reklama

Jak szybkie są procesory iPhone'a 6S i iPada Pro? Szybsze niż myślicie, nie tak szybkie jak mówi Apple

Strona główna Aktualności

O autorze

Hodowca maszyn wirtualnych i psów, poza tym stary linuksiarz, bonvivant i śmieszek. W 2012 roku napisał na DP o algorytmie haszowania Keccak i wciąż pamięta, jak on działa.

Co faktycznie potrafią nowe procesory Apple'a, wykorzystane w zaprezentowanych wczoraj iPhonie 6S oraz iPadzie Pro? Firma z Cupertino znana jest w tych kwestiach z lakoniczności: podawanie technicznych konkretów nie wpisuje się w magiczną opowieść, pełną pięknych artefaktów. Zainteresowani konkretami muszą szukać informacji na własną rękę.

Zacznijmy od tego, co powiedziało samo Apple o A9. W obciążeniach CPU, ma on być o 70% szybszy od wykorzystywanego w iPhonie 6 układu A8 i aż o 90% szybszy w obciążeniach GPU. Wykonano go w procesie 14 nm FinFET Samsunga (nazwanym przez Apple „nową architekturą tranzystorową”), podczas gdy poprzednik wykonany był w procesie 20 nm. Takich danych, jak liczba tranzystorów czy częstotliwości pracy oczywiście nie znamy, ale Samsung sugerował, że jego nowy proces pozwala na osiągnięcie około 20% większej wydajność przy tym samym zużyciu energii, i o 35% mniejsze zużycie energii przy tym samym taktowaniu. Wyniki osiągane przez nowego Exynosa 7 Octa w zasadzie potwierdzają te deklaracje.

Co to oznacza dla sprzętu Apple? Przede wszystkim na pewno taki wzrost wydajności nie może być wynikiem samego podkręcenia zegarów, możliwego dzięki miniaturyzacji, należy spodziewać się daleko idących zmian w architekturze względem drugiej generacji rdzenia Cyclone (Typhoon). To samo dotyczy grafiki, za którą w A8 odpowiada mocno przerobiony czteroklastrowy PowerVR GX6450. Najpewniej doszło do powiększenia rozmiarów pamięci podręcznej, ale tego typu zmiany zachodziły już między A7 i A8, przynosząc nie więcej niż kilkunastoprocentowy wzrost wydajności, na pewno nic, co by mogło równać się wspomnianym 70%.

Dla Apple sprawa jest o tyle kłopotliwa, że w sierpniu do chińskiej Sieci wyciekły wyniki benchmarków czipu A9, które choć nie przynoszą firmie wstydu, tak spektakularnie już nie wyglądają. W popularnym Geekbenchu 3, A9 miał uzyskać 2090 pkt dla jednego rdzenia i 3569 pkt dla wszystkich rdzeni, tj. wynik lepszy o odpowiednio 28,7% i 22,7% od A8. Z takimi wynikami nie ma się czego wstydzić – iPhone 6S jest na pewno odczuwalnie szybszy od iPhone'a 6, ale na pewno A9 nie jest czipem najszybszym (choć sam rdzeń jest bardzo dobry). W obciążeniach wielordzeniowych lepiej wypadają od niego także czipy Exynos 7420 Samsunga, Nuclun 2 LG oraz Kirin 950 Huawei – o ile oczywiście te dane z Chin są prawdziwe.

Znacznie bardziej realnie wypada wzrost wydajności GPU. W testach GFXBencha Manhattan i T-Rex A9 zdołało wyrenderować odpowiednio 30,3 oraz 66 FPS, uzyskując wyniki lepsze o odpowiednio 66,5% i 33,3% od tego, do czego był zdolny A8 w iPhonie 6. Wyniki te są w miarę zgodne z tym, co obiecywało Imagination Technologies (które projektuje zintegrowaną grafikę dla czipów Apple'a) w swojej siódmej generacji GPU. Miały one zapewnić płynne granie w 60FPS w rozdzielczościach 4K, bijąc na głowę zintegrowaną grafikę Intela.

Przyjrzyjmy się teraz A9X z iPada Pro, czipowi oferującemu „desktopową wydajność” i oraz „szybszemu od 80% przenośnych pecetów”. Ma on być o 80% szybszy od A8X w obciążeniach CPU, z układem graficznym 100% szybszym. Podano również, że w porównaniu do pierwszego iPada, jego moc obliczeniowa wzrosła 22 razy, a wydajność GPU aż 360 razy.

Te wyniki Geekbencha 3 z Chin nie wyglądają jednak dla iPada Pro już tak fantastycznie. W teście jednego rdzenia A9X miałby uzyskać 2109 pkt, w teście wielordzeniowym 5101 pkt, jednak tajemniczy procesor Exynos „M1” Samsunga (podobno mający wykorzystywać osiem autorskich rdzeni), uzyskał tu odpowiednio 2136 i 7497 pkt, zaś eksperymentalna NVIDIA Tegra 2 z rdzeniami Denver – 2599 pkt i 4691 pkt. Jak widać więc, różnice w wydajności CPU dla pojedynczego rdzenia między A9 i A9X są minimalne, a wyniki testu wielordzeniowego sugerują, że w A9X zastosowano po prostu trzeci rdzeń, podobnie jak to było w zestawieniu A8/A8X.

A jak to się ma do wyników procesora A8X w Geekbenchu 3? Uzyskał on tam 1812 pkt dla jednego rdzenia i 4477 pkt dla wszystkich rdzeni, sugerując, że A9X jest szybszy odpowiednio o 16% i 14% od poprzednika. Ponownie pytanie – skąd te 80%? Albo dane z Chin nie mają nic wspólnego z rzeczywistością, albo Apple udało się naprawdę zrobić coś bezprecedensowego w rozwoju mikroprocesorów.

Załóżmy jednak przez chwilę, że te wyniki Geekbencha są prawdziwe. Jak w takim razie faktycznie iPad Pro by się miał do „przenośnych pecetów”? Odpowiedź na to pytanie jest trudna, porównywanie wyników benchmarków to zestawianie jabłek i pomarańczy, gdyż każda z architektur ma swoiste optymalizacje, ale spróbujmy z Geekbenchem iść dalej. Na pewno za przenośnego peceta można uznać Transformer Booka T300FA Asusa – to urządzenie 2-w-1 z dwurdzeniowym procesorem Intel Core M-5Y10 (a nie jakimś Atomem), taktowanym zegarem 1 GHz. Jego wynik to 1937 pkt/3924 pkt – nieco lepiej niż A8X w obciążeniach jednordzeniowych, trochę gorzej dla wszystkich rdzeni. W poszczególnych obciążeniach różnie to wypada, raz na korzyść iPada (SHA1 Multicore), raz na korzyść Transformer Booka (AES), ale widać, że są to urządzenia tej samej klasy. Jeśli A9X będzie średnio szybsze o 15%, to wystarczy to, by wyprzedzić w wydajności CPU te przenośne laptopy dla ultramobilnych pecetów, w tym słabszych wersji Surface Pro 3.

Reasumując, nawet jeśli praktyka Apple z tym podawaniem nie wiadomo skąd wziętych procentów jest nieco gorsząca, to i tak firmie z Cupertino należą się gratulacje. Jako pierwsza stworzyła sprzęt mobilny, który faktycznie może konkurować – i wygrywać – pod względem wydajności z tą klasą ultramobilnych PC. Do rywalizowania z czipami i5 czy i7 wciąż jeszcze daleka droga, ale perspektywy dalszego rozwoju są, tym bardziej, że Samsung kończy dopracowywać proces litografii 10 nm, w którym mogłyby powstawać czipy A10/A10X.

© dobreprogramy
reklama

Komentarze

reklama