Chrome 61 już jest – z obsługą WebUSB i modułów JavaScript

Chrome 61 już jest – z obsługą WebUSB i modułów JavaScript

Chrome 61 już jest – z obsługą WebUSB i modułów JavaScript
Oskar Ziomek
06.09.2017 16:23

Przeglądarka Google Chrome doczekała się kolejnej aktualizacji. W stabilnym wydaniu pojawiła się właśnie wersja oznaczona numerem 61 i wśród użytkowników Windowsa, Maka i Linunksa w najbliższych dniach będzie się pojawiać w ramach automatycznej aktualizacji. W programie znalazło się kilka interesujących nowości. Choć większość dotyczy zmian istotnych głównie z punktu widzenia programistów, również codzienni użytkownicy już wkrótce skorzystają z ich atutów.

Typując najistotniejsze zmiany wspomnieć trzeba po pierwsze o obsłudze API WebUSB. Dzięki niemu witryny będą mogły w pełni korzystać z dobrodziejstw podłączonych do komputera peryferiów (poza klawiaturą czy myszą wliczając w to także pady lub drukarki), zachowując przy tym poziom bezpieczeństwa typowy dla aplikacji webowych. Kolejna ważna zmiana to implementacja natywnej obsługi modułów JavaScript, co pozwoli programistom inaczej deklarować zależności skryptów, by w odpowiedniej kolejności ładowały się z poziomu witryn.

Aktualizacja odbędzie się automatycznie na dniach, najnowsza wersja jest też w naszej bazie
Aktualizacja odbędzie się automatycznie na dniach, najnowsza wersja jest też w naszej bazie

Najnowszy Chrome zyskał także uaktualnienie silnika V8 do wersji 6.1 oraz wiele nowości, które pozwolą programistom łatwiej implementować nowe funkcje w witrynach, a to za sprawą między innymi:

  • możliwości deklarowania poziomu płynności przewijania bezpośrednio w CSS lub dzięki nowemu parametrowi w Scroll API,
  • wykorzystaniu informacji o dostępnej pamięci operacyjnej komputera za pośrednictwem Device RAM API, co ma pomóc optymalizować aplikacje webowe do możliwości sprzętowych,
  • opcji wymuszenia w nagłówku strony czyszczenia ciasteczek, pamięci cache i innych danych powiązanych z konkretną witryną,
  • obsłudze nowych formatów zapisu dla kolorów w CSS.

Nowa wersja przeglądarki to oczywiście także poprawki bezpieczeństwa, które w tym wydaniu przyjęły formę 22 łatek, ale nie tylko – pojawił się również na przykład mechanizm automatycznie zamykający tryb pełnoekranowy w przeglądarce, kiedy uruchomione zostanie okienko JavaScript. Aktualne wydanie to również redukcje na liście zaufanych certyfikatów.

Warto dodać, że równolegle do wersji desktopowych, Google Chrome 61 trafia także do użytkowników Androida. W tym przypadku główną nowością jest inny pasek tłumaczeń witryn oraz ulepszony panel wybierania zdjęć. Naturalnie również tutaj pojawiło się wiele usprawnień związanych z wydajnością i bezpieczeństwem.

Najnowsze edycje Chrome'a można pobrać za pośrednictwem naszej bazy programów. Dostępna jest wersja dla Windowsa, Maka, Androida oraz iOS-a.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (38)