Intel tchnie nowe życie w urządzenia przenośne? Procesory Core i3 teraz także dla tabletów

Strona główna Aktualności

O autorze

Producenci tabletów (i urządzeń tabletopodobnych) stoją przed trudnym wyborem pomiędzy czasem działania na baterii i mocą obliczeniową. Apple i większość producentów tabletów androidowych stawia raczej na czas działania na baterii, w czym wciąż najlepsze są układy SoC z rdzeniami ARM. Microsoft, tworząc swoje Surface Pro, postawił na wydajność i wstawił do środka procesor w architekturze x86, ale zapłacił za to krótkim czasem funkcjonowania urządzenia bez zasilania. Jest jednak nadzieja, że niebawem pojawią się urządzenia, które połączą obie pożądane w tabletach cechy – a ich sercem może być nowy procesor Intela z rodziny Haswell, dwurdzeniowy Core i3-4012Y.

Nowe modele procesorów zaprojektowane zostały przede wszystkim z myślą o tych wszystkich urządzeniach, w których chłodzenie procesora odbywa się w sposób pasywny. Sam Intel mówi o poborze mocy na poziomie 4,5 W w scenariuszach wykorzystania w tabletach, jednak mierzone jest to w ramach nowej, dość kontrowersyjnej metody pomiaru, SDP (Scenario Design Power). W wypadku zastosowań w laptopach przedstawiony już jest wynik w powszechnie akceptowanym pomiarze TDP (Thermal Design Power) – i wówczas wynik nie jest już tak przełomowy, wynosi 11,5 W.

Skąd taka różnica? Intel twierdzi, że pomiary SDP są jak najbardziej właściwe dla urządzeń takich jak tablety, których sposób wykorzystania oraz budowa radykalnie różnią się od laptopów. Nie jest to tylko marketingowa bajka: w wypadku układów Intela, TDP czipu przedstawiało moc, którą układ chłodzenia musiał rozproszyć, w czasie gdy system pozostawał pod stałym obciążeniem, i służyło przede wszystkim jako wskaźnik dla projektantów systemów chłodzących. Oczywiście w wypadku laptopów, gdzie taktowanie rdzeni i inne parametry są w stanie ciągłej zmiany, by zaoszczędzić jak najwięcej energii, sprawa jest bardziej skomplikowana – tam producenci komputerów otrzymują przynajmniej dwa „poziomy energetyczne”, określające maksymalną bezpieczną moc. Poziom PL1 dotyczy normalnych obciążeń procesora, PL2 zaś jest poziomem dopuszczalnym dla krótkich okresów „turbo”. W normalnych obciążeniach roboczych (czyli krótkich skokach aktywności, rozgraniczonych dłuższymi okresami bezczynności) wartość PL1, ustawiona przez producenta, nie ma wielkiego znaczenia. Dopiero gdy w grę wchodzą ciężkie obciążenia, np. przetwarzanie baz danych czy edycja wideo, wartość PL1 ustawiona przez producenta może wpłynąć na wydajność komputera.

W Haswellach z serii Y, Intel uznając odmienność scenariuszy wykorzystania tabletów dla których czipy te przeznaczono, obniżył maksymalne TDP procesora o kilka wat, jednocześnie obniżając dopuszczalne poziomy PL1. I to właśnie na liczby z tych najniższych poziomów marketing Intela kładzie teraz nacisk. Oczywiście w związku z tym trudno określić, jak wyrażona w watach wartość SDP ma się w rzeczywistości do wyrażonej w watach wartości TDP dla procesorów z rodzin U czy M. Wciąż jednak trzeba pamiętać, że to pełnokrwiste procesory Core czwartej generacji, szybsze niż jakiekolwiek dziś dostępne Atomy czy ARM-y.

Przedstawiony dziś Core i3-4012Y taktowany jest zegarem 1,5 GHz, ma 3 MB pamięci cache, zintegrowane GPU z serii 4200 i obsługuje niskonapięciową pamięć DDR3. Oprócz niego Chipzilla wprowadza na rynek dwa inne Haswelle z serii Y – taktowany 1,5 GHz Core i3-4020Y oraz taktowany 1,3 GHz Core i3-4010.

Nowe czipy Intela uznaje się za ratunek i nadzieję dla tabletów z Windows 8 (czy też 8.1), na których po klęsce urządzeń Surface większość producentów machnęła już ręką. Microsoft nie powinien się jednak za bardzo cieszyć, bo układy te mogą wzmocnić coraz groźniejszą dla jego urządzeń konkurencję – lekkie laptopy z systemem operacyjnym Google Chrome OS. Ich najnowsze modele, przygotowywane przez HP, Lenovo, Acera i Samsunga mają korzystać właśnie z nowych Haswelli, zapewniając nawet 24-godzinny czas pracy na bateriach. Tak czy inaczej – widać że Intel trafił w samo sedno potrzeb i producentów i użytkowników.

© dobreprogramy

Komentarze