reklama

JBuilder 2008 już jest!

Strona główna Aktualności

O autorze

CodeGear ogłosił wydanie nowej wersji swojego środowiska deweloperskiego Javy - JBuilder 2008, w skład którego wchodzi pięć modułów; aplikacja bazodanowa powstała na bazie frameworku AppFuse, e-commerce bazujący na Apache Open for Business Project oraz implementacja księgarń Java Petstore i Struts.

Główną nowością w tej wersji jest nowa aplikacja Application Factories, pozwalająca narzędziom i innym mechanizmom zawartych w JBuilderze na wyszukiwanie i korzystanie z wybranych części kodu zwanych modułami, stworzonymi w Javie, opisanymi przy użyciu metadanych w XMLu i JavaScripcie.

Jak podaje producent środowiska, kopia oryginalnego modułu jest zachowywana wewnątrz środowiska w chwili monitorowania zachodzących w nich zmian przez system kontroli wersji. Można więc powiedzieć, że jest to tryb programowania korzystający z szablonów aniżeli system wielokrotnego użytku, gdzie kod jest pobierany z istniejących już aplikacji. Dlatego też, po wybraniu z menu programu opcji Stwórz aplikację, zachodzi konieczność stworzenia jej zupełnie od nowa z zachowanego oryginału.

Program jest dostępny w trzech, różniących się funkcjonalnością, wersjach. Darmowa, Turbo, oferuje jedynie podstawowe funkcjonalności. Najbliższą wersją z Application Factories jest tutaj dopiero edycja Enterprise kosztująca odpowiednio 1499 lub 750 dolarów amerykańskich, w przypadku uaktualnienia. Oferuje ona także pełne wsparcie dla zaawansowanego modelowania UML i archiwizacji kodu. Między wersjami Turbo i Enterprise pozostaje jeszcze jedna edycja - Professional kosztująca kolejno 499 i 250 dolarów w przypadku uaktualnienia, oferująca wsparcie dla Java Enterprise Edition 5.0 i usług sieciowych, profilowanie kodu oraz dodatkowe narzędzia do tuningowania wydajności i modelowania UML. Ponadto wersja Professional zawiera kreator graficznego interfejsu użytkownika Swing.

Narzędzie pozwala również na debugowanie wątków, analizę żądań, metrykę i audyt kodu. Środowisko jest dostępne dla systemów Windows XP SP2, Windows Vista, Mac OS X 10.4 i Red Hat Enterprise Linux 4.0.

© dobreprogramy

Komentarze

reklama