Image Composite Editor Image Composite Editor 2.0.3

Strona główna Windows Grafika Tworzenie panoram
P​obierz program
zabezpiecz pobieranie Asystent może proponować instalację ofert reklamowych, na które nie musisz wyrażać zgody w celu pobrania programu. Możesz też użyć linków bezpośrednich bez asystenta (przycisk obok). W przypadku omyłkowej instalacji niechcianego oprogramowania polecamy skorzystanie z naszego poradnika.

Image Composite Editor to niewielki, darmowy program do tworzenia panoramy z wielu zdjęć lub z ujęcia filmowego, rozwijany przez dział badawczy Microsoft Research. ICE łączy prostotę z bogatymi możliwościami. Z powodzeniem mogą go używać amatorzy, którym wystarczy tryb automatyczny, jak i profesjonaliści, czujący się pewnie dobierając parametry panoramy ręcznie.

Tworzenie panoramy wymaga przejścia czterech kroków: import źródłowego materiału, „zszywanie”, kadrowanie i eksport. W pierwszym kroku, jak nazwa wskazuje, do programu należy załadować wszystkie zdjęcia lub film.

Zanim przejdziemy do drugiego kroku, należy wybrać parametry panoramy. Możemy tu zdać się na automat i pozwolić mu samodzielnie wykryć układ obrazów i ruch kamery lub poukładać je ręcznie. Po zszyciu, czyli automatycznym połączeniu kilku zdjęć bądź ujęć filmowych w jeden duży obraz, możemy wybrać projekcję oraz dostosować układ, by horyzont był poziomy i perspektywa prawidłowa… albo i nie – wszystko zależy od fantazji twórcy.

Kolejnym krokiem jest wybór interesującego kadru z panoramy. Na tym etapie możemy też skorzystać z automatycznego uzupełniania, jeśli po dopasowaniu projekcji okaże się, że obraz nie pokrywa pełnego obszaru docelowego. Automat dobrze poradzi sobie z małymi obszarami i z jednolitym tłem (czyste niebo, trawnik). Bardziej zaawansowane operacje, jak powiększenie drzewa, mogą dać zaskakujące efekty. Operację można w każdej chwili cofnąć, jeśli okaże się, że program jednak nie radzi sobie z dorobieniem brakującej powierzchni. Zazwyczaj jednak jakość jest zadowalająca i nawet doświadczone oko nie znajdzie na obrazie niczego podejrzanego.

Na koniec wystarczy gotowy obraz wyeksportować w wybranym formacie i rozmiarze. Jako że zszywamy kilka sporych obrazów, panoramy często są zdecydowanie za duże do większości zastosowań. W tym miejscu można od razu wysłać panoramę na Photosynth lub stworzyć interaktywny obraz (na przykład z wykorzystaniem Silverlighta), który możemy do woli powiększać i który nadaje się do publikacji na stronie.

ICE do działania wymaga bibliotek C++, które można pobrać ze strony Microsoftu.

© dobreprogramy

Recenzje użytkowników

prosty w obłudze, nowość autowypełnienie, dużo szybszy zapis w porównaiu do poprzedniej wersji
wynikowe pliki ICE v2.0.2 mają wiekszy rozmiar w porównaniu do ICE v1.2.2, brak kontroli punktów łaczenia fotografii
ocena użytkownika
06.02.2015 20:26 • Recenzja do wersji 2.0.2

Program bardzo prosty w obsłudze, szybki i dokładny niema lepszego bezpłatnego a nawet płatnego do robienia panoram.
Brak trybu zaawansowego w którym można by korygować punkty łączenia poszczególnych zdjęć gdyż czasem gdy robimy panoramę bez statywu wychodzą przekłamania/błędy w panoramie, ale nie jest to winna programu lecz fotografa.
W wersji 2.0.2 dodano auto-wypełnienie czego brakowało w poprzedniej wersji.
Export pliku jako DeepZoom, przydatne do umieszczania panoramy na stronie www.

Prostota w użytkowaniu, możliwość tworzenia panoramy z niezliczonej ilości części zdjęcia, mały rozmiar programu, nie zamula systemu.
Mało opcji edycji zdjęcia, mało rozszerzeń, przekłamiania w obrazie przy źle zrobionym zdjęciu.
ocena użytkownika
10.12.2013 08:18 • Recenzja do wersji 1.4.4

Programik mega - nie jedną panoramę w nim tworzyłem - największa miała 50 GB. Spodoba się początkującym fotografom za swoją prostotę i szybkość działania. Czasami potrafi źle złożyć zdjęcie i potrzebna jest wtedy praca na innym edytorze grafiki - ale zdarza się to bardzo rzadko i jest to wina po naszej stronie zazwyczaj (źle zrobione zdjęcia - np bez stojaka).