Jak korzystać z narzędzia „Szukaj wyniku” w LibreOffice Calc?

Strona główna Aktualności
image

O autorze

Darmowy arkusz kalkulacyjny LibreOffice Calc to potężne narzędzie, które może znacząco pomóc nam w pracy. Oczywiście na początku musimy dobrze poznać dostępne w programie funkcje i narzędzia, takie jak niezwykle użyteczny moduł automatycznego szukania wyniku. Z poniższego przykładu dowiecie się, jak z niego korzystać.

W naszym przykładzie zajmiemy się wyznaczeniem ceny produktu, która zapewni nam osiągnięcie planowanego poziomu sprzedaży przy niezmienionej ilości sprzedanych sztuk.

Pierwszym krokiem jest uruchomienie narzędzia. W tym celu klikamy menu Narzędzia i wybieramy pozycję Szukaj wyniku.

Otwarte zostaje okno konfiguracyjne. Musimy ustalić trzy parametry. W pole Komórka formuły wprowadzamy odwołanie do komórki, która zawiera obliczenia dla poszukiwanej wartości – w naszym przypadku jest to komórka wyliczająca nowy poziom sprzedaży. Następnie ustalamy dla tej komórki wartość docelową (wpisaną jako wartość, a nie odwołanie do komórki w arkuszu). Ostatnim krokiem, jest wskazanie komórki, której wartość Calc będzie miał zmieniać (Komórka ze zmienną). W celu znalezienia rozwiązania klikamy przycisk OK.

Calc wyświetla znaleziony wynik. Jeśli chcemy wprowadzić rozwiązanie do arkusza, klikamy przycisk Tak.

Nasze zadanie zostaje rozwiązane. Oczywiście narzędzie Szukaj wyniku możemy wykorzystywać w dużo bardziej zaawansowanych obliczeniach.

Pakiet LibreOffice (wraz z arkuszem Calc) możecie znaleźć w naszej bazie oprogramowania, w wersjach na Windowsa oraz macOS-a.

© dobreprogramy