoże producentom sprzętu, a jeden z głównych partnerów Microsoftu otwarcie przyznaje, że obecnie nie widać większego zainteresowania Windows 8.

Niespełna rok został do zakończenia cyklu życia Windows XP, i Hewlett-Packard widzi w tym wielką szansę dla producentów PC. Todd Bradley, wiceprezes firmy, przyznał, że HP zamierza zostać wybranym partnerem Microsoftu w działaniach mających na celu wyprowadzenie rynku Enterprise z ery XP.

Samo HP otwarcie mówi, że z jego strony żadnego wsparcia dla starego Windows już nie będzie. Żaden z nowych produktów firmy nie będzie działał pod XP, więc użytkownicy nie mają wyjścia – muszą sięgnąć po Windows 7 lub 8. Jednak nawet Bradley przyznaje, że mimo tego, że firma otwarcie stawia na nowe „okienka”, to na rynku nie widać znaczącego zainteresowania Windows 8. Może zatem sytuację polepszy Windows 8.1, którego wersja Preview powinna zostać publicznie udostępniona w ciągu kilku najbliższych tygodni?

Badania przeprowadzone przez grupę Citi pokazują jednak, że przynajmniej producenci klasycznych PC nie mają co liczyć w tym wypadku na hossę. Nawet 8.1 nie uratuje podupadających OEM-ów, których sprzedaż w 2013 roku zmaleć ma od 4 do 10% w stosunku do roku 2012. Nie oznacza to, że na sytuacji ucierpi Microsoft – dla firmy z Redmond wielką szansą okażą się tablety, których sprzedaż nieustannie rośnie (niedawno pojawiły się informacje, że już 1/3 Amerykanów posiada tablet).

Wydanie 8.1 ma bowiem przynieść też wydanie nowych linii niedrogich tabletów z 7- i 8-calowymi ekranami, produkowanych pod marką Microsoftu, i wykorzystujących optymalizacje przynoszone przez nowe „okienka”. Mają one stać się katalizatorem wzrostu dla całego ekosystemu Windows, popularyzując aplikacje Modern UI, do tej pory traktowane przez użytkowników raczej z obojętnością.

Niewiele jednak z tych innowacji Windows 8.1 przyda się użytkownikom desktopów, szczególnie w korporacyjnych warunkach. Cóż to bowiem za innowacje? W Sieci pojawiło się ostatnio wideo, porównujące „nowe” funkcjonalności Windows 8.1 z tym, co zaoferować może Windows 7.

Sami oceńcie, czy jest to jakiś przełom.

© dobreprogramy

Komentarze